В чому звинувачують нардепів від БПП, НФ та "Волі народу"
Вчора Спеціалізована антикорупційна прокуратура разом з НАБУ направили до Генеральної прокуратури подання на зняття депутатської недоторканності з трьох народних депутатів: Борислава Розенблата (БПП), Максима Полякова ("Народний фронт") та Олеся Довгого ("Воля народу"). Перші двоє підозрюються у отриманні неправомірної вигоди за сприяння іноземній компанії, яка була зацікавлена у видобутку бурштину. Останній –за фактом незаконного виділення земельних ділянок у Києві ще 2007-го року. Інформацію про отримання подань вже підтвердили в Генеральній прокуратурі та запевнили, що сьогодні їх ще не буде в Раді, адже Генеральний прокурор прийме рішення тільки після вивчення висновків юридичної служби відомства. У чому звинувачують депутатів, у матеріалі РБК-Україна.
Стара історія Олеся Довгого
Історія за участі Олеся Довгого тягнеться вже 10 років. Депутат від БПП Мустафа Найєм опублікував у себе на Facebook інформацію, що Довгий є фігурантом кримінальної справи за фактом незаконного виділення земельних ділянок на території заповідника "Жуків острів", який був ліквідований Київрадою у 2007 році. Ця земля була роздана під забудови, зокрема, фірмам, близьким до Віктора Януковича і його соратника Юрія Іванющенка.
За інформацією депутата, мова йде про ст. 364 ККУ "Зловживання владою та службовим становищем". Найжорсткіша санкція статті передбачає до шести років позбавлення волі.
Пізніше наявність подання підтвердили і в САП. "По Довгому: дійсно минулого тижня надійшло клопотання, і генпрокурор визначив підслідність кримінального провадження за НАБУ за фактом виділення земельних ділянок в Києві в 2007-2009 років. Вчора підписав подання про зняття недоторканності (з Олеся Довгого – ред.), оскільки ми вважаємо, що доказів, зібраних для оголошення підозри, досить для внесення зазначеного подання", – зазначив Назар Холодницький в ході спільного з головою НАБУ брифінгу.
Раніше Довгий називав це інформаційними "вкидами" та підтверджував, що не збирається залишати Україну. Коли існування подання підтвердили у САП, народний обранець сам через Facebook звернуся до колег по парламенту, аби ті підтримали подання проти нього.
"Ніколи не ховався за депутатським імунітетом. Ішов на вибори, обирався до парламенту не заради недоторканості. І, через два з половиною роки після виборів, продовжую відкрито і чесно дивитись в очі своєму виборцю. Якщо у прокуратури є до мене питання – я сам попрошу моїх колег по парламенту проголосувати за подання, яке нібито вніс Холодницький. Мені нічого боятись і нічого приховувати", - заявив він.
Джерела РБК-Україна в правоохоронних органах стверджували, що подання на Довгого Генеральна прокуратура мала намір винести до парламенту ще минулого року. Однак це питання відкладалося через необхідність залучати до голосувань у парламенті групу "Воля народу", впливовим членом якої є Довгий. Зараз же ця група опинилася на межі розпаду через вихід з неї нардепів Олександра Онищенка та Сергія Мельничука.
Бурштинова справа
Ще два подання на зняття недоторканості були внесені стосовно Максима Полякова та Борислава Розенблата. Ці депутати підозрюються в отриманні хабарів за зміну митного та податкового законодавства в інтересах іноземної фірми, яка є зацікавленою у видобутку бурштину.
Всього по "бурштиновій справі" було затримано шість людей – троє помічників депутатів, один охоронець та двоє представників об’єднання "Депутатський контроль". Так, бурштинова історія розпочалася із затриманням на хабарі у 200 тисяч доларів охоронця Розенблата у столичному ресторані "Три вилки" у столиці.
