Новини України за сьогодні: судові тяжби з "Газпромом" небажані, зростання ВВП мінімальне та нові кадри у виконавчій владі
Середина робочого тижня виявилася досить багатою на різноманітні події в Україні. Основний потік новин України за сьогодні, 30 січня, від ранку йшов із Кабінету міністрів, де відбулося чергове засідання уряду. Головний меседж, який виник у кулуарах Кабміну, - Україна виконала всі зобов'язання перед "Газпромом".
Читайте також: Претензії "Газпрому" до України щодо 7 млрд дол. спровоковані боргами Ostchem, - експерти
Отже, список найбільш значущих новин України за сьогодні відкриває заява міністра енергетики та вугільної промисловості Едуарда Ставицького про те, що офіційний Київ з юридичної точки зору виконав усі зобов'язання за договором про постачання газу з "Газпромом". Міністр наголосив, що Україна платить за поставлений газ у повному обсязі.
"Щодо рахунку (на 7 млрд дол. за недобір газу у 2012 р.) - юристи це вивчають, і ми надамо належну відповідь. Ми знайдемо взаєморозуміння з нашими колегами... Рахунок виставлений за той обсяг, який Україна взагалі не брала. Вважаю, з юридичної точки зору Україна виконала всі свої зобов'язання", - заявив Ставицький, додавши, що жодного конфлікту між" Газпромом "і" Нафтогазом "не існує.
Читайте також: DTEK купує нафтогазову компанію Vanco Ukraine
У той же час інший член уряду, міністр юстиції Олександр Лавринович також узяв участь у розвитку газової теми, висловивши сподівання, що "Нафтогаз" і "Газпром" знайдуть можливість уникнути розгляду газових претензій РФ у судах. "Думаю, що газова компанія НАК "Нафтогаз" і "Газпром" знайдуть можливість уникнути суперечки в міжнародному арбітражі", - наголосив глава Мін'юсту.
Урядові юристи, як уточнив Лавринович, вже працюють над раптово виниклим питанням, проте однозначного його вирішення точно бути не може: "Це неоднозначне питання, воно вимагає юридичного спору. Думаю, що ми знайдемо можливість уникнути суперечки".
Читайте також: Кабмін планує створити Державний банк розвитку
Особливе місце серед новин України за сьогодні отримали кадрові питання. Так, від самого ранку стало відомо, що прем'єр-міністр Микола Азаров не задоволений роботою Державної реєстраційної служби (Укрдержреєстр) і подав подання на звільнення її голови Леоніда Єфименка. Прем'єр прямо заявив про недоліки і прорахунки під час запуску з 1 січня нової системи реєстрації майнових прав.
"Чому від самого початку для людей створили незручності?... У Києві, декількох облцентрах центри реєстрації були відкриті в малодоступних і незручних місцях для людей... Впевнений, що це можна було організувати на порядок краще... У підсумку виникли черги - не менші, ніж раніше в БТІ. Практично відсутня інформація в державному реєстрі, який наповнюється за заявницьким принципом. Це електронна база даних, а БТІ передає інформацію у друкованому вигляді. Я вже подав подання про звільнення глави служби, а також доручив віце-прем'єр-міністру України Олександру Вілкулу з профільними міністерствами та відомствами створити робочу групу, яка має усунути всі недоліки в роботі служби", - вводив у курс справи своїх колег Азаров.
Читайте також: Кожара 30-31 січня відвідає Брюссель для зустрічей з представниками інституцій ЄС
Пізніше стало відомо, що розкритикований прем'єром Леонід Єфіменко написав заяву про відставку за власною ініціативою. "Що стосується кадрового питання, то воно було очікуваним. Нічого несподіваного тут немає. Єфименко написав особисто заяву про звільнення. Буде новий керівник, який буде призначений Президентом за поданням прем'єр-міністра", - пояснив тонкощі робочих моментів Лавринович. Крім того, він наголосив, що Укрдержреєстр на даний момент працює у штатному режимі.
Кадрові перестановки сьогодні, 30 січня, торкнулися й Аграрного фонду України. Його новим генеральним директором був призначений Олександр Кірюк, який раніше обіймав посаду заступника гендиректора фонду з 2007 р. Про подальшу службову долю звільненого Ігоря Якубовича наразі не повідомляється. На посаді голови Аграрного фонду він пропрацював менше року, з 11 квітня 2012 р.
Читайте також: Позиції гривні зміцнилися, але структурні дисбаланси залишаються, - S&P
Важливі новини сьогодні відбувалися на міжбанківському валютному ринку. На відкритті торгів курс євро до гривні виріс на 6 копійок і досяг рівня 11 грн/євро. Так, торги по долару проходили в діапазоні 8,1440-8,1460 грн/дол., по євро - 10,9945-11,0030 грн/євро, по рублю - на рівні 0,2712-0,2716 грн/рубль.
До кінця торгів на міжбанку курс євро виріс на 9 копійок до рівня 11,03 грн/євро. Зокрема, долар завершив торги на рівні 8,1425-8,1455 грн/дол., євро - на рівні 11,0238-11,0318 грн/євро, російський рубль - 0,2715-0,2719 грн/рубль.
Не вщухали в передостанній день січня і політичні пристрасті. Парламентська опозиція, отримавши напередодні відмову з приводу проведення позачергової сесії, не залишала спроб вплинути на керівництво Верховної Ради.
Читайте також: Україна виплатила 15 тис. євро компенсації Луценку, - Кульчицький
Так, фракція "Удар" оголосила про початок збору підписів за відставку спікера Володимира Рибака. Мотив соратників Віталія Кличка - порушення главою ВР норм і положень Конституції, законів та регламенту. Зазначимо, що рішення про відкликання спікера з посади приймається шляхом відкритого поіменного голосування більшістю народних депутатів від конституційного складу ВР (226 голосів).
Пізніше з'ясувалося, що замість позачергової сесії завтра, 31 січня, у парламенті відбудуться збори депутатів опозиції. Нардепи планують зібратися о 10:00, хоча апарат ВР оприлюднив інший анонс, у якому дане зібрання призначено на 9:00. За словами першого заступника голови партії "Батьківщина" Олександра Турчинова, парламентарії займуться розробкою плану подальших дій опозиції.
Втім, у правлячій партії до ініціатив опонентів поставилися скептично. Як заявив народний депутат із фракції Партії регіонів Володимир Олійник, збори опозиції в парламенті виходять за рамки регламенту. За його словами, депутати від ПР не будуть присутні на запланованому на 31 січня засіданні опозиційних сил у парламенті.
Читайте також: Заборгованість населення з оплати ЖКП у грудні 2012 р. збільшилася на 8,5% - до 12,68 млрд грн
І нарешті, сьогодні були опубліковані дані про поточні показники ВВП України. За ІV квартал 2012 р., порівняно з відповідним кварталом 2011 р. (у постійних цінах 2007 р.), ВВП склав 97,3%. Реальний ВВП за 2012 р., в порівнянні з 2011 р., склав 100,2%. Остаточні дані щодо ВВП будуть опубліковані Держстатом у березні.
Раніше сьогодні Міністерство економічного розвитку і торгівлі також оцінило зростання ВВП за підсумками 2012 р. в 0,2%. Відомство пов'язало уповільнення зростання економіки з посиленням дії негативних процесів як зовнішнього, так і внутрішнього характеру.