ua en ru

Небезпечний "прецедент". Як у Черкаській області всупереч рішенням суду депутати намагаються знищити працюючу ферму

Небезпечний "прецедент". Як у Черкаській області всупереч рішенням суду депутати намагаються знищити працюючу ферму У Черкаській області депутати намагаються знищити працюючу ферму (facebook.com)

Підтримка іноземних партнерів є критично важливою для України. Про це постійно говорять у владі й на цьому наполягає президент.

Однак поки у Києві ведуть розмови, у Черкаській області депутати однієї з місцевих ОТГ діють – "розпайовують" нову тваринницьку ферму, яку будували за участі австрійських інвесторів. Їх не зупинило ані рішення судів про заборону вчиняти будь-які дії з цією землею, ані пряма втрата доходів громади від оренди землі та стабільно працюючого підприємства, що своєю чергою забезпечило б розвиток інфраструктури громади та нові робочі місця на сучасному іноземному обладнанні. Кулуарні інтереси, з-за яких визирає великий регіональний гравець, переважили.

Утім, ця історія ще не завершилася. Вірогідно, до учасників ще будуть питання у правоохоронних органів. Детальніше – в матеріалі РБК-Україна.

Австрійські корови на Черкащині

Проект у сфері племінного господарства на Черкащині стартував у 2019 році. Тоді тут розпочали вирощування великої рогатої худоби австрійської симентальської породи (Fleckvieh). У розробці та розгортанні цього проекту взяли участь міжнародні структури, зокрема, ЄБРР, а також державні структури та установи Австрії. З української сторони учасником амбітного проекту стала група компаній "Агро Енерджі".

Окрім ЄБРР у проєкті також беруть участь Федеральне міністерство сільського господарства Австрійської республіки, Федеральне Агентство сільського господарства, установи та підприємства, зокрема, Асоціація з розведення Fleckvieh.

На Черкащині мало опинитися понад 1500 голів нетелів Fleckvieh (Австрія). Для цього СТОВ "Агроспілка" провело реконструкцію приміщень для утримання ВРХ у с. Соболівка Звенигородського району. В рамках реалізації проєкту, на фермі було встановлено нове обладнання для безприв’язного утримання 200 голів та облаштовано новий доїльний зал типу "ялинка" виробництва фірми DeLaval (Швеція).

Небезпечний "прецедент". Як у Черкаській області всупереч рішенням суду депутати намагаються знищити працюючу ферму

Ферма у Черкаській області (фото: facebook.com/agroenergygroupua)

Загальна сума капіталовкладень склала понад 25 млн грн. Проект виконується за спільного фінансування СТОВ "Агроспілка" із залученням кредитних ресурсів Європейського банку реконструкції та розвитку, а також французького банку Credit Agricole, державного АБ "Укргазбанк" з використанням коштів Німецького фонду.

Модернізоване господарство було включено до державної Програми підтримки сільгоспвиробників, згідно з постановою Кабінету міністрів від 20 травня 2020 року.

У рамках ознайомлення з ходом реалізації проекту 3 листопада 2021 року в Черкаській ОДА навіть відбулася зустріч заступника голови адміністрації з представниками Посольства Австрії в Україні. В зустрічі також взяли участь керівники Австрійського аграрного кластеру та засновники групи компаній "Агро Енерджі".

Сторони обговорили напрямки майбутнього співробітництва та обсяги інвестицій в економіку Черкаської області, зокрема в розвиток тваринницької галузі. Представники Посольства Австрії високо оцінили роботу групи компаній "Агро Енерджі" по реалізації спільних проектів з підприємствами Республіки Австрія та компаніями Європейського Союзу.

Але на цьому хороші новини завершились. Далі почалася сувора українська реальність.

Як депутати євро-ферму поділили

Роботи з облаштування ферми велися жваво. А ось питання землевідведення під існуючими фермами вирішувалося вкрай повільно. Що досить дивно, враховуючи діючий у всьому світі принцип єдності юридичної долі земельної ділянки та розташованих на ній будівель та споруд, за яким земельна ділянка слідує за нерухомим майном, що розташоване на цій землі. До недавнього часу в керівництва групи компаній "Агро Енерджі" були сподівання на отримання земельної ділянки у Соболівці в довгострокову оренду.

Але українсько-австрійський проект з розвитку тваринництва отримав підніжку там, де її не чекали. Місцеві депутати після року уважного вивчення та довивчення заяв від "Агро Енерджі" віддали 15,8 га території тваринницького комплексу під розпаювання на користь… начебто жителів Шполи для ведення особистого селянського господарства. Тепер власники земельних паїв зі Шполянської ОТГ отримають ділянки з частинами ферми радянських часів.

