ua en ru

ООН: Виробництво зерна у світі в 2011 р. зросте до 2,3 млрд т

Автор: RBC.UA
Продовольча і сільськогосподарська організація (FAO) Об'єднаних націй підвищила прогноз світового виробництва зерна в цьому році до рекордних 2,3 млрд тонн, що на 3,7% вище виробництва в 2010 р. Про це говориться в повідомленні FAO.

Продовольча і сільськогосподарська організація (FAO) Об'єднаних націй підвищила прогноз світового виробництва зерна в цьому році до рекордних 2,3 млрд тонн, що на 3,7% вище виробництва в 2010 р. Про це говориться в повідомленні FAO.

Виробництво зернових культур зросте головним чином завдяки 6% збільшення виробництва пшениці до 691 млн тонн. FAO також збільшила прогноз виробництва кормового зерна, включаючи кукурудзу, і підвищила прогноз світових запасів зерна до кінця сезону 2011-2012 р. до 506,6 млн тонн, що на 3,3% вище попереднього сезону. Організація також прогнозує рекордний урожай рису.

Ціни на ринках сільськогосподарської продукції залишаться високими і волатильними, незважаючи на збільшення пропозиції і зниження попиту, говориться в повідомленні.

"Виробничі витрати, від витрат на добрива до витрат на енергію, залишаються високими, процентні ставки збільшилися в багатьох економіках, що розвиваються, - все це може послабити виробництво наступного року і, отже, привести до зниження запасів і збільшення цін", - говориться в доповіді FAO.

Глобальні витрати на імпорт продовольства можуть досягти 1,3 трлн дол. в 2011 р., прогнозує організація.

Відзначимо, за оцінками Міністерства аграрної політики і продовольства, урожай зернових культур в Україні цього року складе у валовому зборі (бункерний вага) 52 млн тонн. Тобто, чистий обсяг складе близько 50 млн тонн. З них співвідношення продовольчого і фуражного зерна складе 60/40. Враховуючи внутрішні потреби споживання і потреби стабілізаційного державного аграрного фонду, до експорту може бути представлено 24-25 млн тонн.

«Якщо говорити про обсяги врожаю, то пшениці в бункерній вазі 23,2 млн тонн, ячменю 9,5 млн тонн і очікується кукурудзи мінімум 16,7 млн тонн при середній врожайності 50 центнерів з га. Але кукурудзу тільки починають прибирати, показники дуже хороші, врожайність висока. Отже, це мінімальний показник по урожаю кукурудзи, на якій ми можемо розраховувати», - сказала РБК-Україна аналітик консалтингової компанії «ААА» Марія Колесник.

Так, за її словами, виходячи з балансів, обсяг експорту основних зернових (пшениця, кукурудза, ячмінь) міг би скласти в цьому році близько 25,8 млн тонн. «Це економічно обгрунтований обсяг, виходячи з внутрішнього споживання і запасів», - додала вона.

Прогноз на рівні 50 млн тонн без урахування олійних культур підтверджує і старший аналітик DragonCapital Тамара Левченко. «Усередині країни піде на споживанні близько 26 млн тонн. Відповідно 24 млн тонн можуть бути експортовані. З них основний експорт - пшениця і тверді зернові», - зазначила в коментарі РБК-Україна Левченко.

Крім того, за її словами, згідно з останніми даними американського департаменту сільського господарства по пересчетам балансів по всьому світу України, швидше за все, займе третю позицію з експорту зернових. «В основному, з експорту кукурудзи, з часткою 12% від світового експорту. По пшениці, швидше за все, це буде шоста позиція, близько 7% від світового експорту. У Росії п'ята позиція і частка близько 12%», - резюмувала Левченко.

Нагадаємо, 10 жовтня ц.р. ООН виступила з попередженням про те, що нинішні високі ціни на продовольство, судячи з усього, збережуться і надалі і навіть продовжать зростання, що спричинить за собою проблеми з постачанням в різних частинах світу.

Раніше голова Світовий банку (СБ) Роберт Зеллік заявив, що світові ціни на продовольство залишаються близькими до рекордних показників 2008 р. і постійна інфляція в країнах з низьким рівнем доходу загрожує новою соціальною нестабільністю у світі. За його словами, індекс цін на продукти харчування виріс за рік на 36%. Особливо росли ціни на кукурудзу, пшеницю і сою, а на рис - залишалися більш стабільними.

Фактори, що впливають на зростання цін на продовольство, включають також "важкі погодні умови в країнах-експортерах зерна", в тому числі Росії та Австралії. А зростання попиту на продукти харчування випереджає зростання виробництва в останні десятиліття.

Раніше Продовольча і сільськогосподарська організація ООН (ФАО) випустила звіт про ситуацію з продовольством у світі, де було наведено прогноз зростання цін і світового попиту на продовольство.

Організація попереджала, що якщо виробництво основних продовольчих культур не буде значно збільшено до 2011 р., міжнародному співтовариству слід готуватися до складних часів.

Очікується, що витрати найбідніших країн планети на імпорт продовольства цього року виростуть на 11%. Для бідних країн з дефіцитом продовольства цей показник складе всі 20%.