ua en ru

ООН наполягає на ретельному розслідуванні вбивств у Хулі

Автор: RBC.UA
Рада з прав людини Організації Об'єднаних Націй (ООН) засудила офіційний Дамаск за різанину в Хулі. Резолюцію із засудженням урядових сил Президента Башара Асада схвалили 41 з 47 країн, що входять до Ради. Проти резолюції проголосували Росія, Китай і Куба. Дві країни утрималися, представник однієї був відсутній.

Рада з прав людини Організації Об'єднаних Націй (ООН) засудила офіційний Дамаск за різанину в Хулі. Резолюцію із засудженням урядових сил Президента Башара Асада схвалили 41 з 47 країн, що входять до Ради. Проти резолюції проголосували Росія, Китай і Куба. Дві країни утрималися, представник однієї був відсутній.

У резолюції також міститься заклик до "міжнародного, прозорого, незалежному і ретельного розслідування" вбивств в Огуді.
Раніше верховний комісар ООН з дотримання прав людини Наві Піллай закликав судити винних у вбивстві мирних громадян у Огуді в Міжнародному кримінальному суді.

Нагадаємо, 25 травня після зіткнень урядових військ і озброєних повстанців в Огуді були знайдені тіла жертв масового вбивства. За даними спостерігачів ООН, загинули не менше 116 людей, більше половини з яких - жінки і діти. Західні країни схильні звинувачувати в події підрозділи урядових військ, тоді як Дамаск заявляє про діяльність в даному районі пов'язаних з "Аль-Кайєдою" бойовиків.

На знак протесту проти бійні в Огуді ряд західних країн видворив сирійських послів. Зокрема, такі рішення прийняли Японія, США, Канада, Німеччина, Великобританія, Італія, Болгарія, Іспанія, Португалія, Франція та Австралія.

Водночас постійний посол США в ООН Сьюзан Райс заявила, що Америка не виключає вирішення ситуації в Сирії в обхід повноважень РБ ООН. Після закритого засідання Радбезу дипломат зазначила, що ці сценарії припускають набір заходів від більш м'яких до більш жорстких. Найбільш жорсткий варіант передбачає такий пункт, як "дії в обхід повноважень РБ ООН". Райс заявила, що реалізація дорожньої карти, яка передбачена планом Аннана, викликає крайній скептицизм. "Перший сценарій передбачає негайне виконання сирійським урядом прийнятих зобов'язань, тобто відмова від використання важкої зброї і припинення всіх форм насильства, а також дотримання всіх інших пунктів плану Кофі Аннана. План не розглядається нами як найбільш імовірний", - повідомила постпред США. У своїй промові вона ніяк не прокоментувала дії опозиційних сил і бойових груп повстанців.

Другий варіант передбачає об'єднання зусиль всіх членів СБ ООН з усунення режиму Асада від влади. Для цього передбачається використовувати різні узгоджені заходи, наприклад, політичні і економічні санкції, передбачені Статутом ООН. Особливу роль Райс відводить роботі з РФ і КНР, які двічі блокували ухвалення резолюцій, які, на думку США, могли б нормалізувати ситуацію в країні.

В якості найбільш негативного шляху розвитку подій в США розглядають переростання протистояння в повномасштабну громадянську війну, яка торкнеться не тільки Сирії, але й сусідніх країн. "Це стане наймасштабнішим конфліктом в регіоні, де зосереджені стратегічні інтереси багатьох країн", - підкреслила Райс. Для запобігання подібного розвитку ситуації Вашингтон готовий "піти в обхід повноважень РБ ООН" для стабілізації обстановки.

Нагадаємо, громадянські заворушення в Сирії почалися на тлі загального підйому протестних настроїв "арабської весни" у лютому 2011 р. Жертвами протистояння стали, за різними даними, вже понад 13 тис. чоловік.