"Під час реалізації другої схеми сталося вчорашнє затримання. Загальна сума хабаря щодо цього епізоду становила $285 тисяч, із них $85 тисяч було передано попередньо охоронцем, який також був помічником народного депутата. А під час передання $200 тисяч відбулося затримання", – сказав Холодницький.
Всього ж мова йде про 300 тис. доларів, адже, за інформацією правоохоронців, 15 тисяч доларів було отримано тільки за реєстрацію проектів про зменшення ренти на видобуток бурштину.
Власне, це були правки до законодавства щодо зменшення рентної плати за видобуток бурштину з 25 до 5%, звільнення від оподаткування до 2020 року підприємств, які завозять техніку для видобутку бурштину.
Сам Розенблат стверджує, що гроші охоронцю підкинули для дискредитації нардепа. "Обвинувачують у тому, що мій охоронець нібито отримав 200 тисяч доларів. Йому всунули якусь сумку і сказали передати мені, потім з’явилися представники НАБУ", — написав він на своїй сторінці у Facebook.
За версією САП, Розенблата до цих схем залучив Поляков, так як Розенблат є автором законопроекту щодо видобутку й експорту бурштину. Так, планувалося, що бурштин мали вивозити з України за заниженою ціною, із зарахуванням частини прибутку на рахунки компанії у США. Варто зауважити, що співвласником компанії стала рідна сестра Розенблата.
"Під виглядом рекультивації земель на певних ділянках Рівненської та Житомирської областей планувався фактичний видобуток бурштину і в подальшому його реалізацію через офшорну фірму там, де засновником, за наполяганням народного депутата Розенблата, була його сестра", - додав голова НАБУ Артем Ситник.
Два дні тому вже була вилучена перша партія бурштину обсягом у 104 кг, яку намагалися реалізувати через вказану схему.
Також у матеріалах слідства йдеться про те, що народні депутати здійснювали вплив на посадових осіб Держлісагентства та "Укрбурштину".
В САП уже й анонсували, що "бурштинові справи" розглядатиме Солом’янський суд Києва, а також повідомили, що розслідування тривало трохи менше року, а задля його успішного завершення вперше було проведено операцію під прикриттям. Також до розслідування було залучено сили ФБР.
Цікаво, що затримання фігурантів справи та підготовка подання на членів БПП і НФ відбулися тоді, коли президент Петро Порошенко відбув з візитом до Сполучених Штатів.
Дії затриманих осіб попередньо кваліфіковані за статтями за одержання неправомірної вигоди службовою особою в особливо великому розмірі, яка передбачає позбавлення волі до 12 років, та зловживання впливом, яка передбачає до восьми років позбавлення волі.
Борислав Розенблат у коментарях журналістам не заперечив, що займається легалізацією видобутку бурштину і зареєстрував відповідний проект закону ще наприкінці грудня 2014 року. В квітні 2015 року проект було прийнято в першому читанні, а вже в 2017 році завалено.
Депутат справу називає політичною та запевняє, що хабарів не брав і команді своїй не доручав. "Ні, я не отримував хабар", - заявив він журналістам в кулуарах Ради. "Сьогодні звинувачують мене в тому, що я отримував хабарі за те, що займався на протязі двох з половиною років легалізацією бурштину – це для мене просто нонсенс".
Також депутат підтвердив, що дійсно спілкувався зі своїм колегою з "Народного фронту" Максимом Поляковим щодо певних правок щодо бурштину, але не міг пригадати щодо яких саме.
"По бурштину ми мали з ним (Поляковим, - ред.) справу. Ми подавали одну чи дві правки стосовно якраз цих питань, що піднімав пан Холодницький. От я тепер згадав тому, що я дійсно не пам’ятаю, що то були за правки…І я, на скільки пам’ятаю, ці правки ми не вносили. Це був навіть якийсь окремий законопроект тому, що для мене було принципово, коли би була легалізація бурштину, дати можливість для завезення обладнання в Україну", - зауважив депутат.
