Номер переноситься: український тендер посварив європейців
Держава визначила, кому довірить будівництво системи перенесення номерів в Україні. Переможцем тендеру стала компанія "Діалінк", вона збирається реалізувати проект у партнерстві з литовської Mediafon. Конкуренти вважають, що більшість тендерів за участю Mediafon писалося під цю компанію і українська - не виняток. Тому готуються оскаржити його в суді.
Вузьке коло
25 січня Український державний центр радіочастот (УДЦР) оголосив результати тендеру з проектування і впровадження системи перенесення абонентських номерів. Ця система необхідна для запуску послуги перенесення номера (Number Portability, NP), яка дозволить українцям міняти оператора зв'язку, не змінюючи при цьому номер телефону. Адміністратором послуги є сам УДЦР.
Вже під час оголошення результатів тендеру з'ясувалося, що з шести учасників троє не відповідають кваліфікаційним вимогам.
УДЦР відхилив заявку держпідприємства "Українські спеціальні системи", яке пропонувало запровадити систему за 89 млн гривень. У нього не було ні довідки про відсутність справи про банкрутство, ні довідки про чисельність працівників, ні копій листів, контрактів або свідоцтв успішної реалізації схожих проектів хоча б в одній із країн світу протягом останніх 3 років.
Також була відхилена заявка української компанії "Ес Ай Центр", пропозиція якої була однією з найнижчих. "Ес Ай Центр" збиралася будувати систему у партнерстві зі словенською Teletech. Загальну вартість свого рішення компанія оцінила в 39 млн гривень, з безкоштовною підтримкою. У процесі вивчення пропозиції УДЦР з'ясував, що підтримка вже включена у вартість, але подану компанією інформацію все одно розцінив як неповну і недостовірну. Крім того, як повідомив представник тендерної комісії, однією з вимог було наявність документів, що підтверджують фінансову спроможність учасника тендеру. "Ес Ай Центр" такі документи надала, але фінансову спроможність компанії вони не підтвердили. "Протягом останніх кварталів компанія була збитковою", - повідомив представник тендерного комітету. У відповідь на це юрист "Ес Ай Центр", присутній у залі, заявив, що ні законодавством, ні тендерними умовами не визначені критерії фінансової спроможності. А власник компанії, Дмитро Зарахович повідомив, що в минулому році компанія виграла великий тендер Національної комісії з питань регулювання зв'язку та інформатизації на поставку обладнання та вчасно виконала всі умови, жодних претензій не було.
З причини фінансової неспроможності УДЦР також відхилив заявку компанії "Huawei Україна", яка запропонувала рішення з найнижчою ціною - трохи вище 26 млн гривень. "Згідно з наданими документами, підприємство є збитковим, причому збитки його за останній рік збільшилися", - повідомив представник тендерної комісії.
Насправді китайська корпорація Huawei має величезні фінансові можливості. Її прибуток в 2015 році зріс на 70% завдяки продажам смартфонів і перевищив 20 млрд доларів. Крім того, вона може залучати необмежені кредити китайських банків під свої проекти.
Згідно глобальної бізнес-стратегії, Huawei субсидує роботу своїх "дочок" в різних країнах, не тільки в Україні, для того, щоб захопити частку на відповідних ринках. Буквально перед тендером, в цьому місяці Huawei спільно з урядом Китаю передали для модернізації Міністерства економічного розвитку і торгівлі України обладнання на суму 10 млн юанів (1,5 млн доларів). Втім, доказом фінансової заможності компанії на тендері це не стало.
У тендерного комітету також були питання до програмного забезпечення, яке "Huawei Україна" збиралася використовувати при побудові системи перенесення номера. Воно розроблено українською компанією "Технічний центр інтернет" і, за словами представника УДЦР, ще не було випробувано в інших країнах.
З привітом з Литви
В результаті за право продати своє технічне рішення державі змагалося три компанії. Це українська "дочка" шведської компанії Ericsson, яка виставила за свою пропозицію найвищий рахунок - понад 107 млн гривень, польська T4B, яка оцінила свою систему в 82 млн гривень, і українська "Діалінк", яка запросила 71 млн гривень. Остання з них і стала переможцем.
Згідно реєстру Мін'юсту, кінцеві власники "Діалінк" - громадяни України Тетяна Нечипорук та Сергій Халимоненко. Партнером "Діалінка" є литовська компанія Mediafon, її рішення і планується використовувати при впровадженні послуги в Україні. Дочірні компанії Mediafon не раз перемагали в аналогічних тендерах, як правило, в країнах колишнього СРСР: у Росії, Грузії, Молдові, Азербайджані, Литві, Казахстані.
