ua en ru

Микола Полозов: Немає підстав сподіватися, що російські суди визнають невинним людину, яка нічого не робив

Микола Полозов: Немає підстав сподіватися, що російські суди визнають невинним людину, яка нічого не робив Микола Полозов впевнений, що Чубаров є ключовим свідком у справі Ахмета Чийгоза (фото УНІАН)

В окупованому Криму тривають переслідування кримських татар. Однією з найгучніших справ є суд над заступником голови Меджлісу кримськотатарського народу Ахметом Чийгозом, якого окупаційні власті звинувачують в організації масових заворушень. Чийгозу загрожує 10 років. Судовий процес знаходиться на стадії подання доказів стороною захисту. Заступника голови Меджлісу захищає адвокат Микола Полозов, відомий своєю участю в "справі Савченко".

днями Полозов приїхав у Київ, щоб отримати письмову згоду народного депутата, голови Меджлісу Рефата Чубарова на виклик до суду в якості свідка. Російська окупаційна влада в свою чергу, може гарантувати Чубарову імунітет. На думку адвоката, глава Меджлісу є ключовим свідком, без якого розглянути справу Чийгоза неможливо. Про те, якою і коли очікується вирок у справі Чийгоза і про інших процесах над кримськими татарами, - в інтерв'ю Миколи Полозова РБК-Україна.

- Рефат Чубаров публічно заявив, що надасть вам письмову згоду про виклик його на допит. Скажіть, чи буде він викликаний в суд? Які ви чекаєте від нього свідчення?

- Чубаров є ключовим свідком у справі Ахмета Чийгоза. Я б сказав, свідком, без якого це неможливо розглянути справу. Разом з тим, багато чого залежить від політичного рішення тому, що юридичних перешкод тому, щоб (при його згоді, - ред.) викликати його в суд, з наданням йому імунітету від усіх форм переслідування - ніяких немає. Рішення буде прийматися виключно на політичному рівні. Що стосується свідчень, враховуючи, що всі допитані потерпілі, свідки звинувачення, свідки захисту - а це загалом близько 200 людей - його згадують, вказують на нього, говорять про те, що він давав якісь доручення Чийгозу або не давав. Без самого Чубарова цю справу належним чином розглянути не можна! Звичайно, в залежності від рішення суду, буде очевидно, дійсно суд має намір розглядати цю справу чи це просто видимість якогось судочинства. Вирок вже є заздалегідь і можна в принципі не засідати - такий висновок можна буде зробити в тому випадку, якщо суд відмовить викликати Рефата Чубарова.

- чи Загрожує Чубарову якась небезпека під час перебування в Криму з боку РФ, незважаючи на обіцяний імунітет?

- Що стосується гарантій: імунітет надається від усіх форм переслідування. Мало того, навіть якщо у відношенні людини був винесений вирок - його не можна цим вироком затримати, заарештувати і так далі. Щодо Чубарова ніяких вироків не виносилося. Оформлення гарантії цього імунітету відбувається через міністерство юстиції (Росії - ред.), яка звертається до Міністерства юстиції України і це питання обговорюється, у тому числі, гарантії безпеки. Згода Чубарова є і в понеділок ми заявимо клопотання. По реакції суду вже буде зрозуміло, яке політичне рішення буде прийнято. Звичайно, для російської влади тут велика "вилка": з одного боку, якщо вони погоджуються запросити Чубарова в суд - це буде політична поразка. Вони його довго не пускали, забороняли і так далі, а тут він приїжджає. Якщо вони не допускають Чубарова до процесу, то цілком очевидно, що суд абсолютно фейковий і все заздалегідь вирішено тому, що не допитати ключового свідка – це фактично дискредитувати весь судовий процес.

- Будете клопотати про виклик ще якихось представників України?

- Справа стосується подій, які відбувалися безпосередньо в Криму 26 лютого - Мустафа Джемілєв у цей день був відсутній (у Криму - ред.) тому не може дати жодних свідчень.

- Ваш колега адвокат Еміль Курбединов повідомляв, що по відношенню до його підзахисним у СІЗО застосовують тортури. Вам щось відомо про такі випадки? В яких умовах утримується Чийгоз?

