ua en ru

Норвегія закликає Росію поділити Баренцове море

Автор: RBC.UA
Міністр закордонних справ Норвегії Йонас Гар Стере заявив про необхідність визначення кордону між Росією і Норвегією в Баренцевому морі, що сприяло б розширенню співпраці в енергетичній сфері. Про це повідомляє Reuters.

Міністр закордонних справ Норвегії Йонас Гар Стере заявив про необхідність визначення кордону між Росією і Норвегією в Баренцевому морі, що сприяло б розширенню співпраці в енергетичній сфері. Про це повідомляє Reuters.

"Поки не встановлений кордон, Норвегія дотримується думки, що слід дотримуватися обережності, щоб не вторгнутися в "сіру зону", - сказав Й.-Г.Стере.

Росія не має наміру відставати в дослідженні природних ресурсів Арктики і раніше попереджала про можливість розширення військової присутності в цьому регіоні. У грудні 2009 р. Міністерство природних ресурсів РФ висловилося за співпрацю з Норвегією в нафтогазових проектах в Баренцевому морі і повідомило, що угода про кордон може бути досягнута в 2010 році, але Стере відмовився назвати дату угоди.

"Два роки тому ми домовилися про південну частину кордону, що, як мені здається, надихнуло нас на подальшу роботу, яка йде з тих пір", - сказав Й.-Г.Стере після переговорів з головою МЗС Росії Сергієм Лавровим.

На початку 1980-х років Радянський Союз почав буріння в так званій "сірій зоні" Баренцева моря, але зупинив роботи після того, як Осло заявив протест.

"Як тільки з'явиться кордон, думаю, це полегшить подальшу співпрацю і відкриє нові можливості", - відзначив норвезький міністр.

Спостерігачі відзначають потепління відносин між країнами після того, як Росія запросила норвезьку Statoil і французьку Total розробляти Штокманівське родовище разом з Газпромом. Необхідні інвестиції в Штокман оцінюються в 15 млрд дол. тільки на першому етапі.

Остаточне інвестиційне рішення щодо Штокману відкладене у зв'язку зі зниженням попиту на газ через економічну кризу, що поставила під сумнів економічну доцільність проекту.

Варто відзначити, досі не завершилися переговори між Україною і РФ щодо делімітації кордону в Азовському морі і в Керченській протоці. 22-23 грудня 2009 р. в Києві проходив 32-й раунд переговорів делегацій України і Російської Федерації щодо розмежування Азовського і Чорного морів, а також Керченської протоки.

Нагадаємо, що в червні 2009 р. Україна і Росія обмінялися документами щодо стану переговорного процесу по розмежуванню Азовського, Чорного морів і Керченської протоки за наслідками 31 раунду засідання делегації України і РФ, яке відбулося 16-17 червня 2009 р. в Москві. Держкордон між Україною і РФ протяжністю більше 2000 км. був визначений на картах (делімітований) до 2003 р. Переговори з делімітації кордону в Азовському морі і в Керченській протоці зайшли в безвихідь. Раніше РФ відмовлялася від демаркації (визначення на місцевості) сухопутного кордону з Україною.