ООН: Кожна десята у світі людина не має доступу до питної води
Організація Об'єднаних Націй сигналізує про катастрофічну ситуацію з забезпеченням питною водою населення Землі. Доповідь ООН була представлена напередодні Всесвітнього форуму з водних ресурсів, який з 12 березня починає роботу у французькому Марселі.
Проблема браку питної води посилюється глобальною зміною клімату, а також зростанням потреби в продовольстві та засобах гігієни зростаючого населення планети. Крім того, експерти вказують на те, що питна вода нерівномірно розподілена по материках: в Азії проживає 60% населення планети, проте воно має доступ лише до третини водних ресурсів.
До 2050 р. потреба жителів планети в продовольстві виросте на 70%. Глобальне споживання води для сільського господарства збільшиться на 19%. До цього моменту на ці потреби буде задіяно майже 90% світових ресурсів прісної води.
"Використання прісної води не є раціональним. Майбутнє є все більш невизначеним, і ризики зростають", - говориться в заяві одного з укладачів доповіді, генерального директора ЮНЕСКО Ірини Бокової.
За даними UNICEF і Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ), зараз доступ до питної води мають 89% населення Землі. При цьому 783 млн і далі змушені користуватися забрудненими джерелами. Переважна їх кількість - близько 40% - мешкають в Африці на південь від Сахари. Це саме той регіон планети, який демонструє найвищі темпи зростання населення.
Не всі фахівці згодні з даними, наведеними у доповіді ООН. Так, експерти французької добродійної організації Solidarities International вважають, що без доступу до питної води у світі залишаються 1,9 млрд людей, тобто кожен четвертий житель земної кулі.
Нагадаємо, ООН в 2000 р. позначила "Цілі розвитку тисячоліття", серед яких було завдання до 2015 р. вдвічі зменшити кількість людей, що не мають доступу до питної води. Як повідомили напередодні в ООН, цієї мети вдалося досягти вже до 2012 р. "Цілі розвитку тисячоліття" також включають скорочення бідності, боротьбу з ВІЛ/СНІД, малярією та іншими захворюваннями і забезпечення загальної основної середньої освіти.
Генеральний секретар ООН Пан Гі Мун високо оцінив досягнуте, сказавши, що доступ до чистої питної води поліпшить життя мільйонів з тих, хто проживає в злиднях. Як заявила зі свого боку генеральний секретар ВООЗ Маргарет Чань, "забезпечення постійного доступу до джерел питної води - одна з найбільш важливих речей в справі скорочення захворювань".
"Проте це досягнення - лише початок. Ми повинні продовжувати робити все можливе, щоб ці джерела залишалися безпечними, інакше всі зусилля підуть нанівець", - сказано в заяві генсека ВООЗ.
За даними UNICEF, щодня більше 3 тис. дітей помирають від шлунково-кишкових захворювань, і забезпечення людей чистою питною водою має величезне значення для порятунку дитячих життів в найбільш уразливих районах планети.
Нагадаємо, раніше в ООН заявили, що світова криза змусила ООН урізати свої витрати на реалізацію програм. Представники 193 країн-учасниць ООН схвалили бюджет на 2012-2013 рр., який склав 5,15 млрд дол. проти 5,41 млрд дол в 2010-2011 рр., тобто на 260 млн дол. менше, ніж у попередні два роки.