Нобелівська премія з хімії-2012: Найбільш ймовірні лауреати (фото)

Нобелівський комітет Шведської королівської академії наук продовжує називати лауреатів найпрестижнішої наукової премії миру в різних галузях знань, настала черга вчених-хіміків.

Нобелівський комітет Шведської королівської академії наук продовжує називати лауреатів найпрестижнішої наукової премії миру в різних галузях знань.

Після того, як нобелівську премію з фізики отримали Серж Арош і Девід Уайнленд за квантові дослідження, настала черга вчених-хіміків. Імена лауреатів будуть названі 10 жовтня, в той час як імена тих, хто був на крок від нагороди, але не отримав її, стануть відомі не раніше, ніж через 50 років - такі правила премії.

Напередодні оголошення імен лауреатів, наукове співтовариство та ЗМІ намагаються дати свої прогнози.

Читайте також: Названо ймовірних претендентів на Нобелівську премію за 2012 рік

Reuters вважає фаворитом американського професора Луї Браса, який відкрив колоїдні напівпровідникові нанокристали (т.зв. "квантові точки"). "Квантові точки" можна використовувати для дисплеїв комп'ютерів і телефонів, в біологічних дослідженнях-вони володіють видатними якостями фотостабільності і яскравості флуоресценції.

Є велика ймовірність, що лауреатами премії можуть стати хіміки, що займаються дослідженнями каталізу. Це японець Масатаке Харута і британець Грехем Хатчінгс. Харута і Хатчінгс досліджували каталіз, який проводиться за допомогою сполук золота (використовуючи такі каталізатори, хімічні процеси можна зробити чистішими).

Читайте також: Нобелівську премію скоротили на 20% - до 1,1 млн дол

Ще один претендент на високу нагороду - японець Фудзісіма, відкрив новий спосіб застосування діоксиду титану. Довгий час діоксид титану використовувався як ігредіент фарби. Фудзісіма відкрив його здатність бути каталізатором для отримання водню з води.

На звання лауреата є претендент і з Росії. Це академік Юрій Оганесян, який працює в Дубні. У 2000-х роках він успішно синтезував хімічні елементи з атомними номерами 112-118.

Читайте також: Нобелівську премію з медицини за 2012 р. присудили за перепрограмування стовбурових клітин

Нагадаємо, минулого року лауреатом хімічної "нобелівки" став представник Ізраїлю Даніель Шехтман. Він був відзначений за відкриття квазикристалів (кристалів, що володіють забороненими для кристалів звичайних осями симетрії).

Завтра, 11 жовтня, Нобелівський комітет назве ім'я того, хто отримає вищу літературну нагороду. 12 жовтня концентрація уваги світової громадськості переміститься зі Стокгольма в Осло, і з науки - на політику: буде визначений лауреат премії за зміцнення миру. Нарешті, 15 жовтня в Стокгольмі буде вручена премія з економіки - наймолодша з тих, що вручаються - Держбанк Швеції заснував її тільки в 1968 році в пам'ять про Альфреда Нобеля.

Нобелівська премія вручається з 1901р. Традиційно церемонія нагородження лауреатів проходить в день смерті Альфреда Нобеля - 10 грудня. Розмір грошової винагороди становить 10 млн шведських крон (1,41 млн дол. США), однак цього року вона буде скорочена на 20%. Втім, на думку Нобелівського комітету, це аж ніяк не вплине на популярність самої нагороди.

On Top
Продовжуючи переглядати www.rbc.ua, ви підтверджуєте, що ознайомилися з Правилами користування сайтом, і погоджуєтеся з Політикою конфіденційності
Пропустити Погоджуюся