ua en ru

Нова комунікація між Заходом і Україною: про що говорили Рабінович і Ле Пен

Нова комунікація між Заходом і Україною: про що говорили Рабінович і Ле Пен Фото: Вадим Рабінович і Марін Ле Пен

Українська влада може дорого поплатитися за бажання працювати виключно зі старим європейським істеблішментом, не беручи до уваги зміни політичних настроїв Європи. Крім того, західні колеги неодноразово висловлювали невдоволення корумпованістю і неефективністю української еліти і зараз знаходяться в пошуку нових партнерів в нашій країні. 

Варто відзначити, що ряд українських ЗМІ не так давно звернулися до урядів країн ЄС та їх посольств з проханням не вводити безвізовий режим для України, а також утриматися від надання фінансової допомоги до тих пір, поки українська влада не припинить імітацію реформ. На обличчя – необхідність зміни політичних еліт і особливості людей, яким Європа зможе довіряти.

Після перемоги Трампа в США можна стверджувати, що нова влада західних країн не обов'язково буде відповідати очікуванням сьогоднішніх українських політиків. Так, більшість українських антикорупціонерів робили ставку на Хілларі Клінтон, називаючи її "єдиним демократичним правильним вибором", тим не менш, їхня думка не співпала з думкою американського народу і до влади в США прийшов Дональд Трамп.

Те ж саме можна сказати і про Європу. Візьмемо, приміром, одіозного Норберта Гофера, який зайняв друге місце на президентських виборах в Австрії, або Марін Ле Пен, лідируючу в президентських рейтингах у Франції. Сьогодні є підстави стверджувати, що особа, що представляє інтереси українців для Заходу, може стати нова людина, яка не задіяна в інститутах влади і раніше виходить за рамки вже досить скомпроментированного поняття "антикорупціонер". Так, партнером для потенційної роботи з Заходом може стати лідер партії "За життя" Вадим Рабінович, першим хто вгадав зміну європейських політичних тенденцій. Таку думку висловили ряд політологів і експертів.

Інша Європа

За словами директора Центру суспільних досліджень "Український меридіан" Дмитра Левуся, недавня зустріч Вадима Рабіновича з лідируючим по рейтингах кандидатом у президенти Франції і лідером партії "Національний фронт" Марін Ле Пен, а також іншими французькими парламентаріями свідчить про початок співпраці цих політиків. Як припускає експерт, це пов'язано в першу чергу зі зміною політичної обстановки в Європі, що загрожує зміною правлячих еліт.

"Зараз у зв'язку з тим, що в Європі політична картина змінюється, відбувається така певна заміна правлячого класу: вибори йдуть, тренд "праві" стає модним. У Франції ці люди будуть мати більше ваги. І вироблять, можливо, єдину політику по відношенню до України, до ситуації на Сході нашої країни", – заявив Дмитро Левусь, додавши: "Я думаю, що систематичність цих зустрічей, все-таки більше залежить від зовнішніх факторів. Але я вважаю, що так, ми ще побачимо зустрічі Рабіновича з ЄС. Це тільки початок такої певної гри".

Подібну думку підтримав і президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко, заявивши, що якою б не була європейська влада, бажання української сторони вибирати, з ким працювати, може мати сумні наслідки для політичних лідерів нашої країни.

"Зараз і в Європі, і в США відбуваються радикальні зміни в політичному бомонді. Те, що було раніше, змінюється, чому – я не можу сказати. Але цей процес має місце, так що можливо, пройде зовсім небагато часу – і ми не дізнаємося політичний бомонд Європи. І може так виявитися, що орієнтація на старий бомонд, надія, що все буде по-старому, може сумно ударити рикошетом по всіх, хто вчасно не перебудувався. На сьогоднішній момент ми бачимо, як вийшло з Трампом. Я, звичайно, не знаю, чим закінчиться остаточно, але мені здається, що наші політики зробили велику помилку, коли влізли у ці вибори. Тепер нові вибори будуть відбуватися в Європі. Нашим політикам потрібно уважно стежити, вчасно зробити висновки і думати, що ж буде завтра", – заявив Олександр Охріменко.

