Молдавський опозиціонер Андрій Нестасе: Ми будемо протестувати мирно, але вже жорсткіше
Незважаючи на обіцянки влади Молдови почати переговорний процес з лідерами протестів для врегулювання політичної кризи, діалог поки так і не стартував. За словами голови проєвропейської Громадянської Платформи "ТА" Андрія Нестасе, влада демонструє готовність до переговорів лише на публіці, так і не переходячи до справи. РБК-Україна звернулося з проханням про інтерв'ю до всіх організаторів мітингів. Однак лідери проросійських політичних сил - Партії соціалістів і "Нашої партії" - Ігор Додон і Ренато Вусатий так і не знайшли часу відповісти на питання. Про перспективи протестів, помилки західних партнерів і майбутнє Молдови - в інтерв'ю з Андрієм Нестасе.
РБК-Україна: Сьогодні спікер парламенту Андріан Канду заявив, що влада готова йти на переговори з лідерами протесту, щоб дізнатися бачення та юридичні аргументи для організації дострокових виборів. Ви зустрілися?
Андрій Нестасе: ні, не було ніякого діалогу. Нам ніхто не дзвонив, ніхто не написав, не було нічого.
РБК-Україна: Чи готові ви дійти до якогось компромісу і готова влада на поступки?
Андрій Наеасе: Влада не готова йти на компроміс. А наш єдиний компроміс полягає в тому, щоб підготувати перевибори, деполітизувати ЦВК. Ми можемо дати владі 2-3 місяці, щоб вони цим займалися, але вони цього не хочуть.
РБК-Україна: тобто для них важливо зберегти владу?
Андрій Нестасе: Так. Вони не хочуть діалогу, тільки про це говорять і роблять вигляд, що активно до нього готуються.
РБК-Україна: тобто поки що одні слова?
Андрій Нестасе: Слова і обіцянки на публіку.
РБК-Україна: Для вас принципові всі пункти резолюції, прийняті в неділю на мітингу: перевибори в парламент, переобрання президента, конституційна реформа, відставка Кабміну або чим-то можете поступитися?
Андрій Нестасе: Як ми можемо поступитися? Це ж всі вимоги народу. Прямі вибори президента - це їх, влади, обіцянка шестирічної давності. Але вони це не виконали.
РБК-Україна: Чому?
Андрій Нестасе: Вони бояться. Адже зараз депутати можуть робити, що хочуть обрати в президенти вже в березні навіть самого великого бандита країни - Володимира Плахотнюка.
РБК-Україна: Ймовірність того, що його виберуть існує?
Андрій Нестасе: Так, він хотів на цю посаду, але подавав кандидатуру на прем'єр-міністра. Все це залежало від президента (Миколи Тимофті). Зараз вже ми завадили цьому, а також наші партнери з розвитку - ЄС і США. А зараз йому дуже легко стати президентом, адже Плахотнюк має 70-75 осіб у парламенті, яких він купив. Шантажує їх компроматом, закладом кримінальних справ. І він тільки чекає часу, коли треба буде обрати президента. Ви знаєте, що він хрещений батько глави парламенту. Тобто весь парламент під контролем Плахотнюка і він тільки чекає, коли у Тімофті закінчиться каденція.
РБК-Україна: Яким ви бачите подальший розвиток подій? У неділю на мітингу ви дали влади 3 дні на задоволення вимог резолюції. В іншому випадку, ви пообіцяли, що мітингувальники заблокують національні траси. Чи Не бачите ви тут паралелей з Україною і чи не розглядаєте варіант силового протистояння?
Андрій Нестасе: Ми цього не хочемо. Сьогодні (25 січня) виповнився рік, як ми почали протести. Тоді, на самому початку, на вулиці вийшло 100 чоловік, зараз -100 тисяч. Ми будемо протестувати мирно, але вже жорсткіше.
РБК-Україна: Мирно, але жорсткіше - це як?
Андрій Нестасе: Є багато варіантів, але це буде демократичний процес, мирний і цивілізований. Зацікавлений у дестабілізації один-єдиний чоловік і це Плахотнюк. У вашому випадку, це був Янукович. Звичайно, ми боїмося, що Плахотнюк вдасться до будь-яких силових засобів проти нас. Але що робити? Будемо боротися.
РБК-Україна: Багато говорять про те, що перекриття трас не зовсім ефективний метод. Блокування адмінбудинків, на думку експертів, більш результативно. Ви згодні з цим?
