ua en ru

Одноденні депозити банків в ЄЦБ встановили новий рекорд, склавши 452 млрд євро

Автор: RBC.UA
Одноденні депозити комерційних банків на рахунках Європейського центробанку (ЄЦБ) встановили новий історичний максимум - 452 млрд євро. Напередодні банки розмістили на рахунках ЄЦБ рекордні 452,034 млрд євро на умовах "овернайт", випливає з матеріалів Центробанку.

Одноденні депозити комерційних банків на рахунках Європейського центробанку (ЄЦБ) встановили новий історичний максимум - 452 млрд євро. Напередодні банки розмістили на рахунках ЄЦБ рекордні 452,034 млрд євро на умовах "овернайт", випливає з матеріалів Центробанку.

Банківські депозити "овернайт" в ЄЦБ б'ють рекорди другий день поспіль. 26 грудня обсяг вільних коштів, розміщених банками в ЄЦБ, становив 412 млрд євро. До цього рекорд використання депозитного механізму ЄЦБ був встановлений в червні 2010 р., коли банки "поклали" в ЄЦБ 384 млрд євро.

Депонування банками рекордних обсягів грошових коштів на рахунках ЄЦБ свідчить про кризу на ринку міжбанківського кредитування. Банки побоюються позичати вільні кошти один одному і замість цього покладаються на "тиху гавань" ЄЦБ, задовольняючись лише 0,25% річних, що ЄЦБ нараховує за депозитами.

Зазначимо, що минулого тижня комерційні банки позичили в Європейському центробанку 489,2 млрд євро строком на 3 роки - це рекордний обсяг коштів, залучених банками на тендерах ЄЦБ. Всього в тендері брали участь 523 європейських банки, попит на яких фінансування з боку ЄЦБ в 1,5 рази перевищив рівень в 310 млрд євро, що очікували аналітики. Аукціони з надання банкам фінансування на строк до 36 місяців припускають потенційно необмежений обсяг коштів. Всі заявки банків були повністю задоволені.

Дані дії регулятора спрямовані на подолання боргової кризи в єврозоні. Аукціон проводився згідно з оголошенням президента ЄЦБ Маріо Драгі, зробленим 8 грудня 2011 р. Тоді він повідомив про додаткові заходи забезпечення фінансового сектора ліквідністю, зокрема вирішив провести два тендери з надання банкам кредитів терміном на 3 роки. До цього моменту максимальний термін кредитів ЄЦБ становив 13 місяців. При цьому було вирішено пом'якшити заставні вимоги по операціях рефінансування.

Раніше повідомлялося, що через страх перед кризою фінансові інститути перестали позичати гроші один одному і все частіше звертаються за допомогою до ЄЦБ.

Як повідомив ЄЦБ 24 листопада, протягом тижня, який передував звіту, 178 європейських банків зайняли у нього 247 млрд євро строком на сім днів - рекордну суму за два з половиною роки. Тижнем раніше по кредит до ЄЦБ прийшов тільки 161 фінансовий інститут.

Ключовими постачальниками ліквідності на європейському ринку є американські фонди. Однак вони останнім часом різко знизили активність через побоювання відносно фінансового здоров'я таких країн, як Італія і Іспанія. За даними рейтингового агентства Fitch, десять провідних американських фондів грошового ринку надали банкам Старого Світла в кінці жовтня 224 млрд дол. (167,7 млрд євро), що на 42% менше, ніж наприкінці травня. Таким чином, на інвестиції в європейські банки припадає лише 35% з загальних коштів під управлінням фондів. Це найменша сума за останні п'ять років, з тих пір, як Fitch веде подібну статистику.

Найменше американські фонди довіряють французьким банкам. Фінансові інститути з США зменшили обсяги кредитування французів на 19% в жовтні в порівнянні з попереднім місяцем і на 69% з травня по жовтень. При цьому були також скорочені строки погашення позик.

В результаті, за даними ЦБ Франції, в жовтні обсяг зайнятого у нього французькими банками капіталу досяг 100,6 млрд євро, тобто зріс порівняно з серпнем (37,4 млрд євро) практично втричі. Різкий стрибок запозичень до 86,7 млрд євро був відзначений в серпні. Таким чином, починаючи з серпня частка французів в обсязі запозичень коштів ЄЦБ всіх банків зони євро збільшилася з 7 до 17%.

Тяжким вантажем для банків Франції обернулася їх активність в кризових країнах Південної Європи, незважаючи на те, що останнім часом французькі інститути помітно скоротили частку відповідних держоблігацій на своїх балансах. Як повідомила Handelsblatt, трійка провідних банків Франції вже списала грецькі бонди до 40% їх номінальної вартості. Сильними ризиками загрожує їм зараз ситуація в Італії - на кону гігантські суми. Один лише BNP Paribas має там держоблігацій на 12,2 млрд євро, та ще й італійську "дочку" на додачу.

Втім, навіть банки найстабільніших європейських економік страждають від недовіри заокеанських колег. Так, американські фонди урізали в жовтні фінансування німецьких банків на 16%, а скандинавських - на 14%.

За словами аналітика EIU Джейсона Керейана, скорочення кредитування на міжбанківському ринку є тривожним знаком. "Нинішня недовіра в банківському секторі настільки ж серйозна або, можливо, навіть серйозніша, ніж під час "кредитних лещат" 2008-2009 рр.", - вважає експерт.

На тлі посилення боргової кризи міжнародні лідери все частіше вимагають від ЄЦБ більш агресивно втручатися в ситуацію, зокрема, активно скуповувати державні облігації. ЄЦБ ж завзято відмовляється від проведення "шокової терапії". Однією з причин аналітики називають прихід Маріо Драгі на зміну Жан-Клоду Тріше. Новий глава фонду заявив, що не стане своїми діями ставити під сумнів позицію організації як незалежної структури.