Гнучкість політики

Говорячи безпосередньо про зустрічі Вадима Рабіновича з Марін Ле Пен, експерт також зазначив, що Вадима Рабіновича, по суті, можна вважати першим українським політиком, який налагоджує стосунки з різними політичними силами ЄС.

"Існує висока ймовірність того, що Марін Ле Пен може стати президентом Франції. Також імовірність, що на виборах до Верховної Ради оберуть партію, яку на даний момент підтримує Рабінович, може зайняти якесь місце і взяти відсоток. І там, і там є ймовірність. Це наче лобіювання двох політиків: поспілкувалися – і, я так розумію, вони можуть співпрацювати. У будь-якому випадку, чим більше спілкування, тим краще, тим більше з різноманітними представниками. Тому що це нескінченне замикання "потрібно дружити лише з цим" не допомагає, треба спілкуватися з різними політиками. Тому що, ви бачите, в Європі все змінюється. Потрібно виходити з такої точки зору: що було раніше – вже не те. І тут в чому проблема: державному діячу зустрітися з Марін Ле Пен складно, виходить, це відразу виглядає не дуже добре. А Рабіновичу зустрітися простіше, він робить спробу налагодити діалог з різними політичними групами, не замикатися тільки на Меркель. Може, ця поїздка буде дійсно корисна і ефективна, як знати?" – додав експерт.

У свою чергу, директор Інституту політичного аналізу і міжнародних відносин, провідний науковий співробітник Інституту світової економіки і міжнародних відносин Національної академії наук України Сергій Толстов зазначив, що в української дипломатії погано виходить знаходити нових політичних партнерів в ЄС. І в цьому плані зустріч Вадима Рабіновича з Марін Ле Пен, на його думку, може стати великою перевагою для України.

"Всі українські політики в європейському контексті прагнуть знайти партнерів в Європейському союзі. На сьогодні "Блок Порошенко" залишається партнером Європейської народної партії та "Союзу лівих сил" з європейськими лівими. Ось, по суті, і все. "Зелені" здулися. З соціал-демократами намагаються встановити зв'язки соціалісти. Раніше з Європейською народною партією їздили Порошенко, Яценюк і Тимошенко. Але на сьогодні, по-моєму, Порошенко і Яценюк туди вже не їздять. Тому зустріч Рабіновича з Ле Пен можна розглядати як ознайомчі заходи, встановлення більш міцних, особистих зв'язків", - зазначив він.

"З іншого боку, "Національний фронт" − це реальна політична сила, яка, до речі, має безпосереднє відношення до української проблеми. Вони впливають на європейський парламент, у них хороші шанси на президентських виборах. Вони мають свою частину в Європарламенті, і вони є частиною політичної Європи. Що стосується політичної платформи Рабіновича і партії "За життя", то вона максимально адаптована до сучасної ситуації, хоча і поки не відомо, яку нішу він займе, якщо пройде в український парламент. Багато говорять про Рабіновича як про неоднозначного політика. Я кажу про нього як про людину, яка прийшла і відразу отримала 2,5 % на президентських виборах. Легко. Не маючи ані штабів, ані підтримки. Тільки за рахунок своїх особистих якостей. Я вважаю, що це феноменальний успіх. Тому що я був свідком політиків, які тужилися, пнулися і 2-3 % отримали. Тому в даному випадку я вважаю Рабіновича цілком перспективним політиком. Я бачу його з політичною силою в парламенті, правда в невеликій кількості. Я думаю 5-6% на парламентських виборах вони наберуть. Якщо б постаралися, то й більше б набрали більше 10%", – зазначив Сергій Толстов.

Новий партнер для Заходу

Крім того, коментуючи заяви Вадима Рабіновича про те, що разом з Марін Ле Пен вони обговорили "реальну можливість розкрити мільярдні корупційні перекази з України на Захід і готують слухання в Брюсселі", експерт заявив, що корупційні скандали можуть виявитися істотним інструментом для зміни політичних еліт всередині нашої країни.

