ua en ru

Черговий раунд ядерних переговорів Ірану і МАГАТЕ провалився

Автор: RBC.UA
Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) заявило сьогодні, що чергове коло переговорів із Іраном на тему його ядерної програми не призвело до домовленості про ширші можливості інспектування іранських ядерних об'єктів.

Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) заявило сьогодні, що чергове коло переговорів із Іраном на тему його ядерної програми не призвело до домовленості про ширші можливості інспектування іранських ядерних об'єктів. Про це повідомляє радіо "Свобода".

Як мовиться в повідомленні МАГАТЕ, на цьому, вже п'ятому, колі переговорів Іран знову порушував питання, вже обговорені раніше, і висував нові теми обговорень.

Заступник генерального директора МАГАТЕ, голова департаменту безпеки, що відповідає за інспекції, Герман Накерц заявив, що такий брак поступу "розчаровує".

Представник Ірану в МАГАТЕ Алі Асгар Солтаніє, зі свого боку, сказав, що переговори про доступ інспекторів на об'єкти дуже складні, і на них треба більше часу.

Раніше повідомлялося, що на нинішніх переговорах мало йтися про надання інспекторам МАГАТЕ доступу до військового об'єкту Парчин неподалік Тегерана, де, як підозрюють, ведуться дослідження, пов'язані з розробкою ядерної зброї.

Сторони також планували обговорити домовленість про так званий "структурований підхід", за яким Іран мав би дати відповіді на запитання МАГАТЕ щодо можливого військового виміру своєї ядерної програми. Іран заявив, що з такими запитаннями про військові таємниці МАГАТЕ починає діяти "як розвідувальна служба" на догоду "політичним мотивам" держав Заходу.

Нагадаємо, кілька днів тому представник місії США в МАГАТЕ повідомив, що Іран володіє запасами низькозбагаченого урану, яких достатньо для створення кількох ядерних бомб. Крім того, останній квартальний звіт МАГАТЕ свідчить про те, що Тегеран як і раніше відмовляється надавати всю інформацію про свою ядерну програму.

У понеділок глава МАГАТЕ Юкія Амано закликав іранську владу підписати угоду, що дозволить міжнародним експертам отримати доступ до об'єктів і документів, що мають відношення до ядерних розробок країни.

В кінці травня директор Організації з атомної енергії Ірану Ферідуна Аббасі повідомив, що Іран планує побудувати дві нових атомних електростанції (АЕС), у тому числі одну в провінції Бушер, де вже працює перша іранська АЕС.

Початок будівництва другої Бушерської АЕС заплановано на наступний рік. Глава Організації з атомної енергії також заявив, що до кінця 2012 р. діюча АЕС "Бушер" буде введена в промислову експлуатацію на повну потужність.

Ситуація навколо ядерної програми Ірану загострилася після того, як МАГАТЕ раніше повідомило, що Тегеран вів розробки ядерної зброї. Країни Заходу ввели проти Ісламської республіки санкції, на що Тегеран пригрозив перекрити Ормузьку протоку, через яку проходить до 40% світового імпорту нафтопродуктів. 3-го лютого верховний лідер Ірану Аятолла Алі Хаменеї заявив, що Ісламська республіка продовжить розвивати свою ядерну програму, незважаючи на санкції та погрози Заходу.

Крім того, іранські військові заявили про готовність завдати удару по будь-якій території, що буде використана для завдання удару по Ісламській Республіці.

Американська розвідка не сумнівається, що Іран здатний створити ядерну зброю, і нарощує потужності для збагачення урану, які при бажанні можуть бути використані для створення ядерних боєголовок. У той же час, розвідка впевнена, що Іран не стане самостійно починати або провокувати військовий конфлікт.

Слід зазначити, що за неофіційною інформацією, Ізраїль також володіє ядерною зброєю.

Зазначимо також, що глава ЦАХАЛ Бенні Ганц вважає, що 2012 р. буде критичним в плані іранської загрози і ізраїльська армія готова в разі необхідності завдати ударів по ядерних об'єктах Ірану.

Також в США заявляли, що якщо іранську ядерну проблему не вдасться вирішити дипломатичними методами, вони можуть завдати удару по Ірану.