Андрій Нестасе: Блокувати адмінбудівлі? Я думаю, це буде ефективніше, ніж сидіти на одному місці і кричати: "Геть Плахотнюк!" Але є ще й інші методи протесту.
РБК-Україна: Ми звернули увагу, що масовий мітинг був вдень, а на ніч всі розійшлися. У нас в Україні, якщо ви знаєте історію Революції Гідності, люди і вдень, і вночі були на Майдані протягом декількох місяців. Чому у вас не так? Це ваша особливість?
Андрій Нестасе: 6 вересня ми встановили наметове містечко перед будівлею уряду. Зараз там дійсно по кілька чоловік ночує. Але спочатку їх було сотні. Але навіщо взимку мерзнути через одного бандита. Ми будемо протестувати днем організовано і мирно. Може, влада нас зрозуміють. Може, зрозуміють і партнери по розвитку. Не буде ніколи стабільності в Молдові, поки в наших серцях і умах не буде світ.
РБК-Україна: Громадянська платформа "ТА" дотепер не зареєстрована, як партія. Коли це станеться?
Андрій Нестасе: Це помилкова думка. Платформа "ТА" не зареєстрована, як партія саме під цим ім'ям. Але партія називається Forta popoli, тобто сила народу або народна сила. Влада не хотіли зареєструвати мене, як голови партії і це нова назва. Але це не заважає нам взяти участь у виборах і навіть зайняти перше місце і більшість у парламенті. Нічого, будемо боротися за гідність і за правду. Це не проблема. Хоча це, звичайно, погано, що вони так чинять опір, це недемократично. Але це ще раз доводить, з ким ми маємо справу. В тому числі і для наших партнерів з розвитку - європейців і американців.
РБК-Україна: Які рейтинги у вашої партії і чи є у вас шанси пройти в парламент, якщо вибори будуть призначені не пізніше квітня? І скільки ви розраховуєте завести в парламент?
Андрій Нестасе: Те, що ми проходимо, це очевидно. Але ми маємо намір взяти більше голосів, тому що хочемо зберегти європейський вектор розвитку нашої країни. Крім Платформи "ТАК", у нас в країні є інші партії проєвропейського спрямування. Так що не бачимо ніякої проблеми. Якщо залишаться ще представлені зараз у парламенті політсили, їх буде меншість.
РБК-Україна: І все-таки чи знаєте ви рівень своєї підтримки?
Андрій Нестасе: На сьогоднішній день, за останнім опитуванням, 12% підтримки. Але на день виборів у нас буде ще більше, тому що невизначених громадян у нас 47%. Всім відомо, що вони проєвропейські, але ніяк не проросійські або підтримують вступ вТаможенный союз.
РБК-Україна: Експерти і мітингувальники, з якими ми говорили, відзначають, що після того, як партнери по розвитку підтримали новий уряд, обраний таємно, багато громадян змінили свої погляди на проросійські. Як з цим бути?
Андрій Нестасе: Це була помилка західних партнерів.
РБК-Україна: Як це можна пояснити? Тобто фактично вони підтримують корупційну владу олігархів і монополізацію влади однією людиною?
Андрій Нестасе: Це не обов'язково так. У європейців свій аналіз ситуації. Їх експерти кажуть, що потрібно мати уряд, з яким можна розпочинати реформи в країні. Але, напевно, вони не розуміють, що з Плахотнюком реформи не зробиш. Реальна реформа - це посадити його у в'язницю. Але мені здається, що це просто дипломатична помилка. Я розмовляю з послами та іншими представниками ЄС, вони підтримують народ Молдови, а не уряд і ще менше підтримують Плахотнюка, про якого знають, що він корупціонер. Під час мітингів на площі, ми запропонували занести його до Книги Рекордів Гіннеса як найбільшого бандита.
РБК-Україна: чи Підтримують західні партнери самі протести?
Андрій Нестасе: Вони не проти. Вони самі кажуть нам, що народ Молдови повинен вирішувати свої проблеми самостійно. Вони не втручаються. Але протести, на їх думку, це демократія.
РБК-Україна: Ви об'єдналися з проросійськими партіями, але якщо всі разом зайдете в парламент, чи є ризик, що там ви станете затятими противниками через своїх геополітичних поглядів? Як ви будете шукати компроміс?
