ua en ru

Новий Кабмін повинен переглянути газові угоди з Росією, - Азаров

Автор: RBC.UA
Новий уряд України має забезпечити перегляд газових угод з Російською Федерацією (РФ). Про це в ході засідання уряду заявив в.о. прем'єр-міністра Микола Азаров, передає кореспондент РБК-Україна.

Новий уряд України має забезпечити перегляд газових угод з Російською Федерацією (РФ). Про це в ході засідання уряду заявив в.о. прем'єр-міністра Микола Азаров, передає кореспондент РБК-Україна.

"У понеділок (3 грудня) Президент прийняв мою відставку у зв'язку з обранням мене народним депутатом, що значить відставку всього Кабміну. ​​Як глава уряду, я хочу подякувати всім за складну роботу", - заявив він. При цьому Азаров повідомив, що Президент поклав на уряд обов'язку продовжувати виконувати функції. "Це говорить про виконання конституційної норми безперервності забезпечення влади", - зазначив Азаров.

По темі: Янукович схвалив відставку Кабміну, новий склад уряду буде відомий не раніше 12 грудня

Також в.о. прем'єра підкреслив, що членів Кабміну влаштовують результати роботи. "Ми об'єктивно зробили багато чого. Але (це) не зовсім нас влаштовує, оскільки ми не всі завдання виконали. Ще багато перетворень потрібно зробити. В першу чергу, це стосується перегляду умов поставок російського газу", - додав Азаров.

В.о. прем'єра також зазначив, що Україні цікавий досвід Норвегії у розвитку власної нафто-і газодобувній промисловості. "У свій час норвежці починали цей шлях фактично з нуля. Тож вони переконані, що на початковому етапі необхідно запрошувати міжнародних партнерів, запрошувати кваліфікованих фахівців і купувати сучасні технології та обладнання в цій сфері. Але весь цей процес повинен бути нерозривно пов'язаний з навчанням власних фахівців . Адже саме завдяки цьому норвежці досить швидко самі почали розробляти і виробляти власні технології і обладнання. Ось чому нам варто повчитися у них: перш сприйняття нового, сучасного, кращого ", - сказав Азаров.

Читайте також: Норвегія готова сприяти розвитку нафтогазового сектора України

В.о. прем'єра також підкреслив, що Україні не треба починати розвивати нафтогазовий комплекс з чистого аркуша. "У нас є свої напрацювання, кадри. Потрібно вдосконалювати технології, закуповувати і освоювати нові, більш сучасні. Ось що, перш за все, ми повинні брати у Європи", - сказав Азаров.

Він також зазначив, що поки Європейський союз не проявляє активності в справі модернізації української нафтогазової галузі, зокрема, газотранспортної системи. "Ми вже другий рік є учасником Європейської енергетичної хартії і виконуємо взяті на себе зобов'язання. Однак, очікування України на те, що у зв'язку з приєднанням до цієї хартії, Євросоюз займе більш активну позицію щодо наших переговорів про перегляд дискримінаційної угоди з Росією, на участь в газотранспортному консорціумі, - такі очікування і до цих пір не реалізувалися ", - сказав Азаров. Він також додав, що фахівці майже одностайно визнають, що українська ГТС є найбільш надійним і дешевим маршрутом транспортування російського газу до Європи. "Ми вправі розраховувати на велику підтримку європейських країн в цьому напрямку", - вважає в.о. прем'єр-міністра.

Як повідомлялося, Україна за січень-вересень 2012 р. в порівнянні з аналогічним періодом минулого року заплатила за імпортований газ на 0,9% більше - 10 млрд 433 млн 864,1 тис. дол. Зазначимо, для України в I кв. 2012 р. ціна російського газу складала 416 дол./тис. куб. м, у II кварталі 2012 р. ціна виросла на 2,1% - до 425 дол./тис. куб. м. У ІІІ кварталі 2012 р. ціна виросла на 0,23% - 426 дол./тис. куб. м. У держбюджеті на цей рік закладено ціну російського газу в розмірі 416 дол./тис. куб. м. Ціна російського газу для України в IV кварталі 2012 р. складає 432 дол./тис. куб. м.

Згідно з даними Міненерговугілля, імпорт російського природного газу в Україну за 9 місяців 2012 р. зменшився на 30,9% порівняно з показниками минулого року і склав 24 млрд 580,1 млн куб. м.

По темі: "Нафтогаз" і Ostchem закуплять у Росії в цьому році 32,5 млрд куб. м газу

Нещодавно міністр енергетики та вугільної промисловості України Юрій Бойко повідомив, що Україна в 2012 р. купить у Росії 26 млрд куб. м газу замість 27 млрд куб. м анонсованих. "Ми купимо цього року у Росії 26 млрд куб. м газу, анонсували ми 27 млрд куб. м ... Ми заплатимо тільки за те, що купимо, і це наша позиція, ми будемо її відстоювати на всіх рівнях", - заявив міністр. Також він додав, що обсяг закупівель газу в Росії буде знижуватися: "І в наступному році ми закупимо ще менше газу у Росії, якщо не буде знижена ціна ... У нас ведуться переговори з технічних питань, скоро ми відновимо переговори про обсяги та вартість".

Читайте також: "Нафтогаз" скоротить закупівлю російського газу в 2013 р. до 18-20 млрд куб. м

На початку жовтня повідомлялося, що Україна визначає оптимальний маршрут транспортування природного газу у разі потреби в реверсному режимі з Європи. За словами представника ДК "Укртрансгаз" Олега Михалевича, газотранспортна система України здатна приймати в реверсному режимі газ з Європи в обсязі до 5 млрд куб. м в рік.

Україна розглядає варіант реверсного використання частини газотранспортної системи (ГТС), яка дозволить імпортувати в Україну газ не лише з Росії, але і з Євросоюзу.

Читайте також: Україна почала реверсні поставки газу з Європи

"Газпром" і "Нафтогаз України" 19 січня 2009 р. підписали два контракти: купівлі-продажу на період 2009-2019 рр. і про обсяги та умови транзиту природного газу через територію України на 2009-2019 рр. Контракт на поставку газу передбачає щоквартальну формульну зміну ціни.

Згідно з умовами додаткової угоди до базового контракту ("Харківських угод"), укладеної між Національною акціонерною компанією "Нафтогаз України" і ВАТ "Газпром" 21 квітня 2010 р., ціна природного газу визначається з урахуванням знижки в розмірі 100 дол. за 1 тис. куб. м.

Україна споживає близько 55 млрд куб. м газу на рік, половина з якого імпортується з Росії. Офіційний Київ останніми кількома роками активно намагається ці контракти переглянути або хоча б зменшити обсяг закупівель російського газу.