Ньют Гінгріч: Україна має показати Путіну, що час авантюристів пішов

Ньют Гінгріч: Україна має показати Путіну, що час авантюристів пішов
Ньют Гінгріч вважає, що у Трампа і Путіна немає нічого спільного (фото: Фонд Віктора Пінчука © 2017. Фотограф: Сергій Іллін)

У Києві на запрошення Фонду Віктора Пінчука побував екс-спікер Палати представників США, один з ідеологів Республіканської партії Ньют Гінгріч. У столиці України він виступив з публічною лекцією, який організовує Фонд. 

Після годинної лекції, вході якої Гінгріч встиг звинуватити Барака Обаму в бездіяльності, назвати Росію небезпечною і агресивною країною, а Дональда Трампа і його кабінет - найуспішнішим урядом за всю сучасну американську історію, він відповів на питання РБК-Україна.

Довідка. Ньют Гінгріч - колишній кандидат в президенти США на виборах 2012 року, республіканець. У 1994 році Гінгріч виступив одним з творців маніфесту Республіканської партії "Контракт з Америкою". У 1995 році журнал Time визнав його "Людиною року". З 1995 по 1999 рік - спікер Палати представників Конгресу США. Після своєї відставки, з 1999 року - політичний консультант. У 2003 році Гінгріч створив дослідний Центр перетворень в галузі охорони здоров'я (Center for Health Transformation), який розробляв реформу системи охорони здоров'я. Автор більше 20-ти книг.

- Пан Гінгріч, як часто і в якому контексті в Вашингтоні звучить слово "Україна"?

- Досить часто звучить. В контексті спроб знайти рішення проблем. У (діючої адміністрації, - ред.) США є прагнення зупинити російську агресію. І склалося досить чітке розуміння того, що домогтися того, щоб Україна стала процвітаючою вільною державою, в якій панує закон - це найкраща стратегія по досягненню цієї мети. Така Україна продемонструє народу Росії, що є краще майбутнє, є кращий вибір, ніж авторитарна диктатура. Також є прагнення з допомогою України продемонструвати Путіну, що час авантюристів пішов.

- Звучить так, ніби Україна - лише інструмент в руках Заходу, призначений для дресирування Росії або покарання її...

- Ні, не покарання. Почнемо з того, що у нас з вами є спільний інтерес - зробити народ України незалежним, вільним і процвітаючим. США в цьому виключно зацікавлені. У той же час ми вважаємо, що саме тут, в Україні Путін показав своє справжнє обличчя, і ви не можете дозволити йому продовжувати в тому ж дусі. Тому що інакше, він винесе неправильні уявлення (про можливі наслідки агресії, - ред.).

- США і Росія - союзники в боротьбі проти ІДІЛ, але опоненти - майже противники - у війні в Україні. Як це можливо?

- Так, союзники там, і супротивники тут. Це - складний світ.

- Але "складний світ" - це не пояснення союзницьких відносин в одній війні з країною, яка в іншій війні ну ніяк не союзник...

- У нас же не світова війна. Ми не перебуваємо в ситуації "або ворог або друг". Між країнами зараз складаються дуже непрості, часто заплутані відносини.

- Але, судячи з ваших слів, це не стосується України. Ви говорите, що ставлення до нас у США цілком однозначне: Україні бажають свободи і процвітання. І США навіть прикладають зусилля для того, щоб це стало реальністю. До речі, який у американців інтерес тут?

- Насправді, ми зацікавлені в процвітанні всіх народів. Якщо ви звернете увагу на ті суми, які США направили в якості міжнародної допомоги, якщо ви порахуєте, скільки країн були включені в американські програми медичної допомоги, або економічної допомоги, ви зрозумієте, що це не просто слова. Ми допомагаємо людям, напевно, у дев'яноста п'яти або ста країнах. Ця допомога - частина того, що ми називаємо "бути американцями". Крім того, серед тих, хто вивчав європейські регіони, є загальна думка, що в України велика історія і велике майбутнє. І у нас є можливість допомогти народу, який прагне до нового великого майбутнього. Якщо озирнутися назад, скажімо, в 1945 рік, можна було припустити, що з часом Польща стане вільною, Чеська республіка (1945 року Чехія була частиною відновленої після Другої світової війни Чехословаччини, - ред.) стане вільною, Угорщина стане вільною? Але вони стали. А зараз у нас є можливість допомогти тим народам, які зараз стають вільними, що живуть у відповідності з законом. Народами, які будуть процвітати, і допомагати процвітати своїм сусідам. Ми хочемо жити на планеті, де кожна держава буде хорошим сусідом.

- Навіть Росія стане гарним сусідом?

- Ми б дуже цього хотіли. Для цього їй доведеться змінити свої звички і підходи, але я радше бачу майбутнє, в якому Росія стала хорошим сусідом, а не майбутнє, в якому вона залишається постійним ворогом. Але все це залежить від Росії, від Путіна, а не від нас.

- При цьому у Путіна і Трампа багато спільного. І той, і інший до президентства не обиралися на високі посади і навіть не намагалися виставити свої кандидатури...

