ua en ru

Нобелівський комітет вперше за 70 років не зміг передати премію лауреатові

Автор: RBC.UA
Вперше з 1936 р. Нобелівський комітет не знайшов способу передати лауреатові найпрестижнішу світову премію його нагороду. Премія миру викликала міжнародний скандал, пише РБК.

Вперше з 1936 р. Нобелівський комітет не знайшов способу передати лауреатові найпрестижнішу світову премію його нагороду. Премія миру викликала міжнародний скандал, пише РБК.

Глава комітету з вручення Нобелівській премії миру Турбьорн Ягланд оголосив, що комітет не бачить способу вручити нагороду лауреатові цього року китайському правозахисникові Лю Сяобо або його представникові. Сам "китайський Сахаров" знаходиться в тюремному ув'язненні в одній з в'язниць Китаю, його дружина - під домашнім арештом. Т. Ягланд завірив, що премія буде вручена, коли сам лауреат або хтось з його найближчих родичів зможе забрати нагороду.

Незадовго до церемонії вручення премії розгорівся скандал. Представники Росії, Китаю, Іраку, Куби, Марокко і Казахстану відмовилися відвідати церемонію вручення Нобелівській премії миру, яка призначена на 10 грудня 2010 р. Як пояснив секретар комітету Гейр Лундештад, країни не назвали конкретних причин такого кроку. Від відвідування церемонії застеріг представників інших країн посол Китаю в Норвегії.

Нагадаємо, офіційний Пекін украй не задоволений присудженням Нобелівській премії миру дисидентові Лю Сяобо. Міністерство закордонних справ КНР розцінило це як втручання іноземних урядів в його політичний устрій. "Цей крок - не тільки прояв неповаги до китайської юридичної системи, він ставить під сумнів дійсні наміри (комітету)", - заявили в МЗС КНР.

Лю Сяобо почав активну правозахисну діяльність ще в 1980-х роках. Він брав участь в протестах на площі Тяньаньмень в 1989 р., за що вперше потрапив у в'язницю. Згодом він провів три роки в трудових таборах. Знов дисидент був поміщений під варту в грудні 2008 р., після того, як підписав так звану "Хартію 08" - маніфест китайської інтелігенції на підтримку загальних прав людини.

Із закликом звільнити з ув'язнення нобелівського лауреата до китайської влади звернулася низка інших знаменитих лауреатів Нобелівської премії, зокрема Далай-лама і президент США Барак Обама.