ua en ru

ОПЕК підвищила граничний рівень видобутку нафти картелем до 30 млн бар./добу

Автор: RBC.UA
Міністри нафтової промисловості Організації країн - експортерів нафти (ОПЕК) встановили новий граничний рівень видобутку нафти картелем - 30 млн бар./добу. Новий офіційний ліміт поширюється на сумарний видобуток всіх 12 членів ОПЕК, включаючи Ірак. Поточна квота становить 24,845 млн бар./добу і не поширюється на Ірак.

Міністри нафтової промисловості Організації країн - експортерів нафти (ОПЕК) встановили новий граничний рівень видобутку нафти картелем - 30 млн бар./добу. Новий офіційний ліміт поширюється на сумарний видобуток всіх 12 членів ОПЕК, включаючи Ірак. Поточна квота становить 24,845 млн бар./добу і не поширюється на Ірак.

Міністри ухвалили рішення встановити квоту на рівні 30 млн бар./добу на сьогоднішньому плановому засіданні у Відні. Про це повідомив журналістам міністр нафти Венесуели Рафаель Рамірес, передає Reuters.

Таким чином, ОПЕК вперше за три роки змінив офіційний рівень нафтовидобутку.

З грудня 2008 р. квота становить 24,845 млн бар./добу. Проте останнім часом видобуток нафти картелем перевищує формальну квоту: так, за даними Міжнародного енергетичного агентства, в листопаді 2011 р. країни ОПЕК добували 30,7 млн бар./добу, завдяки збільшенню поставок з Лівії і Саудівської Аравії.

За оцінками економістів ОПЕК, картель повинен поставляти на світовий ринок близько 30,1 млн бар./добу в 2012 р. для того, щоб збалансувати попит і пропозицію.

Зазначимо, у липні Президент Венесуели Уго Чавес звернувся до ОПЕК з проханням дозволити збільшення квот на видобуток нафти для країни. На думку Чавеса республіка може значно збільшити видобуток за рахунок розгортання процесу видобутку в районі родовища Оріноко. Тоді повідомлялося, що з розвіданих запасів "чорного золота" Венесуела обійшла Саудівську Аравію і стоїть на першому місці в світі з більш ніж 296,5 млрд бар., проте це важка нафту вимагає додаткової переробки.

Нагадаємо, вчора експерти ОПЕК знизили власний прогноз зростання світового споживання нафти в 2011 р. Як випливає з матеріалів щомісячній доповіді ОПЕК про стан і перспективи розвитку світового ринку нафти, попит світової економіки на нафту і енергоносії в 2012 р. виросте на 1,1 млн бар./день порівняно з поточним роком, тоді як місяцем раніше організація прогнозувала динаміку в 1,2 млн бар./день.

Зміну прогнозу фахівці пов'язують з ризиком різкого зниження попиту в Індії і Китаї після прийняття запланованих заходів суворої економії в ряді країн з розвиненою економікою. Крім того, рішення ОПЕК також обумовлено уповільненням економічного зростання в країнах-учасницях Організації економічного співробітництва і розвитку (ОЕСР).

Нагадаємо, що прогноз ОПЕК за рівнем світового споживання нафти в 2011 р. становить 87,81 млн бар./день - на 880 тис. бар./день вище порівняно з 2010 р. Очікується, що пік попиту на нафту в поточному році припаде на IV квартал, коли її споживання досягне 89,13 млн бар./день, зазначено в доповіді ОПЕК.

Зазначимо, в листопаді ОПЕК опублікувала звіт World Oil Outlook 2011, в якому спрогнозувала ціну на нафту до 2035 р. ОПЕК розраховує на ціну нафти 85-95 дол./бар до 2020 р. і 133 дол./бар - до 2035 р.

В даний час ціна американської нафти WTI становить близько 99 дол./бар., а ціна нафти Brent - близько 110 дол. Ціна нафтової "корзини" ОПЕК 13 грудня 2011 р. склала 107,65 дол./бар. З січня 2009 р. "корзина" ОПЕК представлена 12 марками нафти за кількістю країн-учасниць цієї організації:

- Saharan Blend - Алжир;
- Girassol - Ангола;
- Merey - Венесуела;
- Basra Light - Ірак;
- Iran Heavy - Іран;
- Qatar Marine - Катар;
- Kuwait Export - Кувейт;
- Es Sider - Лівія;
- Bonny Light - Нігерія;
- Murban - ОАЕ;
- Arab Light - Саудівська Аравія;
- Oriente - Еквадор.

ОПЕК була створена в 1960 р. для стабілізації світових цін на нафту. Метою ОПЕК є координація діяльності та вироблення спільної політики щодо видобутку нафти серед країн - учасників організації, підтримка стабільних цін на нафту, забезпечення стабільних поставок нафти споживачам, отримання віддачі від інвестицій в нафтову галузь.