ua en ru

Операція "реструктуризація": Україна змогла домовитися з кредиторами

Операція "реструктуризація": Україна змогла домовитися з кредиторами Україна домовилася про реструктуризацію майже 23 млрд дол. боргу
Після піврічних переговорів зі Спеціальним комітетом кредиторів Україна домовилася про реструктуризацію майже 23 млрд дол. боргу. 20% - 3,6 млрд дол. - кредитори погодилися списати. Строки погашення частини боргу, який не буде списаний, перенесені на 2019-2027 рр. Таким чином, перший платіж Україна здійснить через 4 роки, а зекономлені кошти - близько 11,6 млрд дол. - залишаться в економіці країни. На тлі позитивних новин, що ціни на українські облігації активно росли, фондові біржі закрилися зростанням, а гривня зміцнилася.

Після піврічних переговорів зі Спеціальним комітетом кредиторів Україна домовилася про реструктуризації майже 23 млрд дол. боргу. 20% - 3,6 млрд дол. - кредитори погодилися списати. Строки погашення частини боргу, який не буде списаний, перенесені на 2019-2027 рр. Таким чином, перший платіж Україна здійснить через 4 роки, а зекономлені кошти - близько 11,6 млрд дол. - залишаться в економіці країни. На тлі позитивних новин, що ціни на українські облігації активно росли, фондові біржі закрилися зростанням, а гривня зміцнилася.

Що отримала Україна

Дефолту не буде. Україна і Спецкомітет кредиторів, в який входять Franklin Templeton, T. Rowe Price, TCW Group і BTG Pactual Europe домовилися про попередні умови реструктуризації суверенного і гарантованого державою боргу. Декларацію про наміри кредитори підписали ще вночі, міністр фінансів Наталія Яресько - у другій половині дня після того, як Кабмін уповноважив її в рамках розпорядження №859-р. Мова йде про реструктуризацію 22,6 млрд дол.

Зазначимо, що реструктуризація боргів державних "Укрексімбанку" і "Ощадбанку" на суму 2,8 млрд дол. вже завершена.

Нинішня угода передбачає скорочення основної суми боргу. Так званий haircut становить 20% від суми, або 3,6 млрд дол. Якщо ж "стрижка" буде узгоджена і по гарантованих державою боргах держпідприємств (Укравтодор, КБ "Південне" і Укрмедпостач), і євробондах Києва, то обсяг списання в цілому складе 3,8 млрд дол. Ці кошти, зазначає Наталія Яресько, можна буде направити на фінансування найважливіших для держави напрямів" - соціальних витрат і оборони. В уряді запевняють, що вже працюють над внесенням відповідних змін до бюджету.

Нагадаємо, що українська сторона, яка вела переговори з основними власниками боргів півроку, спочатку наполягала на haircut в 40%. У свою чергу кредитори категорично відмовлялися списувати якусь суму боргу. Пізніше вони запропонували механізм списання 5-10%, умовно, зараз, і ще 5% - відкладений haircut, з чим вже не погоджувалася Україна.

"Умови, які отримала Україна, не отримувала жодна країна, починаючи з 2000 р., яка не оголошувала дефолт, - зазначив прем'єр-міністр Арсеній Яценюк. - Тобто середній розмір списання, який можна було досягти без оголошення дефолту, був не вищим 10%. Україна списала 20% зобов'язань перед кредиторами".

В уряді зазначають, що Franklin Templeton, борговий портфель якого в 10 разів більший, ніж ВВП України, ніколи не йшов на реструктуризацію суверенних боргів. "Якщо б не МВФ і G7, нам би не вдалося їх переконати", - пояснюють у Кабміні.

Таким чином, держборг скоротиться з більш ніж 19 млрд дол. до 15,5 млрд дол. Це знизить співвідношення боргу до ВВП приблизно на 4,3%. За словами Наталії Яресько, "Україна збереже свій статус на ринках капіталу, що є великим плюсом для економіки і банківської системи країни". В уряді розраховують повернутися на ринки капіталу до 2017 р.

"МВФ дав добро на такі умови. І в цілому, глобально - ці умови непогані, тому що Україна втратила 20% економіки через військові дії на Донбасі і анексію Криму. Ось Україна і просить 20% якось компенсувати", - говорить начальник відділу по роботі з борговими інструментами на локальному ринку ІК Concorde Capital Юрій Товстенко.

Крім того, серед елементів домовленостей з кредиторами, збереження ставки по обслуговуванню боргів практично на колишньому рівні. Вона незначно збільшиться і в середньому складе 7,75%, в той час як поточна - 7,22%. У той же час терміни погашення, що залишилася після списання частини боргу будуть перенесені з 2015-2023 рр. на 2019-2027 рр. Тобто перший платіж Україна зробить тільки через 4 роки. Щорічне погашення складе 1,7 млрд дол. плюс відсотки на обслуговування, підрахували в Мінфіні. Зекономлені в результаті 11,6 млрд дол. залишаться в країні і повинні працювати на економіку. В іншому випадку, уряд був би зобов'язаний виплатити 11,6 млрд дол за 4 роки плюс відсотки на обслуговування. Економія тільки в 2015 р. складе 500 млн дол. Мова йде про економію на відсотках, так як вони є видатковою частиною держбюджету.