Причому без скандалів не обійшлося. Як говорить представник Teletech, умови тендерів в цих країнах виглядали так, як ніби були спеціально написані під готові рішення Mediafon. Наприклад, в Росії пропозиції щодо участі в тендері були розіслані учасникам 21 листопада 2013 року, а оголошення результатів відбулося 28 листопада. До цього моменту Mediafon вже створив необхідну систему і готовий був запустити її в експлуатацію з 1 грудня 2013 року. На практиці впровадження послуги затримався ще на кілька місяців. Представник польської T4B додає, що умови українського тендеру точно списані з російських.
Чутки про те, що в Україні теж переможе технічне рішення Mediafon, з'явилися задовго до оголошення результатів тендеру. Саме рішення теж майже готове. За даними УДЦР, воно може бути поставлене на 90 днів раніше терміну. Згідно з умовами тендеру, крайній термін постачання - 30 червня 2016 року. Як повідомив "РБК Україна" керівник "Діалінка" Олександр Басс, терміни впровадження самої послуги перенесення номера будуть залежати ще і від готовності операторів мобільного зв'язку.
На питання про те, чому "Діалінк" вибрав в партнери "скандальних" литовців, Олександр Басс відповів, що це єдина компанія, яка не просила ніяких відкатів. "Крім того, у неї великий досвід впровадження послуги на пост-радянському просторі та її технічне рішення нас повністю влаштовує", - повідомив він. Керівник тендерного комітету Вадим Гулько також не бачить тут ніякого конфлікту. "Я особисто спілкувався з представником регулятора Молдови. Вона розповідала, що всі дуже задоволені послугою і навіть пропонувала нам перейняти їх досвід", - повідомив він "РБК Україна". Результати тендеру будуть оголошені протягом 3 днів, а потім у УДЦР буде 10 днів, щоб укласти договір з переможцем.
Розсудить суд і АМКУ
Хоча тендер і визнаний таким, що відбувся, його результати ще можна оскаржити. У суді вже знаходиться позов компанії "Технічний центр інтернет" про визнання тендеру недійсним. Провадження у справі відкрито 15 січня, а перше засідання має відбутися на початку лютого. Представники компанії вважають дискримінаційними ряд вимог до учасників тендера. Зокрема, необхідність світового досвіду впровадження аналогічних рішень. "Відомо, що вперше литовське рішення MNP було впроваджено в Литві, словенське - в Словенії, польська - в Польщі, а чому українське рішення не може бути впроваджене в Україні?", - повідомив представник компанії Олександр Степанов в коментарі виданню IT Expert.
Директор "Ес Ай Центр" Дмитро Зарахович відразу ж після оголошення результатів тендера і невеликої дискусії заявив про намір звернутися в Антимонопольний комітет. "Як кажуть, запрошуємо на чашечку кави. В нашому з вами випадку - зустрінемося в Антимонопольному комітеті", - звернувся він до тендерного комітету. Його підтримав представник Teletech.
За законом Антимонопольний комітет може відмінити тендер, якщо знайде порушення.
Представники T4B також не згодні з результатами тендеру, але ще думають, як діяти далі. "Ми повинні порадитися з юристами, чи варто подавати в суд. Або ж це знову будуть гроші, викинуті на вітер", - говорить директор з інформаційно-телекомунікаційних систем T4B Піотр Нашковскі. Він розповідає, що на вимогу тендерного комітету його компанія продублювала всі критичні елементи системи. Це підвищило ціну пропозиції на 40%. Крім того, компанії довелося додатково заплатити кілька мільйонів гривень за криптографічні послуги компанії "Криптософт". "Діалинк", на думку Нашковскі, цього не робив. Тому показник надійності його системи склав 99,74%, хоча повинен був скласти щонайменше 99,99%.
Низька вартість пропозиції "Діалінк", як, втім, і "Ес Ай центр", на думку Нашковскі, також говорить про невиконання вимог тендеру. "Якщо б ми не продублювали обладнання, могли б поставити більш низьку ціну в порівнянні з Mediafon", - повідомив він. При цьому додав, що заглянути в пропозицію Mediafon він не може, але це може зробити суд.
Якщо якийсь з компаній вдасться оскаржити тендер, терміни впровадження послуги можуть бути перенесені.