ua en ru

ООН: Високі ціни на продовольство збережуться і будуть рости ще вище

Автор: RBC.UA
Організація Об'єднаних Націй (ООН) виступила з попередженням про те, що нинішні високі ціни на продовольство, судячи з усього, збережуться і надалі і навіть продовжать зростання, що спричинить за собою проблеми з постачанням в різних частинах світу, повідомляє ВВС.

Організація Об'єднаних Націй (ООН) виступила з попередженням про те, що нинішні високі ціни на продовольство, судячи з усього, збережуться і надалі і навіть продовжать зростання, що спричинить за собою проблеми з постачанням в різних частинах світу, повідомляє ВВС.

Три організації, що займаються питаннями продовольства під егідою ООН, опублікували щорічний звіт, в якому попередили, що особливому ризику піддаються невеликі, залежні від імпорту країни, зокрема, в Африці.

Як повідомляють укладачі доповіді, зростання цін на продукти ставить під загрозу виконання "Цілей розвитку тисячоліття", які передбачали дворазове скорочення числа голодуючих на планеті до 2015 року.
Раніше голова Світовий банку (СБ) Роберт Зеллік заявив, що світові ціни на продовольство залишаються близькими до рекордних показників 2008 р. і постійна інфляція в країнах з низьким рівнем доходу загрожує новою соціальною нестабільністю у світі.

За його словами, індекс цін на продукти харчування виріс за рік на 36%. Особливо росли ціни на кукурудзу, пшеницю і сою, а на рис - залишалися більш стабільними.

Він нагадав, що подорожчання їжі сприяло виступам у Північній Африці і на Близькому Сході, які скинули лідерів у Єгипті та Тунісі. Банк оцінює, що 44 млн людей опинилися в злиднях з червня в результаті стрімкого підвищення цін на продовольство.

Банк вважає, що зростання цін на продукти харчування пов'язане з більш високими цінами на нафту. Він оцінює, що 10%-е збільшення цін на сиру нафту пов'язане з 2,7%-м зростанням індексу цін на продукти харчування. Р.Зеллік зазначив, що сира нафта подорожчала на 35% за останні три місяці.
Фактори, що впливають на зростання цін на продовольство, включають також "важкі погодні умови в країнах-експортерах зерна", в тому числі Росії та Австралії. А зростання попиту на продукти харчування випереджає зростання виробництва в останні десятиліття.

Зазначимо, что СБ у червні запропонував країнам, що розвиваються, страхуватися від подорожчання продуктів харчування з допомогою деривативів. Ця ініціатива покликана допомогти їм хеджувати ризики по товарах на суму 4 млрд дол. Ідея СБ, однак, суперечить позиції G20, яка вважає, що похідні інструменти на ринку продовольства - ще один спосіб збагатитися для спекулянтів.

Хеджування цін на сільськогосподарські товари є поширеною практикою в розвинених країнах, проте воно майже не використовується в економіках, що розвиваються: ні приватним сектором, ні державою. Тому новому інструменту потрібна реклама. Популяризацією займеться один з найбільших продавців деривативів на Wall Street - банк JP Morgan, який буде пропонувати майбутнім клієнтам найпростіші фінансові продукти для страхування продовольчих ризиків.

Раніше Продовольча і сільськогосподарська організація ООН (ФАО) випустила звіт про ситуацію з продовольством у світі, де було наведено прогноз зростання цін і світового попиту на продовольство.

Організація попереджала, що якщо виробництво основних продовольчих культур не буде значно збільшено до 2011 р., міжнародному співтовариству слід готуватися до складних часів.

Очікується, що витрати найбідніших країн планети на імпорт продовольства цього року виростуть на 11%. Для бідних країн з дефіцитом продовольства цей показник складе всі 20%.

Нагадаємо, що за даними Держстату, в Україні базовий індекс інфляції у вересні 2011 р. до попереднього місяця залишився на рівні 100,8%, Базова інфляція за 9 місяців 2011 р. склала 5,7%. Нагадаємо, в Україні за січень-вересень інфляція склала 4,2%.