Одеса не поспішає готуватися до місцевих виборів
Одеська міськрада цієї осені може поповнитися новими партіями. Але на загальний розклад сил це навряд чи вплине.
Конфігурація політичних сил в Одеській міськраді, порівняно з результатами виборів 2010 року, кардинально змінилася. П'ять років тому впевнену перемогу здобула Партія регіонів що отримала 30% голосів. Трохи більше 10% голосів набрали "Батьківщина", "Фронт змін" і "Сильна Україна", відповідно, друге, третє та четверте місця. Інші учасники виборчого процесу набрали в межах 3% голосів.
Так, Партія регіонів, яка отримала п'ять років тому за рахунок перемоги на мажоритарних округах 70 із 120 місць у міськраді, сьогодні має всього сім мандатів.
Решта розбрелися по інших фракціях: 42 - у депутатську групу мера Геннадія Труханова "Довіряй справам", 10 - в "Морську партію" Сергія Ківалова. Але у Труханового - більшість, його підтримують понад 70 депутатів.
Але після осінніх виборів слід очікувати деякого оновлення депутатського корпусу і представлених у ньому політичних сил.
В першу чергу, це стосується партії мера, яка, схоже, розраховує на формування повноцінної фракції після виборів. Штаби "Довіряй справам" працюють дуже активно. Рейтинг цієї сили в Одесі досить високий. Хоча, за даними Комітету виборців України, Труханов виконав свою передвиборчу програму на 0,8 бала за п'ятибальною шкалою.
Цілком очевидним є проходження до міськради президентської "Солідарності" (у складі "Блоку Петра Порошенко") і "Опозиційного блоку". Ці сили набрали найбільший відсоток голосів у регіоні на парламентських виборах 2014 року: 19,6% і 18,05%, відповідно. Далі розташувалися: "Сильна Україна" - 11,35%, "Народний фронт" - 9,7%, КПУ - 8,97%, "Самопоміч" - 7,23% і "Радикальна партія" - 5,41%.
Рейтинг "Солідарності", яку активно лобіює нардеп від БПП, колишній спікер Одеської облради Олексій Гончаренко, залежить від здатності пропрезиднтских політиків об'єднатися в єдиний фронт з місцевими прихильниками Євромайдану. В іншому випадку, через падіння рівня життя та погіршення загального психологічного фону в країні, рейтинги Президента Петра Порошенка і його партії в Одесі восени сильно впадуть.
Для "Опозиційного блоку" ситуація виглядає куди більш оптимістичною. Не маючи відношення до провалів чинної влади і вже розгорнувши роботу своїх районних штабів, "Опозиційний блок" має всі шанси до нарощування рейтингу. Крім того, партія розгорнула масштабну діяльність і в районах області, налагодивши там організовану роботу своїх осередків.
Зрозуміло, що "Опозиційний блок користується підтримкою симпатиків Партії регіонів, що залишила політичну арену. Починаючи з 2004 року, більшість одеських виборців послідовно підтримувала Віктора Януковича і Партію регіонів. Враховуючи консервативність одеситів, можна припустити, що суттєві коливання рейтингу "Опозиційного блоку" у бік зниження в регіоні навряд чи можливі. Принаймні, до появи ще більш потужної політсили схожої спрямованості.
"Я впевнений, що після перемоги на місцевих виборах у нас буде більше можливостей, більше важелів для вирішення тих проблем, які стоять перед країною в цілому, і перед нашими співгромадянами", - заявив наприкінці березня керівник регіональної організації "Опозиційного блоку", нардеп Микола Скорик.
Зазначимо, що список кандидатів у депутати Одеської міськради від цієї партії очолить нардеп з найбільш "одеським" прізвищем в усіх можливих - Вадим Рабинович.
Серед майбутніх фігурантів гонки можна виділити "Самопоміч". Ця партія зосередила свою діяльність на Одесі і зайнята, переважно, реалізацією освітніх і культурних проектів для молоді. За деякою інформацією, з партією мера Львова Андрія Садового налагоджує співпрацю екс-мер Одеси Едуард Гурвіц.
У міськраду також може пройти "Демократичний альянс". Останній рік його представники разом з рухом "Генеральний протест" боролися проти забудови висотними будівлями центральної частини Одеси і захоплення землі на прибережній території. Також "Демальянс" став ініціатором проведення перших в історії Одеси громадських слухань, проведених за процедурою Статуту міста, прийнятого в 2011 році.
"Ми будемо брати участь у місцевих виборах. У найближчому майбутньому плануємо запустити проект "Ідеальний список". Його суть полягає у виявленні серед громадських діячів, підприємців, журналістів та інших груп населення осіб, які можуть бути хорошими депутатами. Ми маємо намір створити такий список людей, які зможуть ефективно виконувати обов'язки депутатів, презентувати їх громадськості і запропонувати таким людям балотуватися восени", - заявив РБК-Україна керівник одеської організації "Демальянсу" Олексій Чорний.
Поки невідомо, чи приєднається до "Демальянсу" у виборчій гонці "Генеральний протест", який має в Одесі високу впізнаваність і цілком може вплинути на підсумковий результат гонки.
Втім, поки більшість партій ведуть себе пасивно і не проводять масштабну роботу з населенням.
Також слід враховувати, що на останніх парламентських виборах явка виборців в Одесі склала 39%. До місцевих виборів інтерес одеситів буде ще меншим і цінність кожного голосу для учасників виборного процесу зросте.