Ніна Южаніна: Ціна газу для населення зменшиться, наскільки - поки невідомо
У вівторок, 6 жовтня, Верховна Рада прийняла за основу депутатський законопроект про зниження ставок ренти на видобуток газу (№2835). У разі його прийняття в цілому, населення може розраховувати на деяке зниження вартості газу. Підтримали законопроект всі депутатські фракції і групи, за винятком "Народного фронту".
Після голосування голова парламентського Комітету з питань податкової та митної політики Ніна Южаніна пояснила, чому депутати відмовилися підтримати урядовий законопроект (№2352а).
При цьому, як розповіла Ніна Южаніна в інтерв'ю РБК-Україна, поки невідомо, наскільки буде зменшена вартість газу для населення, але таке зниження однозначно відбудеться.
РБК-Україна: Чим урядовий законопроект про ренту на видобуток газу принципово відрізняється від депутатського? І чому комітет не погодився на його прийняття, якщо він передбачає зменшення ставок ренти з 2018 р. ще більш кардинально - до 20% і 10% за видобуток газу з родовищ до 5 км і більше 5 км відповідно?
Ніна Южаніна: Різниця полягала в тому, що основна ініціатива авторів законопроекту №2835 (авторства Юлії Тимошенко і ряду інших депутатів, - ред.) стосувалася зменшення рентної ставки на газ, який видобувається державною компанією "Укргазвидобування" (до 29%, - ред.), а в урядовому законопроекті для них не передбачалося зниження ставки.
Для цього в уряду є пояснення. Система визначення цін і забезпечення дотаціями населення формується так, що уряд має можливість через надвисоку ренту для "Укргазвидобування" отримувати ресурс для дотацій населенню. Але один з народних депутатів від "Самопомочі" в залі заявив, що ця система складна, що 70% цієї ренти поки в бюджет не надійшло. Вони - заборгованість перед бюджетом компанії "Укргазвидобування".
Я думаю, що потрібно було б профільному урядовому комітету і авторам законопроекту №2835 попрацювати і ухвалити спільне рішення, зрозуміле і для народних депутатів, і для населення. Щоб вони могли чітко почути і від авторів законопроекту, і від профільного міністра, наскільки вплине на здешевлення газу дана норма. Це було б правильно.
А так, якщо ми маємо різні оцінки і різні позиції, це означає, що населення, можливо, щось отримає, а щось і не отримає в плані зниження ціни на газ. Не тому що неправильно визнають або не виконають норми закону в міністерстві, а тому що треба глибоко розуміти формулу розрахунку і вплив у цій формулі тих часток газу, які використовуються для забезпечення населення, тобто власного видобутку і імпортного.
РБК-Україна: І все ж можна сподіватися, що ціна на газ для населення в будь-якому випадку зменшиться?
Ніна Южаніна: Зменшиться. Але наскільки - невідомо. І я думаю, що нічого страшного не було б, якщо б зараз уряд продумав, з урахуванням цієї ініціативи, як переформатувати роботу, для того щоб ресурс для виплати дотацій був забезпечений в бюджеті України. Я думаю, що при правильному розумінні плануванні, а найголовніше - бажання це можна зробити.
РБК-Україна: Юлія Тимошенко заявила, що в розрахунку на тисячу кубометрів газу, його вартість для населення стане нижчою приблизно на тисячу гривень. Цим розрахунками можна довіряти?
Ніна Южаніна: Я не можу ні підтвердити, ні спростувати, тому що я не фахівець і не була членом робочої комісії (робочої групи з розгляду питання обґрунтованості підвищення цін на енергоносії і тарифів на комунальні послуги, - ред.). Але, враховуючи те, з чого складається формула, можна припустити, що ціна буде знижена.
РБК-Україна: Якщо депутатський законопроект буде прийнятий у другому читанні, коли закон зможе вступити в силу?
Ніна Южаніна: Ми на комітеті винесли рішення, згідно з яким він повинен був вступити в силу з 1 жовтня, але так як ця дата вже минула, то було запропоновано, щоб він вступив в силу на наступний день після опублікування.
РБК-Україна: Тобто відразу після його опублікування мають перерахувати тарифи?
Ніна Южаніна: У нас немає можливості відразу це зробити. У нас ще не автоматизовані ці системи настільки, щоб це було так оперативно. Але, думаю, найближчим часом.
РБК-Україна: Якою буде ставка на ренту по спільній діяльності?
Ніна Южаніна: По спільній діяльності, де однією із сторін є державне підприємство або будь-яке інше підприємство, де є будь-яка державна частка (хоч 1%), рентна плата складе 70%. Там, де є спільна діяльність, і учасниками є два приватних підприємства - 29%.
РБК-Україна: "Укргазвидобування" - це ж державне підприємство...
Ніна Южаніна: "Укргазвидобування" виділене окремим пунктом. Там немає договору про спільну діяльність.
РБК-Україна: Тобто, для компаній, де є державна частка, преференції не передбачені, а повністю державне підприємство "Укргазвидобування" буде їх мати?
Ніна Южаніна: Цілком вірно. Ви проаналізуйте, яка у нас кількість договорів про спільну діяльність, коли вони реєструвалися, та яка там частка держави. Згідно з інформацією, яка була представлена у нас на Комітеті, в усіх договорах спільної діяльності частка державних підприємств складає 60% і більше.
РБК-Україна: А якою буде ставка ренти для іноземних компаній?
Ніна Южаніна: Вони, як і всі компанії, якщо ми приймемо зниження ренти з 55% до 29%, будуть платити 29%.
РБК-Україна: Які настрої в парламенті щодо прийняття законопроекту в другому читанні?
Ніна Южаніна: А настрої такі, що не всі глибоко розібралися, не всі розуміють і бачать за цим законопроектом, можливо, передвиборні пропозиції. Насправді цей законопроект був зареєстрований народними депутатами вже давно (13 травня 2015 р., - ред.). Але він виглядає так, як ніби він спрямований на передвиборний період.
Втім, я сподіваюся, що ми всі насправді дбаємо про ціну на газ для населення. Можливо, не вистачає достатньої інформації, щоб пояснити людям, які зараз знаходяться в такому страшному очікуванні зими і своїх можливостей оплати за газ.
Ось уже після голосування представники "Народного фронту" підходили і пояснювали, що вони абсолютно не розібралися в системі виплати дотацій на газ, що громадяни за підсумками зими будуть розуміти, що вони платять за газ менше, ніж платили в попередні періоди.
Розмовляла Надія Андрікевич