"Орлята" вчаться клювати: чи зможуть польські націоналісти зіпсувати відносини між Україною і Польщею
У суботу у Перемишлі під час щорічного "Маршу перемишльських і львівських орлят" прозвучали антиукраїнські гасла. Крім різних націоналістичних закликів, учасники скандували: "Смерть українцям" і "Перемишль, Львів - назавжди польські".
Україна вже засудила подібні дії і заклики у Польщі. Посол України у Польщі Андрій Дещиця заявив, що він вже звернеться до офіційних польських органів з проханням розслідувати інцидент зі скандуванням антиукраїнських гасел під час суботнього маршу у Перемишлі. При цьому дипломат припустив, що інцидент з антиукраїнськими гаслами на "марші орлят" у Перемишлі був провокацією і закликав не надавати йому ще більшого розголосу.
РБК-Україна опитало експертів в Україні та Польщі про те, які наслідки цей скандал може мати для відносин двох країн.
Олена Бетлій, аналітик Інституту світової політики, заступник керівника Центру польських та європейських студій Києво-Могилянської академії
До того що відбулось, я би ставилась як до провокацій, які зроблені з певною метою. А саме - загострити українсько-польські стосунки на цьому етапі, особливо у контексті всього 2016 року, який був непростим для зв'язків між двома країнами. Необхідно згадати і недавній інцидент зі спаленням українського прапора у Варшаві (11 листопада у Варшаві під час Маршу Незалежності група радикалів у масках демонстративно спалила прапор України, - ред.) - все-таки це був одиничний випадок і ніякої суспільної підтримки і наслідування він не отримав.
Ми ж не приділяємо уваги тому, як багато поляків негативно сприймають і засуджують такі дії окремих провокаторів. Інша справа - як відреагує офіційна польська влада. У Перемишлі як прикордонному місті це не перший випадок загострення польсько-українських стосунків. Тому хотілося б, щоб Варшава не захищалася від подібних інцидентів і виступила з гострою заявою з приводу таких провокацій. Адже мовчання Варшави може сприйматися як негласне "добро" на такі дії. Зараз вже соцмережами поширюють петицію до прем'єр-міністра Польщі Беати Шидло, щоб вона відреагувала на цей інцидент і щоб у Польщі толерантно ставилися і до представників національних меншин, і до іноземців загалом. Навіть поява такої петиції свідчить про те, що офіційна Варшава поки недостатньо заперечує такі дії і поляки очікують більш різких заяв від центральної влади, зокрема, і щодо інциденту у Перемишлі.
Петро Тима, голова Об'єднання українців у Польщі
У Польщі постійно зростають антимігрантські настрої і кількість випадів проти національних меншин. Щодо українців все частіше в інтернеті використовують мову ненависті. Крім того, розширюється і географія подібної нетерпимості до українців. Якщо раніше таке було тільки у прикордонних районах, то зараз вона все далі проникає вглиб країни. Також і використовують все більше різних форм прояву ненависті - це не тільки коментарі в інтернеті, але і написи на стінах, знищення українських пам'яток, національних прапорів, майна. Але особливо такого негативу багато в інтернеті, рости він почав з часів Майдану і анексії Криму. Зрозуміло, що, з одного боку, це робота і російських тролів, але, з іншого боку, активізувалося все антиєвропейське і антиукраїнське середовище.
Я не поділяю думку, що у Перемишлі це була просто провокація з боку однієї людини. Коли проходить захід під патронатом мера Перемишля, депутата Сейму та Інституту національної пам'яті, але у той же час у ході офіційно бере участь організація "Табір великої Польщі", яка взяла на себе відповідальність за знищення восьми українських місць пам'яті у 2015-2016 роках, то про які провокації йде мова? 26 червня на мирну релігійну ходу у Перемишлі було скоєно напад з боку радикалів, при цьому мер Перемишля їх захищає і називає патріотами! За цією ходою "орлят" стоять місцеві політики з проросійськими і антиукраїнськими поглядами. Не можна кожну дію розглядати як провокацію. Цей марш проводився державними установами. Якщо ніхто з місцевих чиновників не засудить такі вигуки, отже, вони підтримують такі вигуки і такі дії. При цьому ніхто у таких випадках не розглядає відповідальність самих організаторів за подібні інциденти. Тому саме організатори маршу повинні відповідати за допуск до маршу організацій, які відкрито займаються криміналом і знищують пам'ятники!
Олександр Палій, політолог
Подібні вигуки - це провокація чистої води, до того ж ще й проплачені. Російські спецслужби намагаються зіпсувати українсько-польські стосунки як між європейськими державами. Тому вони платять правим радикалам гроші, щоб вони вигукували антиукраїнські гасла. Завжди на 40 млн поляків можна знайти безвідповідальних людей, які просто хочуть заробити гроші. Мовчання офіційної Варшави також можна пояснити - вони не можуть постійно реагувати на локальні інциденти, які глобально не загрожують відносинам між двома країнами. Ми бачимо, що Польща все більше стає націоналістичною. Але все одно здорового і адекватного ставлення до українців в країні можна спостерігати більше, ніж поодиноких "хворих" виступів.
Лукаш Адамські, заступник директора Центру польсько-російського діалогу і порозуміння (Варшава)
Подібні марші проводяться вже не перший рік. На жаль, на них антиукраїнські або націоналістичні заклики досить часто звучать. Але зараз я б не говорив про хвилі антиукраїнських настроїв у Польщі - необхідно почекати кілька тижнів до опублікування нових соціологічних опитувань. Ті, які є зараз у нас, досить спірні. Результати одних досліджень фіксують протягом цього року зростання симпатій до українців, інші - навпаки стверджують про спад симпатій серед поляків. Але з упевненістю можу сказати, що велика хвиля української еміграції у Польщі - близько мільйона осіб - призводить до того, що кількість подібних інцидентів з антиукраїнськими вигуками буде збільшуватися.
Також вважаю, що це було великою помилкою, що підтримку цього маршу надав польський Інститут національної пам'яті. Роль ЗМІ у цьому повинна бути в інформуванні про такі ганебні моменти, а також щоб такі новини в цілому не домінували у медіа-контенті про Польщу. Тому що такі новини дають викривлений образ Польщі, поляків і польсько-українських відносин.