Що отримають кредитори

У той же час угода передбачає певні компенсації для кредиторів. Якщо після 2021 р. економіка України буде зростати більше, ніж прогнозують уряд і МВФ (базовий прогноз 4% зростання ВВП на рік), кредитори отримають додаткові платежі. Уряд випустить нові цінні папери, прив'язані до показників зростання ВВП - це так званий інструмент відновлення вартості (Value recovery instrument; VRI).

"Тепер всі зацікавлені в зростанні української економіки. Це механізм зацікавленості кредиторів у відновленні країни", - пояснюють в уряді. Застосування VRI передбачає, що жодного платежу кредитор не отримає, якщо економіка буде рости менш, ніж на 3% щорічно. При зростанні від 3% до 4%, кредитори отримають 15% від вартості перевищення 3-процентного зростання ВВП. При більш швидкому, ніж 4%, зростання економіки компенсатор складе вже 40%. Цей інструмент вступить в силу тільки в 2021 р. і буде застосовуватися протягом 20 років.

Крім того, з 2021 по 2025 р. буде встановлений ще і ліміт, згідно з яким платіж не може бути більшим, ніж 1% ВВП. Також угода передбачає, що Україна не буде здійснювати компенсаційні платежі за VRI, поки її ВВП не перевищить 125,4 млрд дол. Зазначимо, що до кінця 2015 р. цей показник прогнозується на рівні 84,3 млрд дол. "Якщо ми будемо рости по 4% в рік і більше, то в Україні Дубаї будуть", - іронізують з цього приводу в Кабміні.

В уряді підрахували, що якщо взяти за приклад 2018 р., на який МВФ прогнозує ВВП України в 114,9 млрд дол., і дефлятор ВВП в 2019 р. на рівні 6% (умови VRI ще не діють), і за умови збереження стабільності гривні (наприклад, при курсі 25,1 грн/дол.), протягом 2018-2021 рр. Україна заплатить 182,7 млн дол. Це за умови зростання ВВП з 2019 р. більше 4%. При зростанні більше 5% - майже 670 млн дол., понад 6% - 1,157 млрд дол. Зазначимо, що при реальному зростанні менше 3%, Україна нічого не платить.

Новини порадували

Варто відзначити, що на позитивні новини про реструктуризацію держборгу відреагували і фінансові ринки України. Фондові біржі закрилися зростанням: "Українська біржа" на 0,91%, ПФТС-на 0,75%.

У той же час, як повідомило сьогодні агентство Bloomberg, євробонди України з терміном обігу до липня 2017 р., виросли в ціні на рекордні 8,9 цента, до 64,5 цента за 1 дол. номіналу на 12:32 дня. Держоблігації з погашенням у квітні 2023 р. піднялися в ыцене на 5,7 цента - до 60,14 цента за 1 дол. номіналу.

Зміцнилася і гривня. Курс долара на міжбанку у продажу впав на 80 копійок - до 21,10 грн/дол., в курс купівлі знизився до 21,05 грн/дол. Євро у продажу подешевшав на 1,15 грн - до 23,84 грн/євро.

Що стосується процедурних моментів, то на наступному тижні, за словами Арсенія Яценюка, уряд подасть до парламенту відповідний законопроект - без депутатів юридично процес не може бути запущений. За словами співрозмовника РБК-Україна в Мінфіні, прийняти законодавчі акти Рада повинна до 15 вересня. Напередодні Кабмін планує прийняти постанову про початок обміну облігаціями. І вже 15 вересня всі кредитори отримають пропозицію про обмін старих паперів на нові, з новими умовами. Процес обміну повинен завершитися до кінця жовтня.

Паралельно виплати по найближчих платежах - в кінці вересня (500 млн дол.) і на початку жовтня (600 млн євро.) будуть припинені.

Доля російського кредиту

Пропозицію про обмін облігацій отримає і Росія. Поки що вона стоїть на позиції неприйнятності реструктуризації боргу. Про свою позицію Москва заявляла неодноразово. І сьогодні Bloomberg повідомив, посилаючись на міністра фінансів Росії Антона Сілуанова, що РФ не буде брати участь в реструктуризації боргу України. При цьому вже в грудні настає строк погашення кредиту в розмірі 3 млрд дол. і 75 млн дол. відсотків.

"Росія отримала чергове публічне пропозицію. Хочуть приєднатися, добре. Немає - у нас є варіанти. Про них я говорити не можу. Все світове співтовариство буде тиснути на них. Вони чекали, що ми не заплатимо, оголосимо дефолт і тоді вони хотіли оголосити крос-дефолт. Ми позбавили їх такої можливості", - заявив у зв'язку з цим Арсеній Яценюк.

В уряді додають, що 3 млрд дол. російського кредиту Україна погашати не буде. "Угода з кредиторами забороняє нам платити їм. Тому погасити ми не можемо. А значить, у них є варіант або погодитися і списати 20%, або не отримати 100%", - пояснює фахівець відділу продажів боргових цінних паперів Dragon Capital Сергій Фурса.

"Погасити борг і, таким чином, поліпшити умови для Росії, неправильно, - погоджується Юрій Товстенко. - Те, що вони не ввійшли в пул на переговорах - це їхні проблеми".

При цьому експерти вважають, що оскільки для РФ тема боргу - суто політичне, а не економічне питання, Москва піде в Лондонський суд. Але перспектив у судовому порядку відстояти можливість погашення боргу у Росії немає. Так як в такому разі виникне резонне питання, чому основні кредитори погодилися, а РФ - ні.