ua en ru

Побоювання "кидка": чи зможе Верховна Рада вирішити кадрові питання

Побоювання "кидка": чи зможе Верховна Рада вирішити кадрові питання У середу, 14 березня, риторика багатьох парламентаріїв помітно змінилася (Фото: president.gov.ua)

Однією з проблем парламентарі називають порядок голосування кадрових питань у залі. Така педантичність до черговості розгляду продиктована банальною недовірою між партнерами з БПП і НФ, що визнають в неформальних бесідах у обох таборах.

Нинішня Верховна Рада регулярно відчуває труднощі з вирішенням кадрових питань. Заповнення вакантних посад у виконавчій владі з місяця в місяць переходить в сесійний порядок денний парламенту. Ще в кінці грудня в Раді очікувалося призначення голови Національного банку, яким керує виконуючий обов'язки з травня 2017 року. Потім винесення питання в зал анонсувалося в останній сесійний тиждень лютого, у зв'язку з чим в парламент навіть прийшла поки ще не звільнена з поста глави НБУ Валерія Гонтарєва для звіту перед депутатами. Всупереч твердженням спікера Андрія Парубія та представника президента в парламенті Ірини Луценко голосування так і не відбулося. Згодом звільнення Гонтарєвої і призначення запропонованого президентом Якова Смолія, який майже рік керує НБУ в якості в.о., були відкладені на наступний пленарний тиждень, з 13 по 16 березня.

При цьому неформально парламентарії визнають: згідно міжфракційних домовленостей, призначення в Нацбанк, кандидатура глави якого - прерогатива глави держави, йде у зв'язці з омбудсменом і Рахунковою палатою. В якості уповноваженого з прав людини у "Народному фронті" бачать свою колегу Людмилу Денисову. На голову Рахункової палати претендує Валерій Пацкан, представник групи "УДАР" у фракції Блоку Петра Порошенка. У середу, 14 березня, низка співрозмовників видання в обох фракціях більшості спрогнозували, що у четвер, 15 березня, Рада з великою долею ймовірності може вийти на голосування з блоку кадрових питань - НБУ, омбудсмен і Рахункова палата. Як фракції коаліції шукають точки дотику щодо цих трьох призначень - у матеріалі РБК-Україна.

Про те, що президент має намір подати на розгляд Верховної Ради подання на призначення Якова Смолія, в парламенті говорили ще наприкінці грудня 2017 року. Подання з'явилося 18 січня 2018 року. Спікер Андрій Парубій заявляв, що питання щодо голови Нацбанку буде поставлене на голосування 1 березня. В цей день під купол навіть прийшла де-юре чинний керівник Нацбанку Валерія Гонтарєва. Але голосування було відкладено на наступний пленарний тиждень.

Однак і в понеділок, 12 березня, на початку чергового пленарного тижня, спікер про кадрові питання висловився досить обережно. "Відразу після узгодження позицій, коли я буду бачити, що в залі є 226 голосів. Вийти в розгляд питання, не маючи голосів позицій фракцій, не маючи позитивного рішення - це фактично дати негативний результат, непотрібну дискусію, яка буде безрезультативною", - заявив під час брифінгу Парубій.

Як розповів РБК-Україна не під запис один з керівників коаліційної фракції, ні в НФ не проти Смолія, ні в БПП не проти Денисової, причому це вже давно узгоджений момент. Але в цей пакет домовленостей також входить Рахункова палата.

"Каменем спотикання є саме Рахункова палата. У "фронті" не хочуть Пацкана на голову. Або ж, як компромісний варіант: на першого заступника голови йде їх представник, у якого буде право вето на рішення голови", - повідомив у понеділок, 12 березня, співрозмовник видання в БПП. За його словами, на посаду заступника в НФ пропонують нардепа-фронтовика Руслана Лук'янчука, якого асоціюють з секретарем РНБО Олександром Турчиновим. До речі, Лук'янчук також був претендентом на голову Рахункової палати і був другим за підтримкою в залі парламента після Пацкана.

Але відмовитися від квоти на голову палати у "ударовському" крилі БПП, за інформацією видання, не готові. "УДАР" хоче Пацкана на голову палати ще більше, ніж "фронт" на уповноваженого Денисову", - пояснив РБК-Україна співрозмовник в БПП.

Про небажання бачити Пацкана на чолі палати не під запис виданню сказали і у "фронті": "Але в понеділок у фракції вирішили, що підтримаємо Пацкана. Наш заступник, Лук'янчук", - розповів виданню один з депутатів від НФ у середу, 14 березня.

