Нормандська зустріч затримується: на що сподіватися
Нормандська зустріч відбудеться в Берлині 19 жовтня в тому ж складі через рік після зустрічі в Парижі.
Зустріч "нормандської четвірки": де і о котрій
За останній місяць переговори глав держав у "нормандському" форматі кілька разів відкладалися і навіть були під загрозою зриву. Однак, 18 жовтня була досягнута остаточна домовленість між усіма учасниками. Олланд, Меркель і Порошенко домовилися про переговори в ході телефонної розмови. Пізніше свою участь у зустрічі підтвердив і президент Росії Володимир Путін.
Ініціатором саміту "нормандської четвірки" в цьому році виступила канцлер Німеччини Ангела Меркель. Тому чергові переговори пройдуть в Берліні у форматі вечері. Початок зустрічі 19 жовтня о 18:30 за київським часом.
"Нормандська" зустріч-2016: порядок денний і прогнози
Учасники переговорів по вирішенню кризи в Україні зберуться в період загострення обстановки на сході країни. Серед головних тем - питання виборів на Донбасі і оцінка реалізації домовленостей Мінських.
Напередодні норсмандской зустрічі канцлер Німеччини висловила скептицизм з приводу зустрічі, і сказала, що не чекає чудес. Однак переговори у будь-якому випадку потрібні, незважаючи на те, що погляди учасників сильно розрізняються.
Ангела Меркель вважає, що на зустрічі необхідно обговорити питання захисту мирного населення, яке проживає в зоні АТО і страждає від військових дій. Також на її думку важливі питання узгодження "дорожньої карти" реалізації Мінських угод.
Заява глави МЗС Франції Жан-Марка Еро з приводу мети зустрічі виявилося більш різким. Міністр сказав, що учасники переговорів будуть вимагати від України "детальних зобов'язань щодо статусу Донбасу і календаря проведення там виборів". Зустріч "нормандської четвірки" в Берліні, на думку Еро, буде спрямована на те, щоб домогтися від України і Росії розведення військ від лінії розмежування.
У серпні Володимир Путін висловлювався про безглуздість "нормандських" зустрічей. Але в результаті дав свою згоду на участь у переговорах. На думку прес-секретаря російського президента, основна мета саміту "констатувати, що саме нам заважає виконати мінські угоди". "Ні Берлін, ні Париж, ні Москва не можуть виконати мінські домовленості, оскільки це справа офіційного Києва та представників Донбасу", - заявив напередодні зустрічі Пісків.
Очікування України від "нормандської" зустрічі
Петро Порошенко висловив сподівання, що на "нормандської" зустрічі буде прийнята "дорожня карта", так як без затвердженої чіткої послідовності кроків, перехід до політичного етапу реалізації Мінських угод неможливий.
Очікування глави держави з приводу майбутньої зустрічі не дуже оптимістичні. Під час візиту до Норвегії 18 жовтня, відповідаючи на питання журналістів, Порошенко сказав:
"Так, я дуже оптимістично налаштований щодо майбутнього України. Але, на жаль, не настільки оптимістичний щодо завтрашньої зустрічі. Але я був би дуже щасливий здивуватися".
Заступник голови АП Костянтин Єлісєєв заявив, що Петро Порошенко на "нормандської" зустрічі висуне п'ять основних вимог, від яких Україна не збирається відступати. Це отримання місією ОБСЄ контролю за кордоном, виведення російських військ з території Донбасу, звільнення заручників і політв'язнів, забезпечення можливості проведення виборів на сході України, згідно українських законів і під контролем ОБСЄ, а ліквідація фейкових органів влади в "ДНР" і "ЛНР".