"У Ле Пен і "Національного фронту" як у легітимного суб'єкта французької політики, представленої в Європейському парламенті, є цілий набір організаційних можливостей ставити питання перед західними органами правосуддя і слідства. У тому числі питання, що стосуються закордонних корупційних угод. Вони не дивляться, хто подав заявку, а дивляться, наскільки суб'єкт, який подав заявку, є правомочним. "Національний фронт" може надати Рабіновичу політико-правову підтримку в його ініціативах. І в Європарламенті, і через систему французької влади. Чому він, Рабінович, це робить? Тому що очевидно, що він зацікавлений в розгляді зловживання людей, що перебувають при владі. Інша справа, що його унікальність полягає в тому, що він єдиний опозиційний політик, хто ставить питання таким чином", - вважає експерт.

За його словами, інші опозиційні політики взагалі нічого подібного не роблять, оскільки на них відкриті кримінальні справи.

"Відповідно вони, крім декларування своєї опозиційності, ніякою іншою діяльністю не займаються. Але чому цього не чують провладні на Заході політичні групи? Я думаю, що вони ще не прийняли рішення з даного питання. Крім того, вони вважають, що потрібно надавати підтримку українській владі, оскільки ці питання можуть вплинути на територіальну цілісність України. Як довго триватиме ця тактика, важко сказати. Вони можуть знизити рівень підтримки, можуть знизити рівень контакту з українською владою, якщо корупційні справи набудуть розголосу на Заході, вони можуть шукати альтернативи, замінити діюче керівництво на інше, не заплямоване в скандалах. Крім цього, я думаю, вони ще не зрозуміли, наскільки ці звинувачення серйозні. Яке рішення приймуть в підсумку? Зрозуміло, що не пересаджають керівництво нашої країни і не відкриють кримінальних звинувачень. Але шукати їм заміну вони будуть", – додав Толстов.

Експерт з проблем міжнародної безпеки політолог Євген Жеребецький також висловив думку про те, що сьогоднішня українська влада, намагаючись позбутися політичної конкуренції, фактично, могла зробити Вадима Рабіновича одним з найбільш підходящих партнерів для Заходу, адже всі попередні роки він не фігурував у великій політиці і на нього немає компромату, яким "тримають" лідерів інших політичних сил.

"Наскільки мені відомо, і США, і британці досить серйозно занепокоєні тим, як наша чинна влада зачистила політичний простір від опонентів. Тобто фактично те, що Онищенко засвітив, це ні для кого не секрет, що голоси купуються за великі гроші. Стара традиція, яку ще регіонали заклали, і немає сумніву, що і сьогодні так справи роблять. І під час виборів 2014 року, парламентських повторних, тоді ще адміністрація президента, щоправда акуратно, щосили торгували місцями в списках і мажоритарниками, тобто здавала своїх кандидатів, зі свого блоку, для того щоб прийшли інші. Так що зараз все йде до того, щоб змістити Порошенка. Якщо сам не втече, йому оголосять імпічмент або ще якось змусять піти. Американці і британці серйозно занепокоєні питанням, хто прийде йому на зміну. Тому витягують людей, різних політиків, які ведуть переговори, перевіряють. І Рабінович намагається використовувати те, що це поле зачищено, та презентувати себе в якості потенційного партнера", – зазначив Євген Жеребецький.

Виходячи з думок експертів, є підстави стверджувати, що новими комунікаторами між Заходом і Україною стануть не "звичні євроінтегратори" або молоді активісти, а нові люди в політиці, особи, можливо, не з самим пересічним іміджем, а досить ексцентричні, але однозначно, це люди справи з великим досвідом. Яке саме місце в майбутній політичній конфігурації займе "український Трамп" Вадим Рабінович та його партія "За життя" ми дізнаємося в осяжному майбутньому.