- ні-Ні. Між ними величезна різниця. Між хлопцем, який керував полем для гольфу, і хлопцем, який був агентом КДБ. Вони вивчили абсолютно різні уроки. Путін дізнався все про те, як бути безжальним і грубим. Трамп ж навчився робити своїх клієнтів щасливими.

- Наскільки це вміння знадобиться зараз? Адже зробити щасливим клієнта і зробити щасливим громадянина - це не одне і те ж.

- Різниця, звісно, є. Але, зауважу, Трамп завжди був шоуменом, стосувалося це його курсів гольфу, ток-шоу чи великого бізнесу. І це вміння - бути шоуменом - допомагає йому переконати людей у тому, що вони можуть працювати разом. Працювати для загальної користі. Його мета - зробити громадян щасливими. Це відмінне досягнення вільного суспільства - можливість вибирати лідера, яким може зробити тебе щасливою.

- Але, судячи з американським медіа, наші колеги не вірять у здатність Трампа ощасливити кого-б то не було!

- Так, дійсно. Приїхавши сюди, я виявив, скільки шкоди приносить CNN (один з найбільших американських телеканалів, який президент Трамп звинувачує у поширенні неправдивих новин, - ред.). Все, що стосується Трампа у них показано зовсім не так, як насправді. Це - просто брехня. Ось недавня історія про передачу Трампом секретної інформації росіянам. З'ясувалося, що це - суцільна брехня (в ході лекції Гінгріч повідомив, що президент США має право в будь-який момент особисто змінювати статус секретність будь-якого документа, - ред.). Але CNN присвятили цій історії цілий день.

- А навіщо це CNN та інших ЗМІ?

- Послабити Трампа.

- Послабити Трампа з якою метою?

- Тому що ліві ненавидять Трампа. Для "ліваків" він - смертельний ворог.

- тобто, Трамп так і не став президентом всієї нації?

- Ми зараз розділені більше, ніж в будь який інший час з 1961 року (в 1961 році республіканці програли президентські вибори і на чолі США став демократ Джон Кеннеді, - ред.).

- Розкажіть про вашу роль в обранні Трампа.

- Я написав невелику книгу про обрання Трампа. Називається "Розуміти Трампа". Я був радником. Ми обговорювали різні питання, я виступав з різними пропозиціями. Я і сам брав участь у президентській кампанії у 2012 році Він був одним з кандидатів від республіканців, але програв попередні внутріпартійні вибори Міту Ромні, - ред.). Був залучений в кампанії інших кандидатів. Головне, що я можу сказати про Трампа - він один з найбільш екстраординарних людей, яких я коли-небудь зустрічав. Він дуже-дуже розумний. Він прекрасно розуміє, як використовувати телебачення, як використовувати Facebook і Twitter, як виводити опонентів з гонки. І те, що він робить на посаді президента - чудово. Людина неймовірної енергії.

- Можна припустити, якими будуть наступні кроки Трампа щодо України, Європи, Близького Сходу?

- Нічого не можу передбачити, так як Трамп влаштований набагато складніше, ніж я. Я думаю лише, що він серйозно налаштований знищити ИГИЛ, вибудувати для цього найбільшу можливу коаліцію. Для цього він відправляється в Саудівську Аравію і готовий зустрічатися практично з усіма арабськими лідерами. Він всерйоз налаштує посадити ізраїльтян і палестинців за стіл переговорів. Він дуже хоче зустрітися з Папою Римським. І знайти вирішення таких серйозних проблем, як торгівля людьми. Він збирається відвідати штаб-кваритру НАТО, щоб вкотре підтвердити, що США віддані альянсу. І відомо, що він поїде на зустріч "Великої вісімки" (з 2014 року, після введення санкцій щодо Росії виключення її із ряду міжнародних проектів, цей формат знову зветься "Велика сімка", - ред.) на Сицилію. Але як він буде вести себе на всіх цих зустрічах і переговорах - я не знаю. Повторю, він дуже розумний.

- Але деякі його вчинки здаються зовсім не розумними. Наприклад, заборона на в'їзд в США для мусульман.

- Чому ви так вважаєте?

- Хіба конституція США не забороняє дискримінацію людей незалежно від їх віросповідання?

- Немає жодних конституційних приписів про те, кого з громадян США пускати в країну, а кого - ні.

- тобто, це розумний хід?

- Скажімо так, це - сигнал. Що ми не забуваємо про тих людей, які вбивають нас. Я раджу почитати перші глави книги "Чорна вдова" Деніела Сілви, який був керівником CNN у Вашингтоні. В цих розділах йдеться про напади мусульман на юдеїв у Франції. Чотири тисячі нападів тільки в 2015 році...

- Так що, всі мусульмани тепер - вороги США?

- Я так не говорив. І Трамп теж. Він тільки показав, що нашим смертельним ворогам не варто чекати хорошого ставлення до себе.

Інтерв'ю відбулось за сприяння Фонда Віктора Пінчука

On Top
Продовжуючи переглядати www.rbc.ua, ви підтверджуєте, що ознайомилися з Правилами користування сайтом, і погоджуєтеся з Політикою конфіденційності
Пропустити Погоджуюся