- Умови в ізоляторі не найкращі – переповнені і так далі. Що стосується Ахмета Чийгоза, він міститься в більш або менш прийнятних умовах, його тримають не в цілому, а в камері на дві особи і якихось скарг про безпосередній зміст він не висловлював. Його відвідували омбудсмен Валерія Лутковська разом з російським омбудсменом Москальковой, але при зустрічі Чийгоз не висловлював жодних скарг на умови утримання. Він говорив, звичайно, про політичну підоснову в переслідуванні, як його самого, так і його співвітчизників.

- Раніше ви говорили, що на вас чинився тиск з боку ФСБ. Триває це тиск і наскільки спецслужби вмешываются в судовий процес?

- Безумовно, чинився тиск і відвідували мене прямо в центрі Сімферополя співробітники ФСБ. Це було пов'язано зі справою Ільмі Умерова (заступник голови Меджлісу, підозрюється в публічних закликах і діях, спрямованих на зміну територіальної цілісності РФ, - ред.). Тоді це справа перебувала у провадженні слідчих органів ФСБ, а зараз справа передана до суду. У зв'язку з цим активність ФСБ дещо зменшилася, але щодо мене ведеться дві перевірки по складам кримінальних справ, в тому числі і за відмову дачі показань слідчому ФСБ. На поточний момент ці перевірки поки що не завершилися якимось результатом. Все знаходиться в замороженому стані. По всій видимості, мені дають можливість доопрацювати у справі Ахмета Чийгоза, а потім просто попросять виїхати з Криму і ніколи більше не приїжджати.

- Коли очікувати остаточного вироку у справі Чийгоза? На який вирок ви розраховуєте?

- Зараз йде стадія уявлень доказів стороною захисту. Ми очікуємо, що у нас будуть допитані ще ряд свідків. На поточний момент допитано 34 свідка захисту, до цього були допитані близько 80 потерпілих і понад 65 свідків звинувачення. Ми очікуємо, що подання доказів стороною захисту займе ще два-три тижні, після чого буде стадія дебатів і суд перейде до вироку. В динаміці, це буде приблизно середина літа.

Що стосується результату, звичайно справа політично вмотивована, замовне. Немає ніяких підстав сподіватися, що раптово російські суди візьмуть і людини, який нічого не робив, визнають невинним. Такого не було в відношенні жодного українського політв'язня: всіх їх визнавали винними, незалежно від того, чи причетні вони або не причетні. Я, звичайно, ілюзій не маю. Я переконаний, що незалежно від того, як йде суд – суд винесе обвинувальний вирок. Вирішення справи Чийгоза можливо тільки в політичному ключі. Однак, та судова робота, яку ми проводимо, практично вже розвалила справу. Звинувачення стосовно Чийгоза нічим не підтверджується. З майже двохсот допитаних осіб тільки три змогли сказати щось проти нього. А з цих трьох людей – двоє засекречені. Це абсолютний абсурд. Ніяких речових доказів, ніяких фото, ніяких відео, нічим це (вина Чийгоза, - ред.) не підтверджується. Але, у суддів є установка, що не вони приймають рішення. На цій стадії ми формуємо платформу для подальшої політичної роботи.

- А ви формуєте платформу для подальшого звернення до ЄСПЛ? І за якими статтями Конвенції?

- Безумовно. Якщо Чийгозу винесуть обвинувальний вирок - у нас буде право подати апеляцію. У Європейський суд з прав людини можна буде подати після проходження всіх інстанцій - природно, там будуть порушення і 6 статті Декларації прав людини (право на справедливий суд, - ред.) і 5-й (право на свободу та особисту недоторканість, -ред.). В цілому це справа не повинна розглядатися: всі події в Криму відбувалися в лютому 2014 року, коли Крим був незаперечною частиною України. Як може Росія судити людей, за події, які відбулися в Україні? Це ж абсурд. Тому підстав для звернення до ЄСПЛ більш ніж достатньо, але необхідно пройти всі інстанції, передбачені процедурою.

- Ви говорите, Росія судить людей за події, коли окупаційної влади в Криму не було. У лютому був представлений звіт міжнародної правозахисної групи про події 26 лютого 2014 року, в якому експерти також звернули увагу на ретроспективне застосування закону РФ. Ви використовували ці висновки в якості доказів у суді?

- Що стосується експертної доповіді, звичайно, я його читав. Коли ми цей доповідь принесли судді - вони відмовилися навіть у руки взяти, не те, що до справи долучити! Їх позиція була чітко визначена.

