ua en ru

Оприлюднено закон, що дозволяє НБУ тимчасово зобов'язувати продавати частину валютної виручки

Автор: RBC.UA
В Україні опубліковано закон № 5480-VI, яким закріплюється право за Національним банком України (НБУ) тимчасово вводити норми про обов'язковий продаж частини надходжень в іноземній валюті.

В Україні опубліковано закон № 5480-VI, яким закріплюється право за Національним банком України (НБУ) тимчасово вводити норми про обов'язковий продаж частини надходжень в іноземній валюті. Текст закону "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення інструментів впливу на грошово-кредитний ринок" опубліковано у виданні "Голос України".

Закон набирає чинності з дня, наступного після дня його опублікування.

Напередодні, Президент України Віктор Янукович підписав відповідний закон.

Читайте також: НБУ покарав банки за дестабілізацію на міжбанку і продовжує перевірки, - Арбузов

Законом за НБУ тимчасово (на строк до шести місяців) закріплено право вводити (з подальшою відміною після стабілізації ситуації на внутрішньому валютному ринку та врівноваження платіжного балансу України) норми щодо обов'язкового продажу частини надходжень в іноземній валюті.

Крім того, НБУ одержує право тимчасово міняти терміни розрахунків за операціями експорту та імпорту товарів.

Читайте також: Азаров слідом за НБУ звинуватив банки у дестабілізації і спекуляціях на валютному ринку

На думку авторів законопроекту, це сприятиме тому, що в період погіршення стану платіжного балансу грошові кошти резидентів будуть працювати на вітчизняну економіку (за рахунок скорочення термінів інвестування (кредитування) економіки інших держав).

Закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення інструментів впливу на грошово-кредитний ринок" набирає чинності з дня опублікування.

Читайте також: НБУ готовий застосувати комплекс регулятивних заходів у випадку падіння гривні

Нагадаємо, відповідний закон Верховна Рада прийняла 6 листопада. За даний документ проголосували 237 народних депутатів при мінімально необхідних 226.

Даний документ, ініційований НБУ, був зареєстрований у парламенті наприкінці липня. На початку вересня ВР попросила Кабмін надати висновок за ініціативою про надання НБУ права зобов'язувати частково продавати надходження у валюті.

АУБ підтримала ініціативу НБУ на вимогу про обов'язковий продаж валютної виручки експортерів. Такий захід, на думку асоціації, сприятиме збільшенню пропозиції валюти на міжбанківському валютному ринку в умовах зростаючого негативного дисбалансу зовнішньоторговельної діяльності та нестабільності на світових фінансових ринках.

Читайте також: Ажіотажний попит на долар створюють експортери, які притримують валютну виручку, - експерти

Як заявив у середині вересня глава НБУ Сергій Арбузов, норма про обов'язковий продаж частини валютної виручки буде застосовуватися у випадку погіршення ситуації на світових ринках. "Будь-який інструмент, що надається законодавством Нацбанку, використовується нами гнучко, з урахуванням поточних особливостей стану вітчизняного ринку та економіки в цілому", - повідомив Арбузов, додавши, що дана норма не є унікальною у світовій практиці і застосовується цілою низкою країн - Бразилією, Мексикою тощо.

Раніше, 5 жовтня ц.р. Президент України Віктор Янукович підписав закон № 5285-VI, згідно з яким НБУ буде здійснювати організацію готівково-грошового обігу. Відповідно до закону, до повноважень Нацбанку також відноситься здійснення організації готівково-грошового обігу, встановлення обмеження на використання систем захисту, платіжних ознак і відтворення елементів дизайну банкнот і монет, а також правил випуску обробки, вилучення з обігу та знищення готівки.

Читайте також: Середній курс долара у 2013-2014 рр. не підніметься вище 8,4 грн

Нагадаємо, 18 вересня ц.р. ВР прийняла закон №10656, яким передбачається врегулювати випуск і використання електронних грошей. Закон передбачає ведення НБУ реєстру платіжних систем і систем розрахунків в Україні, забезпечення регулювання випуску та використання електронних грошей.

Також законом передбачається, що НБУ встановлюватиме граничні суми розрахунків готівкою для фізичних та юридичних осіб, а також для фізосіб-підприємців. А ДПСУ отримає право здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги), порядком прийому готівки для подальшого їх переказу банком і додержанням установлених законодавством обов'язкових вимог щодо забезпечення суб'єктами господарювання можливості розрахунків за товари (послуги) при використанні електронних платіжних засобів.

Читайте також: Підстав для коливання курсу гривні до долара у 2013 р. немає, - Колобов

Зазначимо, позитивне сальдо надходження валюти в Україну, станом на 1 жовтня з початку 2012 р., становило 10 млрд дол. Як уточнив керівник групи радників голови НБУ Валерій Литвицький, надходження за цей строк від нерезидентів склали 109 млрд 357 млн ​​дол., а оплата імпорту - 63 млрд дол., "тобто до країни надходить більше, ніж потреби імпорту". "Вся валюта, яка надійшла до країни, - 109 млрд дол., а вся валюта, що перерахована нерезидентам, - 99 млрд дол., тобто різниця 10 млрд дол.", - повідомляв Литвицький.

Додамо також, що уряд до проекту бюджету України на 2013 р. вперше заклав курс гривні. Заплановано, що курс гривні буде на рівні 8,11-8,2 за долар. За інформацією джерел, прогнозний курс долара у проекті бюджету-2013 було підвищено до 8,4 грн/дол.

Читайте також: Причин для девальвації гривні немає, - голова Ради НБУ

Раніше сьогодні НБУ пообіцяв жорстко реагувати на безпідставну відмову банків продавати валюту фізособам. "Останнім часом були зафіксовані факти безпідставної відмови деякими банківськими установами у продажу іноземної валюти фізичним особам. Національний банк України відслідковує відповідні випадки порушень і звертається до громадян з проханням повідомляти про них. За результатами перевірок до банків - порушників норм чинного законодавства України, у яких будуть виявлені факти безпідставної відмови у продажу валюти у разі її наявності, Національний банк України застосовуватиме жорсткі заходи впливу - від штрафів до обмеження здійснення операцій за окремими пунктами генеральних ліцензій ", - йшлося в повідомленні НБУ.

Також сьогодні повідомлялося, що експерти виступають за введення 15%-го податку на продаж інвалюти. Нагадаємо, дана ініціатива, а також 1% відрахування до Пенсійного фонду з валютних операцій містяться у програмі по боротьбі з валютними спекуляціями, розробленій НБУ і Мінфіном.

Читайте також: Зростання курсу долара на міжбанку викликане надлишком гривневої ліквідності на ринку, - експерт

Як повідомлялося, сьогодні за підсумками торгів курс долара на міжбанку опустився нижче рівня 8,25 грн/дол. Зазначимо, що на готівковому ринку України курс долара до гривні знизився, в порівнянні з учорашніми значеннями, на одну копійку на купівлі і на продажу. Курс європейської валюти втратив три копійки на покупці, на продажу євро подешевшав на дві копійки. Котирування російського рубля не зазнали істотних змін.