Андрій Нестасе: Ми зараз всі боремося за одне право - право голосувати і обирати, за демократію, а після цього кожен зі своєї геополітичної теорією і залишиться Я розмовляв з головами інших партій, і вони сказали, що можна на рік відкласти політичні питання і сконцентруватися на розвитку країни. Зокрема, на очищенні органів юстиції, судів, прокуратури від кримінальних інтересів, звільнення преси від тиску Плахотнюка, який захопив 80-85% медіаринку в країні. Я не знаю, наскільки лідери партій щирі, але я знаю, що ми не допустимо до влади олігархів і зміни європейського вектора.
РБК-Україна: Ваші партнери по протестів - соціалісти неодноразово заявляли про денонсацію угоди про Зону вільної торгівлі та Асоціацію з ЄС. Як це вписується у ваші плани?
Андрій Нестасе: Комуністи, коли в 2001 році приходили до влади, говорили те ж саме. Через півроку вони забули про це.
РБК-Україна: В будь-якому випадку потрібно дивитися на перспективу, адже у вас дуже різні погляди. Де і як будете шукати точки дотику?
Андрій Нестасе: Деолігархізації і звільнення держави від диктатури - ось що нас всіх цікавить зараз.
РБК-Україна: Ви готові виконати свої обіцянки? Тому що наші українські владі вже рік як обіцяють деолігархізацію. Та й президент у нас великий бізнесмен, який, до речі, за даними молдавських ЗМІ, дружний з Плахотнюком.
Андрій Нестасе: Порошенко не тільки знайомий з Плахотнюком, у них був спільний успішний бізнес. Я не знаю про Порошенка, але Плахотнюк свою частину бізнесу захопив з допомогою рейдерських атак. Але у нас зараз ситуація інша, адже не олігархи прийдуть до влади. Наша Платформа не має нічого спільного з олігархами, так що між нашими ситуаціями різниця є. Тому свої обіцянки ми дотримаємо.
РБК-Україна: Що ви розумієте під деолигархизацией? Націоналізацію активів, незаконно приватизованих, посадити у в'язницю Плахотнюка?
Андрій Нестасе: Не тільки він, але і ті, хто більше 20 років грабують країну, пройдуть через органи юстиції. Ми це зробимо.
РБК-Україна: Будь-яку партію, як правило, фінансує великий бізнес. Хто вас фінансує?
Андрій Нестасе: Ніхто.
РБК-Україна: За рахунок чого ви функционируете: членські внески, благодійність?
Андрій Нестасе: ні, у нас Немає членських внесків. Нам допомагає кожен, ніж може, за рахунок волонтерської допомоги, благодійності. Коли ми поставили наметове містечко в центрі Кишинева, приходили люди і робили різні пожертви - від 10 лей до 10 тисяч.
РБК-Україна: Вас пов'язують з братами Цопа.
Андрій Нестасе: По-перше, це не брати, а однофамільці. По-друге, краща підтримка - медійна. Віктор Цопа фінансує телеканал "Jurnal TV", який висвітлює всі протести, всі наші проєвропейські акції, все, що пов'язано з боротьбою з корупцією. Але до Громадянської Платформи та політичної партії "Сила народу" Цопа ніякого відношення не має. Наші протести - найчистіші в світі, тому що це виходить від народу, прозоро, не за гроші.
РБК-Україна: Ви не маєте права на помилку, не підведіть людей, які повірили вам.
Андрій Нестасе: Я не вмію підводити людей і не зроблю цього ніколи. Я краще візьму свою сумку і піду, як я хотів зробити 25 січня 2015 року. Ось прийшов на майдан і там стояв хлопець-протестуючий. І я собі сказав, чому він повинен стояти, а я піду? Хоча я вже був готовий виїхати звідси, повчитися півроку-рік, а потім працювати в хорошій адвокатській конторі в Європі. Ви ж знаєте, що я адвокат. І я повернувся. Через 2-3 роки нагадайте мені про це розмові і ви самі побачите, що я казав правду. Ніхто не збирається нікого підводити. Я бажаю собі, щоб нарешті повернути свою сім'ю в Молдову з Німеччини, тому що я зараз не можу ними ризикувати.
РБК-Україна: тобто вас переслідують з політичних мотивів?
Андрій Нестасе: З 2012 року і досі. На мене влада вже порушила 2 кримінальні справи-за того, що я протестую. І як ви думаєте, після цього я можу підвести людей?
Розмовляли Наталія Непряхіна та Марія Цатурян