ua en ru

Обсяг IPO в Китаї за 9 місяців 2011 р. скоротився на 40%

Автор: RBC.UA
Обсяг первинних публічних розміщень акцій (IPO) в Китаї, проведених за 9 місяців 2011 р., скоротився на 40% в порівнянні з тим же періодом минулого року, передає місцеве агентство "Сіньхуа" з посиланням на дані фондових бірж Шанхаю і Шеньчженя. У січні-вересні поточного року китайські IPO залучили 230,54 млрд юанів (36,6 млрд дол.).

Обсяг первинних публічних розміщень акцій (IPO) в Китаї, проведених за 9 місяців 2011 р., скоротився на 40% в порівнянні з тим же періодом минулого року, передає місцеве агентство "Сіньхуа" з посиланням на дані фондових бірж Шанхаю і Шеньчженя. У січні-вересні поточного року китайські IPO залучили 230,54 млрд юанів (36,6 млрд дол.).

Китайські біржові аналітики пов'язують падіння обсягів IPO зі зменшенням кількості великих операцій. Так, цього року лише одна компанія - найбільший в країні будівельник гідроелектростанцій Sinohydro Group - розмістила акції більш ніж на 10 млрд юанів (1,5 млрд дол.), тоді як рік тому таких емітентів було п'ять. Серед них - банк Agricultural Bank of China, який провів рекордне в світі IPO на 68,5 млрд юанів (22,1 млрд дол.).

Іншим негативним чинником є небажання менш значних компаній виходити на ринок в умовах нестабільності на світових ринках. Так, в 2011 р. основний індекс Шанхайської біржі Shanghai Composite знизився на 16%.

Раніше повідомлялося, що на світовому ринку IPO в III кварталі 2011 р. відзначено різке зниження рівня ділової активності.

На даний момент у цілому за квартал було проведено 284 угоди на загальну суму 28,5 млрд дол., у той час як аналогічні показники в II кварталі 2011 р. склали 383 угоди на суму 65,6 млрд дол. - зниження за кількістю на 26%, а за обсягом залученого капіталу на 57%. В III кварталі 2010 р. відбулося 302 угоди на суму 52,5 млрд дол. - зниження за кількістю на 6%, а за обсягом залученого капіталу на 46%. При цьому лише три угоди перевищили позначку в 1 млрд дол. за обсягом залучених коштів. В цілому ж середній розмір операції на багатьох ринках скоротився порівняно з попереднім кварталом від 171 до 100 млн дол.

За даними аналітичного агентства Dealogic, в III кварталі 2011 року 22 угоди IPO були відкладені, а 49 відкликані порівняно відповідно з 20 і 76 у попередньому кварталі. Основною причиною послужила волатильність ринку. Незважаючи на це, в III кварталі 2011 р. приблизно 9 з 10 угод IPO на світовому ринку були проведені за цінами в межах або вище спочатку заявленого діапазону, що аналогічно стану справ у попередніх двох кварталах.

"Результати третього кварталу свідчать про сильний тиск боргової кризи в США і країнах єврозони на ринок IPO і на довіру як емітентів, так і інвесторів. При цьому існує багато чудових компаній, що прагнуть до публічного розміщення своїх акцій. Вони, як і раніше розглядають IPO як засіб залучення капіталу і в очікуванні поліпшення кон'юнктури ринку продовжують підготовку до публічного розміщення своїх акцій", - говорить керівник глобального підрозділу Ernst & Young по наданню послуг на ринках стратегічного зростання Марія Пінеллі.

Азіатські емітенти зберігають лідерство на ринку IPO, однак темпи зростання знижуються, відзначають в Ernst & Young. У III кварталі вони продовжували лідирувати на світовому ринку IPO, здійснивши 138 угод на загальну суму 13,5 млрд дол. (47% коштів, залучених у світовому масштабі). Однак цей показник є для азіатських компаній найгіршим з II кварталу 2009 р., коли було зареєстровано рекордний рівень в 3 млрд дол., залучених в ході 44 угод. Європейські емітенти провели 69 угод IPO на загальну суму 8,8 млрд дол. (31% коштів, залучених у світовому масштабі), що значно поступається результатами II кварталу 2011 р. (21,7 млрд дол. США за підсумками 96 угод), однак випереджає показники I кварталу поточного року (2,4 млрд дол. за підсумками 52 угод). Північноамериканські емітенти залучили 4,5 млрд дол. в ході 41 угоди (16%) у порівнянні з 11,6 млрд дол. в ході 55 угод у II кварталі 2011 р. (18%).

За обсягом залучених в III кварталі коштів першість належить Шеньчженьській фондовій біржі (торговельні майданчики SME (для малих і середніх підприємств) і ChiNext) (5,5 млрд дол. в ході 56 угод) і Мадридській фондовій біржі (5,3 млрд дол. в ході 5 угод). В основі такого результату - третя за величиною за рік і найбільша за квартал угода з публічного розміщення акцій іспанського комерційного банківського конгломерату Bankia, в ході якої було залучено 4,4 млрд дол. На третьому місці за обсягом залученого капіталу знаходиться Шанхайська фондова біржа (3 млрд дол. за підсумками 9 угод).
За секторами економіки перші три місця за обсягом залучених коштів збереглися за фінансовим (6,8 млрд дол. в ході 16 угод), сировинним (5,8 млрд дол. в ході 72 угод) і промисловим секторами (4,3 млрд дол. в ході 48 угод).

Раніше повідомлялося, що цей рік може побити результат 2010 року за обсягом IPO, відкладених через невизначеність на ринках. За перші дев'ять місяців цей показник досяг 34 млрд дол. 40 млрд дол. за весь минулий рік.

За третій квартал компанії по всьому світу відклали або зовсім скасували свої плани щодо IPO на загальну суму 8,9 млрд дол. Загальна вартість завершених операцій в третьому кварталі оцінюється в 30 млрд дол., що не досягає навіть половини прибутку, отриманого від операцій на IPO в минулому кварталі.

Темпи виходу на IPO сильно сповільнилися після різкого зростання волатильності ринку акцій у серпні. Посилення європейської боргової кризи і зниження рейтингу США з боку Standard & Poor's привело до того, що вже у вересні індекс MSCI World досяг мінімального рівня з серпня 2009 року. У США відбулося максимальне з 2006 року скорочення кількості операцій, кількість яких станом на 20 вересня склала 154, згідно з Ipreo Holdings.

Разом із тим, експерти прогнозують, що Гонконг може стати основним майданчиком для світових кандидатів на IPO в найближчі три роки, оскільки боргові проблеми розвинених країн змушують інвесторів задуматися про можливості ринків, що розвиваються.

Нагадаємо, що до кінця 2011 р. - на початку 2012 р. одна-дві українські компанії почнуть розміщення на Варшавській фондовій біржі. "Найбільш вірогідний прихід на біржу підприємств середнього розміру. Ми очікуємо 1-2 компанії до кінця цього року, або перший місяць 2012 р.", - заявив що президент Варшавської фондової біржі Людвік Соболевський. У той же час, на сьогоднішній день є більше 10 українських фірм, що з різною мірою інтенсивності готуються до виходу на ВФБ.