Варто зазначити, що Рахункова палата фактично здійснює контроль за всіма державними фінансами. Цей орган отримав розширені повноваження в обліку держкоштів згідно із законом, ухваленим ще в 2015 році. Останній керівник палати Роман Магута, призначений у квітні 2012 року, з кінця 2016-го перебуває під слідством за підозрою у зловживанні владою. У грудні 2016 року Солом'янський районний суд Києва відсторонив Магуту від займаної посади.

Деякі нардепи не під запис говорять про те, що своя людина у якості уповноваженого з прав людини – не просто красива посаду в скарбничку "Народного фронту". "Дивіться – у них є МВС, яке саджає. У них є Мін'юст, який тримає у в'язницях – пенітенціарна служба у його підпорядкуванні. І тепер у них буде омбудсмен, який контролює, як сидять. НФ замикає на собі "тюремний цикл", - розповідав РБК-Україна співрозмовник в БПП.

Тим не менш, у вівторок, 13 березня, народні депутати від обох фракцій і в публічних заявах, і неофіційно скептично оцінювали можливість винесення в зал кадрових питань. "У нас є другий, наступний тиждень - 20-23 березня. Мені здається, що вже наступного тижня ми, швидше за все, зможемо вийти на ці домовленості. Зараз у залі говорять про можливість голосування не в цей четвер, а вже в наступний, тому що, очевидно, сьогодні цей пакет ще недопогоджений", - сказала 13 березня журналістам заступник голови фракції НФ Вікторія Сюмар.

У той же час парламентарії називають і іншу проблему у вирішенні кадрових питань - порядок голосування в залі. Така педантичність до черговості розгляду продиктована банальною недовірою між партнерами з БПП і НФ, що визнають в неформальних бесідах у обох таборах. Ця недовіра стосується не тільки точкових кадрових питань, але і більш глобальних. Таких, як формат потенційного об'єднання партій влади, про що раніше повідомляло РБК-Україна.

"Обидві сторони побоюються, що її можуть "кинути". Дати голоси під Смолія, а потім БПП прокотить Денисову. І так далі", - пояснило логіку дій джерело видання в НФ.

До того ж щодо уповноваженого з прав людини є і юридична колізія щодо формату голосування, що дає "фронтовикам" підстави для побоювань. Закон про омбудсмена передбачає процедуру таємного голосування бюлетенями, а прийнятий закон про судову реформу - відкрите голосування. І те, в якому вигляді буде проводитися голосування - все ще під питанням.

"Валерія Гонтарєва зараз в Україні і готова звітувати перед парламентом. Єдине - наші партнери по коаліції хочуть іншої черговості голосування за ті чи інші кандидатури. Вони хочуть голосування в порядку: омбудсмен, рахункова палата і аж тоді Нацбанк. Наша позиція - ми не втягуємо главу НБУ і голосування за нього в якісь інші голосування. Тому, чи відбудеться голосування в четвер - буде залежати від того, чи дійдемо ми консенсусу. Ми проти того, щоб керівника Нацбанку ставили в залежність від будь-яких голосувань", - повідомила РБК-Україна представник президента у парламенті Ірина Луценко.

У середу, 14 березня, риторика багатьох парламентарів помітно змінилася. "Щодо НБУ вже є рішення - на даний момент прийшли до того, що голосування буде завтра. Далі омбудсмен і Рахункова палата, тільки поки немає впевненості, чи буде це завтра (в четвер - ред.), або пізніше", - розповів виданню співрозмовник в БПП.

Про те, що фракції досягли домовленостей щодо кадрів, 14 березня повідомили і у "фронті". "Смолій буде поставлений завтра. Потім по черзі йде обмудсмен, потім Рахункова палата. Смолій, Денисова, Пацкан", - зазначило джерело РБК-Україна в НФ. Хоча паралельно в президентській фракції допускають і іншу черговість - НБУ, Рахункова палата і уповноважений з прав людини - в силу того, що на голосування за омбудсмена піде пару годин.

З обережним прогнозом на четвер виступила і Ірина Луценко: "На завтра є домовленості про голосування за голову Нацбанку, Рахункової палати і за омбудсмена. По цих позиціях є домовленості. Всі вже знають прізвища. Смолія подав президент. У нас є своя кандидатура на посаду омбудсмена - це Алексєєв. "Народний Фронт" має свою кандидатуру, як і для Рахункової палати. Завтра зал повинен визначитися. Домовленості у нас є. Тому прізвища поки не називаю, щоб мене не звинуватили в маніпуляціях", - заявила заступник голови фракції БПП журналістам.

У той же час Луценко зазначила, що порядок розгляду кадрових питань буде остаточно визначений на нараді керівників фракцій зі спікером Андрієм Парубієм.