ua en ru

Ніколя Саркозі - Президент одного терміну (фото)

Автор: RBC.UA
Ніколя Саркозі - у Франції відомий під прізвиськом "Сарко" (Sarko), яке використовують як його прихильники, так і опоненти - фігура, надзвичайно поляризуюча французьке суспільство: з одного боку, він один із найпопулярніших правих політиків останнього часу, з іншого - його особистість є предметом постійної критики і насмішок з боку лівих.

Ніколя Саркозі - у Франції відомий під прізвиськом "Сарко" (Sarko), яке використовують як його прихильники, так і опоненти - фігура, надзвичайно поляризуюча французьке суспільство: з одного боку, він один із найпопулярніших правих політиків останнього часу, з іншого - його особистість є предметом постійної критики і насмішок з боку лівих.

Так чи інакше, його високий рівень популярності не дав йому перемогти кандидата соціалістів Франсуа Олланда у другому турі президентських виборів 6 травня 2012 р. - Саркозі залишився "Президентом одного терміну", програвши з 48,2% проти 51,8%.

Таким чином, Саркозі став першим за 31 рік (з 1981 р.) Президентом П'ятої Французької Республіки, хто просидів у своєму кріслі один термін. До нього не зміг переобратися на другий термін лише Валері Жискар д'Естен, який був Президентом Франції в 1974-1981 рр. Раніше, менше одного терміну "президентствував" Жорж Помпіду (1969-1974 рр.), однак він помер на посаді.

На початку березня ц.р. Ніколя Саркозі пообіцяв, що піде з політики в разі провалу на виборах глави держави. Політик також заявив, що поки не знає, чим буде займатися, якщо програє в президентській гонці.

Пріоритетом зовнішньої політики Саркозі на посту Президента була Європа - саме він став одним з авторів і активних прихильників Лісабонської угоди. Саркозі також запропонував виробити нову стратегію безпеки ЄС замість прийнятої в 2003 р.
Саркозі також висловлювався проти негайного вступу Туреччини в ЄС, оскільки вважав, що ЄС нездатний прийняти цю державу без дестабілізації свого функціонування, враховуючи внутрішні проблеми Туреччини і нестабільність в регіоні.

У той же час, Саркозі офіційно підтримував вступ до ЄС держав Західних Балкан (кандидатів - Хорватії, Македонії та потенційних кандидатів - Сербії, Боснії і Герцеговини, Чорногорії, Косово, Албанії), але тільки при дотриманні ними всіх критеріїв.

Ніколя Саркозі (повне ім'я Ніколя Поль Стефан Саркозі де Надь-Боча) народився 28 січня 1955 р. у Парижі. Освіту здобув у приватній католицькій школі. У 1978 р. закінчив Університет Париж X - Нантер, де отримав ступінь магістра цивільного права, займався юридичною практикою у французькій столиці до 1987 р.

У 1974 р. Саркозі вступив до партії "Союз демократів за республіку". У 22 роки він став членом міської ради в рідному Нейі-сюр-Сен, в 28 - мером міста, залишаючись на цій посаді до 2002 р. У 1988 р. Саркозі пройшов на позачергових виборах в нижню палату парламенту і став депутатом.

У 1993 р. Саркозі увійшов в уряд Едуара Балладюра, де отримав крісло міністра по бюджету і пост офіційного представника уряду. Крім цього виконував обов'язки міністра з комунікацій. На виборах 2002 р. Саркозі підтримав Ширака, і в травні 2002 р., після свого переобрання, Президент призначив Саркозі міністром внутрішніх справ в уряді Жан-П'єра Раффарена.

Коли 31 травня 2005 р. кабінет міністрів пішов у відставку через невдале голосування по Європейській конституції, Саркозі був запрошений до нового уряду Домініка де Вільпена, де для нього був відновлений раніше скасований пост державного міністра - другої особи в уряді.

14 січня 2007 р. загальнонаціональний з'їзд партії "Союз за народний рух" затвердив Саркозі в якості кандидата на президентських виборах. У першому турі виборів, які відбулися 22 квітня 2007 р., Саркозі набрав 31% голосів, друге місце посіла Руаяль - колишня дружина нинішнього Президента Франції Франсуа Олланда. Другий тур 6 травня приніс перемогу Саркозі, який набрав 53% голосів виборців. 16 травня він вступив на посаду, змінивши на посту глави держави Жака Ширака. У червні того ж року парламентські вибори у Франції принесли партії Саркозі більшість.