ua en ru

Як Микола Злочевський виручив сина Януковича

Як Микола Злочевський виручив сина Януковича Фото: Микола Злочевський (burisma.com)

Змагання у перекупці активів сім'ї екс-президента втікача Віктора Януковича набирає все більших обертів. Слідом за вугільними активами, які перейшли до фаворита нинішньої влади Віталія Кропачова, почався великий розпродаж компаній в нафтогазовому секторі. Активним її учасником став і колишній вірний соратник Віктора Януковича – Микола Злочевський.

Соратники-стерв'ятники

Навколо нафтогазових компаній, що належать родині екс-президента Віктора Януковича, розгорнулася небувала активність. Можна говорити про великий розпродаж. Компанії, які всупереч усякому здоровому глузду залишилися власниками спецдозволів на розробку газових родовищ розходяться, як на різдвяному розпродажі.

Нещодавно стало відомо, що наприкінці минулого року у власність барона вугільних шахт і збагачувальних фабрик Віталія Кропачова перейшли "Міжрегіональна газова компанія" та "Реконструкція технологічних свердловин". Разом з ними в руки протеже Ігоря Кононенка перейшло відразу сім спецдозволів на надрокористування.

Обидві структури контролювалися "СЛ-Груп". Це холдингова компанія, в якій були зосереджені нафтогазові активи крила "младоолігархів", а саме Олександра Януковича.

Контроль "СЛ-Груп" здійснювався Едуардом Слиньком. Як повідомляли ЗМІ, Слинько - депутат Донецької міськради, власник компанії "СЛ-Груп". З 2009-го до 2012 року Слинько очолював компанію "Менеджмент Ассетс Компані" (МАКО) - материнську структуру в бізнесі Олександра Януковича, старшого сина колишнього президента.

Крім "Міжрегіональної газової компанії" та "Реконструкції технологічних свердловин" "СЛ-Груп" контролювала через свій кіпрський офшор ще одне підприємство – "Газойлінвест". Наймолодша з трьох.

Згідно з тодішніми даними держреєстру, "Газойлінвест" була зареєстрована на кіпрський офшор Baybrook Limited. У кіпрському реєстрі зазначено, що ця фірма належить компанії Anertelina Ventures з Британських Віргінських островів та кіпрській SL Holdings, якою володіє безпосередньо Слинько.

Як раз перед різдвяними розпродажами "Газойлінвест" змінила власника. Контроль над компанією був оформлений шляхом купівлі кіпрської компанії Baybrook Limited компанією Broсiti Investments Limited. Згідно з відкритим даними реєстрів, кінцевим бенефіціаром компанії є Микола Злочевський особисто.

Broсiti Investments Limited так само значиться власником інших компаній холдингу Burisma: "Кубгаз-борова", "Парі" та "Еско-Північ". Крім них до складу групи входять компанії "Перша українська нафтогазова компанія", "Алдеа Україна", "Системойлінжинірінг", "Бурісма Сервіс", "Технокомсервис", "Надрагаз", "Надрагазвидобування", "Газойлінвест", "Куб-Газ", "Нафтопромислова Геологія".

Це не перша угода Миколи Злочевського з крилом "младоолігархів". Раніше він стояв біля витоків імперії Сергія Курченка. У 2010 році компанії, підконтрольні Злочевському і які досі входять в його холдинг Burisma, продали Курченку Херсонську нафтобазу і однойменну нафтогавань. Покупцем виступила компанія "Всеукраїнський промисловий союз", який фігурує у справах по спецконфіскації.

Заначка / Сейф для "младоолігарха"

Компанія "Газойлінвест" була заснована у вересні 2013 року. На відміну від досить скандального старту "Міжрегіональної газової компнании", яка отримала ліцензії з рук Юхима Звягільського і Шахти ім. Засядька, в гучних історіях не брала участь. Але старт взяла вражаючий.

І вже в грудні 2013 року почала з'являтись в заголовках газет поряд з державною "Укргазвидобуванням". "Газойлінвест" разом з "дочкою" НАК "Нафтогаз України" отримала дозвіл від Полтавської обласної ради на геологічне вивчення, у тому числі дослідно-промислову розробку та подальший видобуток нафти й газу в Полтавській області.

Компанії повинні надати обласній раді копії програм робіт та угоди про умови користування надрами, а також укласти з місцевими органами влади угоди на будівництво, реконструкцію, ремонт і утримання на пайових засадах об'єктів соціальної інфраструктури, доріг.

А вже в лютому 2014 року "Газойлінвест" отримав три спецдозволи на надрокористування в Полтавській області. Це дозволи на розробку Гаркушинської площі на території Миргородського району (39,67 кв. км), Млиниської площі на території Гадяцького району (125,2 кв. км) і Південно-Розпашнівської площі на території Карлівського району (20,13 кв. км).