До речі, рішення міської ради "Про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки" площею 15,8478 га було ухвалено під час візиту представників іноземних інвесторів. Хоча ще у вересні 2020 року директор СТОВ "Агроспілка" Романенко отримав дозвіл від Соболівської сільської ради на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

А в грудні 2020 року, після включення Соболівки до складу Шполянської ОТГ, директор СТОВ "Агроспілка" звернувся до міської ради з проханням надати дозвіл на розробку проекту землеустрою на ділянці, де розташована ферма. Листування директора сільгосптовариства з міською радою тривала багато місяців.

Лише 3 листопада 2021 року звернення з питання передачі земельної ділянки площею 15,8478 га, де розташовані тваринницькі ферми, в оренду СТОВ "Агроспілка" винесли на розгляд сесії міської ради. Проте депутати відмовили агрофірмі у наданні земельної ділянки. Саме цю ділянку вони вирішили поділити та віддати під земельні паї для мешканців м. Шпола.

До речі, ухвалою Господарського суду Черкаської області від 19.11.2021 у справі №925/1554/21 (суддя О.І. Кучеренко) заяву "Агроспілки" про забезпечення позову від 17.11.2021 задоволено та заборонено Шполянській міськраді РОЗГЛЯДАТИ НА СЕСІЇ ТА ПРИЙМАТИ БУДЬ-ЯКІ РІШЕННЯ ЩОДО ЗЕМЕЛЬНОЇ ДІЛЯНКИ, У ТОМУ ЧИСЛІ ЩОДО ПОДІЛУ, об'єднання, передачі у власність, користування будь-яким особам.

Але це не зупинило місцевих депутатів і вони все одно прийняли рішення про поділ земельної ділянки на черговій сесії місцевої ради всупереч прямій забороні суду. Після оприлюднення рішення сесії ради, 24 листопада 2021 року.

СТОВ "Агроспілка" звернулась до Господарського суду Черкаської області ще з однією заявою про забезпечення позову. І знову ж таки, ухвалою Господарського суду Черкаської області № 925/1562/21 від 25.11.2021, (суддя Довгань К.І) заяву СТОВ "Агроспілка" про забезпечення позову від 23.11.2021 задоволено повністю, заборонено органам державної реєстрації прав на нерухоме майно, державним реєстраторам прав на нерухоме майно, у тому числі особам, які виконують функції державного реєстратора прав на нерухоме майно, вчиняти будь-які реєстраційні дії стосовно нерухомого майна – земельної ділянки з кадастровим номером 7125787200:03:001:0470, площею 15,8478 га, цільове призначення: 01.01 Для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, а також земельних ділянок, створених в результаті поділу цієї земельної ділянки або об’єднаних разом з цією земельною ділянкою; державним кадастровим реєстраторам Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області (у т.ч., що провадять свою діяльність на районному рівні) вчиняти дії щодо внесення відомостей (змін) та державної реєстрації у Державному земельному кадастрі щодо земельної ділянки з кадастровим номером 7125787200:03:001:0470, площею 15,8478 га, цільове призначення: 01.01 Для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, в тому числі дії, що пов`язані із поділом, об`єднанням, зміною цільового призначення або скасуванням державної реєстрації земельної ділянки.

Втім, як пояснити те, що, ігноруючи ухвали суду та заборони, установлені ними, 23 та 26 листопада 2021 року депутатами та службовими особами Шполянської міськради ОТГ на 15-й та 16-й сесіях все-таки були прийняті рішення та вчинені дії, які прямо заборонені судом?

Наприклад, як так сталося, що депутати ради Шполянської ОТГ прийняли рішення про затвердження технічної документації із землеустрою щодо поділу Земельної ділянки, хоча не мали права цього робити. Або рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок, площею 2,0 га, для передачі у приватну власність.

Небезпечний "прецедент". Як у Черкаській області всупереч рішенням суду депутати намагаються знищити працюючу фермуНебезпечний "прецедент". Як у Черкаській області всупереч рішенням суду депутати намагаються знищити працюючу ферму

РБК-Україна спробувало отримати коментар щодо цього скандального рішення у декількох місцевих депутатів. Однак вони відмовилися коментувати ситуацію.

Хай би там як, у черкаському чорноземі забуксував проект, який мав би приносити дохід у вигляді податків та зборів, створення нових робочих місць та розвиток економіки в регіоні. А замість цього виробник отримує збитки, а іноземні інвестори та партнери в черговий раз роблять невтішні для України висновки.