- Що стосується тимчасових заходів, прийнятих Гаазьким судом у частині дискримінації кримських татар. Вони вплинули якимось чином на реальну судову практику? Може ви використовували це у своїй позиції?

- Що стосується рішень Міжнародного суду ООН, а точніше наказу про введення тимчасових заходів, в тому числі Конвенції про ліквідацію всіх форм расової дискримінації, якими передбачено відновлення діяльності Меджлісу в Криму, я можу сказати, що Росія, російські суди, російські органи влади послідовно ігнорують ці обставини У зв'язку прийняття наказу, ми клопотали про зміну запобіжного заходу Ахмету Чийгозу, але судді проігнорували ці обставини. Тут можна сказати, що єдина можливість якимось чином впливати на російську владу – це лише політичний тиск ззовні. Все інше - що в лоб, що по лобі.

- Тимчасові рішення взагалі не виконуються?

- Абсолютно. Досі не відновлено діяльність Меджлісу. Досі з тимчасовим забезпечувальних заходів повинні були почати в школах викладання українською мовою - цього не відбувається. Йде свідоме ігнорування Міжнародного суду ООН. Я думаю, що політичні наслідки можуть піти далеко. Не виключено, що через Генеральну асамблею ООН, можливо, буде ставитися питання про нові санкції. По-іншому – ніяк не розуміють там.

- На якому етапі зараз знаходиться справа Ільмі Умерова?

- Що стосується справи Ільмі Умерова, то в кінці березня було завершено попереднє розслідування. Справу було направлено до суду за місцем проживання Умерова - у Бахчисарайський районний суд. Однак звідти звернулися до Верховного суду Криму з вимогою змінити підсудність, мотивуючи тим, що Він тривалий час працював керівником районної державно адміністрації Бахчисарая і може чинити тиск на суддів. Було судове засідання у квітні і суд прийняв рішення передати розгляд у Сімферопольський районний суд. На поточний момент, дата попередньо слухання ще поки не призначена - справа знаходиться в підвішеному стані. По всій видимості його будуть розглядати в Сімферополі, а не Бахчисараї.

- Про справи Ільмі Умерова і Ахмета Чийгоза - відомо. В яких справах в Криму ви ще берете участь?

- На жаль, немає фізичної можливості брати участь в інших справах. У справі Ахмета Чийгоза ми вже 10 місяців, і у нас кожен робочий день йдуть засідання з 9 ранку до 6 вечора. Ми так інтенсивно працюємо в суді, що я за всю свою десятирічну практику адвокатом, ніколи так щільно не брав участі у процесі. Якби процес йшов в звичайному режимі, який йде в судах, він тривав три роки. У нас вкладається десь приблизно в рік. Конкретно нічим іншим займатися не виходить, але я консультую і тих членів Меджлісу, які залишилися в Криму, і простих громадян, які приходять в перервах між судовими засіданнями. Надаю їм різноманітну юридичну допомогу.

- Справа "Хізб-ут-Тарир", в рамках якого підозрюваних звинувачують у терористичних злочинах. Ви могли б детальніше прояснити ситуацію: хто обвинувачується, за якою ознакою притягають до відповідальності, як проходять обшуки в рамках цієї справи, якщо вам що-небудь відомо?

- Що стосується "Хізб-ут-Тахрір", ситуація наступна. У Росії це заборонена організація, а в Україні - абсолютно нормальна, легальна і ніяких, скажімо так, претензій з боку українських властей, до них немає. Після окупації Криму, всі люди, які мали відношення до організації "Хізб-ут-Тахрір" автоматично стали злочинцями в один день. Тому, що в Росії це заборонено. З Башкирії спеціально прислали в управління ФСБ з Криму генерала Паладина, який займався в Башкирії тим, що садив людей за звинуваченням у зв'язках з "Хізб-ут-Тахрір". Наскільки мені відомо, близько 20 чоловік проходить по цих справах і є вже перші вироки. Доказів, що вони є членами цієї організації, ніяких немає. Ніяких членських квитків, або ще чогось подібного. Вони були винесені на підставі слів і голослівних звинувачень тільки з-за того, що ці люди - кримські татари і мусульмани. Їх переслідують і це форма тиску на кримськотатарський народ, форма репресивного політичного тиску. Я думаю, що такі справи будуть продовжуватися, природно, ніякого тероризму там немає. До приходу Росії, в Криму ніякого тероризму взагалі не було.