Відзначимо, що в цей період головою Держгеонадр був інший відомий "младоолігарх" Роман Сторожев. Він був пов'язаний не лише з Олександром Януковичем, але і Сергієм Курченком.

Сторожев був одним із засновників "Української нафтогазової компанії" (УНГК), через яку "младоолігарх" Курченко імпортував газ в Україну. Дана компанія офіційно входила в структуру СЄПЕК.

Найімовірніше, у свою бутність головою Держгеонадр Сторожев видав багато спецдозволів на користування надрами в потрібні компанії з "сімейними" акціонерами. Вже в травні 2014 року він покинув свій пост.

Сьогодні Роман Сторожев є кінцевим бенефіціаром компанії "ВЕСТ ГАЗ ТРЕЙД", яка в липні 2017 року отримала ліцензію на ведення господарської діяльності з постачання природного газу.

Всі спецдозволи були видані компанії терміном на 20 років. Невідомо, яким чином виконувалися зобов'язання з утримання соціальної інфраструктури, але всі вони залишилися в компанії досі. Примітно, що дані дозволи мають на увазі видобуток і нетрадиційного сланцевого газу.

Всі видані собі соратниками Януковича спецдозволи спокійно пролежали в компанії "Газойлінвест" довгих чотири роки після втечі з країни Віктора Януковича з країни. Ні ними, ні компанією всі ці роки ніхто особливо не цікавився.

Збирач ліцензій

Судячи зі згадок в реєстрі судових рішень, компанія не вела активно господарської діяльності. Бо за нею не числяться ні адміністративні, ні господарські провадження.

Але є одне кримінальне. "Газойлінвест" фігурує лише в одному судовому визначенні, що стосується розслідування кримінального правопорушення. Воно стосується розтрати майна в особливо великих розмірах. В березні 2016 року детективи НАБУ разом зі Спеціалізованою антикорупційною прокуратурою просили Солом'янський райсуд Києва дати їм тимчасовий доступ до документів ряду компаній, у тому числі і "Газойлінвеста".

Провадження стосувалося як раз таки отриманих дозволів на користування надрами, виданих в період президентства Віктора Януковича і після нього. "У ході досудового розслідування встановлено, що посадові особи Міністерства екології та природних ресурсів України, використовуючи своє службове становище з метою особистого збагачення, в 2010-2015 роках незаконно сприяли у видачі спеціальних дозволів на користування надрами приватним підприємствам: "Парі", "Еско-Північ", "Перша українська газонафтова компанія", "Алдеа Україна", "Укрнафтобуріння", "Кримтопенергосервіс", "Газойлінвест", "Компанія Азов-ойл", "Надрагаз", "Техноресурс"", - йдеться у визначенні Солом'янського райсуду

Однак суд відмовив НАБУ і САП на тій підставі, що в клопотанні відсутні відомості, які могли б дати можливість встановити взаємозв'язок запитаних документів з потребами досудового розслідування.

По всій видимості, мова йде про справу, яку САП закрила у серпні минулого року. Але щодо самого Злочевського триває розслідування інших справ.

Як повідомлялося раніше, в грудні 2015 - січні 2016 року ГПУ передала всі провадження по діях навколо бізнесу Злочевського і також діяльності Злочевського в НАБУ. Справ було дві. Одна з них була про зловживання службовим становищем, службове підроблення при закупівлях, а інше - стосувалося зловживання посадовими особами Міністерства екології при видачі дозволів приватним підприємствам на користування надрами у 2010-2012 роках.

Як бачимо, крім компанії "младоолігарха" Олександра Януковича в списку значаться компанії, що входять в холдинг Миколи Злочевського, одна компанія Валерія Коломойського. Тому колишній міністр екології був добре обізнаний про ситуацію навколо компанії і скористався ситуацією. До того ж холдинг Злочевського веде активне поглинання компаній, що володіють ліцензіями.

У другій половині 2017 року до складу Burisma увійшла газодобувна компанія "Надрагазвидобування" (Львів), що має ліцензію на розробку Шевської площі в Дніпропетровській області. У цьому ж році Burisma оформила контроль над компаніями "Системойлінженіринг", "Нафтогазопромислова геологія" і "Технокомсервис".

***

Не дивлячись на явні зв'язки з "видатними" діячами режиму екс-президента втікача Януковича, Микола Злочевський відчуває себе досить впевнено. Активна політика злиттів і поглинань, яку проповідує його холдинг останнім часом – яскраве тому підтвердження. На початку лютого олігарх, у 2014 році покинув Україну, повернувся в Київ.