НПР просить НАТО продовжити операцію в Лівії ще на місяць

Вівторок 25 жовтня 2011 17:10
Автор: RBC.UA
Національна перехідна рада (НПР) Лівії хоче, щоб НАТО продовжило свою місію в цій країні щонайменше ще на один місяць. Про це сьогодні заявив міністр економіки і нафтової промисловості НПР Алі Тархуні.

Національна перехідна рада (НПР) Лівії хоче, щоб НАТО продовжило свою місію в цій країні щонайменше ще на один місяць. Про це сьогодні заявив міністр економіки і нафтової промисловості НПР Алі Тархуні.

"Незважаючи на смерть полковника Муаммара Каддафі і повалення колишнього режиму, представники ПНР просять міжнародні сили затриматися як мінімум ще на 30 днів", - повідомив в Бенгазі Тархуні, передає італійське агентство Agenzia Giornalistica Italia (AGI).
Сьогодні також стало відомо, що остаточне рішення по завершенню операції в Лівії буде прийнято Радою НАТО на засіданні 26 жовтня. Хоча ще в минулу п'ятницю Рада НАТО ухвалила рішення завершити військову операцію в Лівії 31 жовтня. До цього моменту НАТО зобов'язалася здійснювати моніторинг ситуації по безпеці в країні, відзначає BBC.

Нагадаємо, 15 лютого 2011 р. на хвилі Панарабської революції в Лівії почалися масові акції протесту. Влада країни спробувала силою придушити виступи опозиції, кинувши на розгін протестуючих спецпідрозділи. Буквально за кілька днів хвилювання переросли в повстання, на бік опозиції перейшли загони армії і поліції, ряд високопоставлених чиновників. Захід різко засудив застосування силами Каддафі авіації і артилерії проти опозиції.

Протиборство сторін вилилося в громадянську війну. Після того як повстанцям вдалося взяти під свій контроль кілька великих міст, 26 лютого в Бенгазі було оголошено про створення тимчасового лівійського уряду. Натхненні своїми успіхами сили опозиції почали похід на Тріполі, у свою чергу сили Каддафі перейшли в контрнаступ і повернули під свій контроль ряд великих міст.

17 березня Рада безпеки ООН прийняла резолюцію №1973, що вводить заборону на польоти над Лівією і відкриває можливості для іноземного військового втручання. 19 почалася військова операція коаліційних сил, в якій брали участь США, Франція, Великобританія, Іспанія, Італія, Катар. Союзні війська наносили ракетні і авіаудари по території Лівії, військах Каддафі і його бункерах у Тріполі. Пізніше керівництво операцією прийняло на себе НАТО. Ряд західних країн визнали законною владою Лівії тимчасовий уряд і перемістили свої посольства в Бенгазі ще під час війни.

Півроку війська Каддафі тримали оборону. Незважаючи на сильну підтримку Заходу, здавалося, повстанці не в змозі перемогти. Але ситуацію змінив несподівано успішний штурм Тріполі, зроблений повстанцями в ніч на 22 серпня. Після цього повстанці захопили місто за містом, кілька разів намагалися взяти штурмом рідне місто Каддафі Сирт, де він намагався ховатися. 20 жовтня 2011 р. в ході чергової операції полковник був убитий. Загибель Каддафі ознаменувала кінець диктаторської Джамахірії. Лідери США і країн ЄС схвалили "звільнення" Лівії від режиму Каддафі.

Каддафі правив Лівією 42 роки. За цей час політик зміг об'єднати різні племена, що живуть в пустельній частині країни, і міське населення в одну державу, а також на час послабити традиційний для країни конфлікт між західною і східною частинами. Крім того, Каддафі зміг за рахунок доходів від продажу нафти забезпечити досить високий рівень життя місцевого населення.

Після приходу до влади в Лівії НПР, очікується, що в країні знову будуть введені закони шаріату, у свій час скасовані Каддафі. Про це вчора заявив глава НПР Мустафа Джаліль. Зазначимо, що протягом декількох місяців прихильники Каддафі застерігали, що перемога НПР буде означати успіх радикальних ісламістів. Цікаво, що "Аль-Кайеда", яка підтримала лівійську опозицію, раніше також пропонувала створити в Лівії ісламську державу. На думку ряду ЗМІ, заяви Джаліля стали сюрпризом для країн Заходу, які розраховували, що після повалення Каддафі в Лівії буде побудовано демократичне суспільство.

Читайте РБК-Україна в Google News

On Top
Продовжуючи переглядати RBC.UA Ви підтверджуєте, що ознайомилися з Політикою конфіденційності Правилами користування сайтом і згодні з використанням файлів cookie. Ознайомитися
Погоджуюся