ua en ru

Нобелівську премію миру за 2010 р. присудили китайському правозахисникові Лю Сяобо

Автор: RBC.UA
Лауреатом Нобелівської премії миру за 2010 р. став правозахисник із Китаю Лю Сяобо. Про це повідомив в п'ятницю, 8 жовтня, Норвезький Нобелівський комітет в Осло, передає Deutsche Welle. 

Лауреатом Нобелівської премії миру за 2010 р. став правозахисник із Китаю Лю Сяобо. Про це повідомив в п'ятницю, 8 жовтня, Норвезький Нобелівський комітет в Осло, передає Deutsche Welle.

Наразі 54-річний письменник і колишній викладач університету Лю Сяобо знаходиться в ув'язненні.

У грудні 2008 р. (за деякими джерелами - у 2009 р.) він був засуджений до 11 років позбавлення волі за "підбурювання до підриву державної влади". Приводом для суворого покарання послужила написана ним в співавторстві з іншими китайськими дисидентами і оприлюднена в 2008 р. "Хартія 08" - маніфест, що закликає владу КНР провести політичні реформи, забезпечити громадянам свободу слова, відмовитися від однопартійного керівництва країною.

З біографії новоспеченого лауреата відомо, що він почав активну правозахисну діяльність ще в 1980-х роках. Лю Сяобо брав участь в 1989р. у студентських демонстраціях протесту на площі Тяньаньмень, тоді ж вперше був арештований.

Нобелівську премію миру, на відміну від решти нобелівських нагород, присуджують не в Стокгольмі, а в столиці Норвегії Осло. Там же - за традицією, 10 грудня - проходить і церемонія її вручення.

Відзначимо, що Китай розкритикував рішення Нобелівського комітету, який присудив Премію миру дисидентові Лю Сяобо. Міністерство закордонних справ Китаю заявило, що його нагородження суперечить нобелівським принципам. У відомстві відзначили, що Лю Сяобо знаходиться у в'язниці за порушення китайських законів, тоді як Нобелівська премія була створена для зміцнення миру і дружби між народами і роззброєння.

У відомстві також відзначили, що цей крок може нашкодити двостороннім дипломатичним відносинам КНР і Норвегії. На цю заяву вже відреагував прем'єр-міністр скандинавської держави Йєнс Столтенберг. В інтерв'ю одному з національних телеканалів він заявив, що у Китаю немає ніяких підстав карати за цю нагороду цілу країну. "Я думаю, якщо Китай зважиться зробити які-небудь кроки, це негативно позначиться на його репутації у світі", - відзначив політик.

Нагадаємо, Нобелівська премія миру за 2009 р. була присуджена президентові США Бараку Обамі. Як йшлося в повідомленні норвезького Нобелівського комітету, премія вручена за "видатні зусилля в зміцненні міжнародної дипломатії і співпраці між народами".

У 2008 р. Нобелівську премію миру отримав колишній президент Фінляндії Марті Ахтісаарі за план Косовського врегулювання. Її лауреатами в різні роки були, зокрема, Андрій Сахаров, Михайло Горбачов, Альберт Гор, Ясір Арафат, Шимон Перес, Кофі Аннан.

Нобелівська премія вручається з 1901 р. Традиційно церемонія нагородження лауреатів проходить у день смерті Альфреда Нобеля - 10 грудня. Розмір грошової винагороди становить 10 млн шведських крон (1,42 млн дол. США). Всі премії вручаються в Стокгольмі, за винятком Премії миру.