- Ви повідомляли, що багатьом кримським татарам 18 травня у Криму були винесені незаконні попередження не брати участі Дню пам'яті жертв депортації 1944 року. Що це за форма тиску?

- Це форма, при якій прокурор заздалегідь пише папір, що він застерігає від вчинення тих чи інших дій, при чому ця папір незаконна, тим не менш, людей і викликають або під розпис, або під відеозйомку знайомлять з нею. Надалі, якщо людина виходить на якийсь захід - це є однією з підстав за яким його можуть притягнути до адміністративної відповідальності.

- Все широко про вас дізналися саме у справі Надії Савченко. Рада скасувала закон, який, нібито вона сама написала під час перебування в РФ. Ви говорили, закон був написаний Іллею Новіковим. Скажіть, ви і Марк Фейгін, щільно працювали з Новіковим у справі Савченка, але після цього, як з вашого боку, так і з боку пана Фейгіна ми чуємо невтішні висловлювання на адресу Новікова. Чому так сталося саме після цієї справи? Невже ви раніше не бачили з ким ви працюєте і не були з Новіковим знайомі?

- На жаль, все це (участь Новикова в написанні "закону Савченко", - ред.) стало відомо лише в процесі і, скажімо так, роздмухувати скандал в тому момент, коли підзахисному потрібна була допомога, було абсолютно неетично. Тому ми дочекалися, коли наші зобов'язання будуть виконані, коли вона (Надія Савченко, - ред.) опинилася на волі і після цього заявили те, про що не могли говорити раніше.

Цей чоловік (Ілля Новіков, - ред.) дійсно знаходиться під контролем Кремля, має відношення до Суркову (Владислав Сурков, радник президента Росії Володимира Путіна, - ред.) і займається явною деструктивною діяльністю. Робити вигляд, що все "ОКей" - це злочин, перш за все, по відношенню до українців. Тому, ми сказали правду, як є. "Закон Савченко" - це його рук справа, і я дуже радий, що цей закон, в кінці кінців, скасовано. Тому, що в тому вигляді, в якому він був прийнятий – це абсолютно ненормально і неправильно. Був договір, що в українську політику ніхто не втручається – він просто наплював на це і зробив так, як йому захотілося тільки для того, щоб попіаритися. Тому, з цією людиною, я всіх попереджаю, справи мати не можна. Це була наша велика помилка, що ми взяли його в той процес.

- Ці зв'язку з Сурковим, про яких ви говорите, ви виявили в процесі по справі Савченка або раніше?

- До цього ми, як би дивилися - нормальні юрист, жодних претензій не було. Але, коли в процесі по справі Надії, він почав викидати різні "фортелю", - ми почали копати глибше, щоб зрозуміти, що це за людина. Тоді і почали вимальовуватися дуже дивні його знайомства, дивні спілкування з дивними людьми. Це з вигляду він чудовий гравець в "Що? Де? Коли?". Ви, знаєте, що на Перший канал у Росії простих людей не беруть? Він їздив на заходи, які влаштовував Сурков, він там перед "нашистами" (молодіжний прокремлівський рух "Наші", - ред.) читав якісь лекції. Його коло спілкування - це люди, які, так чи інакше вхожі в Кремль. Наша з Марком помилка в тому, що ми не перевірили цю людину заздалегідь.

- Він був захисником Миколи Карпюка та Станіслава Клыха, ви вважаєте такий захист погіршило їхнє становище?

- По-перше, скільки дали Карпюку? Скільки дали Клыху? Дали дуже багато. Мова йде про десятки років. Він (Ілля Новіков, - ред.) говорить, що ще когось захищає, Виговського (Валентин Виговський, громадянин України, підозрюється в РФ в шпигунстві. Суд проходив у закритому режимі, - ред.). Ви подивіться, хоч за його Facebook, він до них (своїм підзахисним, - ред.) їздить? Він ними займається? Ми нічого цього не спостерігаємо. До Ахмета Чийгоза я захищав двох українських політв'язнів (Надія Савченко і Хайсер Джемілєв, - ред.) - обидва зараз у Києві. Дивіться на конкретну діяльність. Приїжджає до Києва, ходить у вишиванці, всім подобається - а реальних досягнень немає, все це фейк.