За словам Розенблата, ця справа є замовленням проти нього ряду компаній, які на його думку незаконно отримали дозволи на видобуток бурштину. Мова йде про фірми "Райсолюшн", "Амберхолдинг", "Надра Галичина". Деякі з них, як зауважив Розенблат, належать львівському бізнесу.
Щодо перевірки законності видачі дозволів цим фірмам депутат звертався до правоохоронних органів із запитом. Відтак, одній з компаній навіть було скасовано ліцензію на видобуток бурштину. "Це сьогодні помста цих компаній", - каже він та додає, що відповідні фірми фігурують у його справі, з матеріалами якої, за його ж словами, він поки не ознайомлений. Поки депутата й не викликали на допит в НАБУ.
У Полякова трохи інша версія розвитку подій. Він стверджує, що справа з'явилась у результаті бажання особистої розправи щодо нього і керівника НАБУ Артема Ситника, і його заступника Гізо Углави.
"Депутатський контроль і я особисто порушував кримінальну справу - просили генеральну прокуратуру щодо пана Ситника, який літав за державні кошти в Лондон. Минуло року в грудні я літав в Грузію, де мені дали інформацію щодо бєзпрєдєла, яким займався Гізо Углава, Саквалерідзе - як вони ґвалтували людей в тюрмах і сьогодні зрозуміло, що це особиста помста", - зауважив депутат.
Також, за словами Полякова, "наступ" НАБУ можна розцінювати як "системне знищення народних депутатів від "Народного фронту".
І Поляков, і Розенблат стверджують, що до сьогоднішнього дня востаннє спілкувалися ще у вересні минулого року.
Примітно, що риторика Полякова щодо керівництва НАБУ дуже подібна до заяв, які лунали під час нещодавнього затримання Миколи Мартиненка. Власне, колеги по парламенту та фракції вважають Полякова близьким саме до останнього. Зокрема, цей нардеп був одним з поручителів Мартиненка.
У фракціях коаліції поки не дочекаються подань в Раді, приймати жодних рішень щодо своїх депутатів не збираються. "Коли буде подання, тоді будемо говорити про дані правопорушення", - заявив лідер фракції "Народний фронт" Максим Бурбак.
"А я також очікую від НАБУ, САП подання на колишніх одіозних регіоналів, які зараз перебувають у фракції "Опоблоку", які представляють п’яту колону Кремля. Щоб всі ті справи по економічним злочинам в часи правління банди Януковича також ними розслідувались", - додав він та назвав всі ці справи антикорупційних органів не більше ніж піаром.
"Я хочу бачити факти, а не голослівні заяви ціною 700 мільйонів на рік", - заявив Бурбак у коментарі РБК-Україна.
Водночас джерела в керівництві фракції БПП стверджують, що у Верховні Раді цілком можуть знайтися голоси для позбавлення Розенблата і Полякова недоторканості. "Деякі люди вирішили, що можуть "рєшать" всі питання в країні. Лізти у різні теми, починаючи від бурштину, закінчуючи якимись будівництвами. За це й поплатилися", - розповів співрозмовник у президентській фракції.
Інший співрозмовник у БПП зазначив, що "Народний фронт", скоріше за все, буде до останнього підтримувати свого нардепа, а от позиція президентської фракції може бути й іншою.
Також в неофіційних розмовах і в БПП, і в НФ допускають, що і Поляков, і Розенблат дійсно причетні до лобіювання інтересів тих чи інших компаній у питаннях видобутку бурштину.
"Я скільки його (Розенблата, - ред.) знаю, він всі ці два з половиною роки носився з цим законопроектом. В адміністрацію президента ходив погоджував. З нього навіть сміються, що він – "бурштиновий король", - пояснює один з нардепів від БПП.
У НФ навпаки вигороджують Полякова. "Розенблат казав, що Полякова там нема", - розповідає співрозмовник з цієї фракції. "Розенблат дуже хотів бути "смотрящим" за темою бурштину. Не всі з цим були згодні. От НАБУ й не заважали їм займатися", - додає інше джерело з фракції НФ.