Новий Кабмін Яценюка: "тролінг 101 рівня"
Прем'єр Арсеній Яценюк, зібравши сьогодні прес-конференцію і заявивши, що так і не дочекався від учасників коаліційних пропозицій щодо кандидатур у майбутній Кабмін, вирішив запропонувати їх сам. Такий крок прем'єра вже через кілька хвилин був розкритикований і політиками, і експертами.
Швидше за всіх відреагував на пропозицію свого призначення міністром соціальної політики ударівець Павло Розенко. "Рівень тролінгу сягнув максимуму. Якщо вже прем'єр починає цим займатися - це 101 левел", - написав Розенко в своєму Facebook.
Від запропонованої Яценюком посади міністра екології відмовилася і представниця партії "Самопоміч" Ганна Гопко. "З подивом кожен день дізнаюся, що я то міністр або віце-прем'єр-міністр з євроінтеграції, то міністр економіки, то вже і міністр екології. Напевно, тема моєї дисертації, присвячена сталому розвитку, глобальним екологічним проблемам та ролі медіа, як і 8-річна діяльність в природозахисних громадських організаціях, надихнула Арсенія Петровича на таку ідею. Маю, однак, інші плани в житті, де буду більш корисна і більш ефективна для людей, для країни, для світу", - написала Гопко на своїй сторінці в Facebook.
Те, що представники обох політичних партій відмовилися, не дивно, оскільки, на думку політолога Володимира Фесенка, прем'єр грубо порушив політичну етику. "Категорично не можна висувати кандидатури тих чи інших людей без погодженням з ними. Це в народі називається підстава. Так не можна робити і це грубе порушення політичної етики, я вже не кажу про етику формування коаліції", - сказав Фесенко в коментарі РБК-Україна.
Політолог Олексій Гарань взагалі вважає, що такий крок Яценюка може негативно позначиться на ході коаліційних переговорів. "Цей хід Яценюка, насправді, може ускладнити переговорний процес, тим більше що ми сьогодні очікуємо, що коаліційна угода буде парафована. В цих умовах пропонувати свої кандидатури, у той час як переговори ще тривають... На мою думку, це не сприятиме переговорному процесу", - сказав він.
І Фесенко, і Гарань розглядають крок Яценюка виключно як піар-хід.
"Деякі пропозиції звучать як іміджеві. Вже зараз є реакція від Павла Розенка. Я думаю, що з Шимківим, напевно, також не говорили. По "Батьківщині" кандидатура Жданова - хороша кандидатура, але є офіційна позиція "Батьківщини", що вона не претендує на посади в уряді", - зазначає Гарань.
Не можна обійти увагою також і те, що на посаду віце-прем'єра з євроінтеграції Яценюк хоче запросити іноземця, що прямо суперечить українському законодавству. Володимир Фесенко зазначає, що майбутній віце-прем'єр займатиметься імплементацією угоди про асоціацію між Україною та ЄС в українські реалії, а тому повинен бути українцем і, як мінімум, говорити українською мовою.
Як би там не було, на думку Фесенка, сьогоднішній список Яценюка - не більш ніж проект, в який вноситимуться зміни. "Це не більше ніж проект, який матиме певні трансформації, певні корекції. Частина цих людей, яких запропонував Арсеній Петрович, залишиться в складі Кабміну, але по деяким є питання, і мені здається, що тут є елементи політичних інтриг", - сказав він.
Одне можна сказати напевно: на сьогоднішній прес-конференції прем'єр дав чітко зрозуміти партнерам по майбутній коаліції, які саме міністерські портфелі не віддасть за жодних обставин: Міністерство юстиції та Міністерство внутрішніх справ.
Тетяна Шпайхер