Нестримні споживчі ціни

Показник вересневої інфляції йде врозріз з обіцянками українського керівництва утримати темпи зростання споживчих цін за підсумками року на рівні 18%

Юрій Панченко, економічний оглядач, спеціально для РБК-Україна

Черговий девальваційний виток позначився і на споживчих цінах. Згідно з даними Держстату, інфляція у вересні становила 2,9%. Це найвищий показник за останні 4 місяці. Більший місячний показник в нинішньому році спостерігався лише в квітні-травні (3,3% та 3,8% відповідно), коли на зростання цін впливав попередній обвал гривні.

Найбільше у вересні подорожчали одяг і взуття - на 7,9%. В цій товарній групі частка імпорту особливо велика, а тому вона найбільш швидко реагує на курсові коливання.

Менш оперативно на девальвацію реагують ціни на товари домашнього вжитку - у вересні ціни на них зросли лише на 2,2%. В цій товарній групі також висока частка імпорту, проте термін реалізації продукції вище, а значить - основне підвищення цін у цій групі лише попереду.

Традиційно на зміну курсу оперативно реагують ціни на автозаправках. Однак, згідно з даними Держстату, ціни на паливно-мастильні матеріали зросли лише на 4,8%. Менші темпи зростання цін пояснюються конкуренцією на ринку. Як результат, оператори часто були змушені корегувати свої ціни відразу після зміцнення гривні на міжбанку.

Порівняно з груднем ціни зросли на 16,2%. Більше зростання цін за підсумками дев'яти місяців в Україні спостерігався лише в далекому 1996-му році, коні періоду гіперінфляції. Навіть у 2008 році - інфляційний пік останнього десятиліття (за рік ціни зросли на 22,3%) - за підсумками дев'яти місяців інфляція була хоч ненабагато, але меншою - 16,1%.

Ще один фактор вересневої інфляції - повернення зростання цін на продукти харчування. Якщо в липні-серпні показували помірне зниження цін, спричинене впливом врожаю, то у вересні подорожчали на 2,9%. Варто зазначити, що традиційно зростання цін на продукти харчування спостерігається вже в листопаді, в той час як на ціни у вересні-жовтні продовжує впливати фактор врожаю.

Проте в нинішньому році фактор виходу на ринок продуктів нового урожаю був нівельований підвищенням цін на пальне, що збільшило собівартість продукції. Як результат, хлібопродукти подорожчали на 2,5%, м'ясні продукти - на 3,8%, а молокопродукти та яйця - на 3,6%.

Всупереч сезонним факторам дорожчають навіть овочі (на 1,3%). Єдина група, де фіксується зниження цін, - фрукти. Однак зниження цін, що тривало з червня, практично добігло кінця - у вересні воно становило лише 0,3%. При такій динаміці в жовтні вже варто чекати зростання цін і в цій групі.

Варто зазначити, що на відміну від 2008 року зростання цін утримується я низьким зростанням доходів українців. Свідченням цього є помірне зростання тарифів на освітні послуги. Вони традиційно збільшуються у вересні, що пояснюється початком нового навчального року, коли установи переглядають свої розцінки. У нинішньому році це зростання становило всього 2,2%, в першу чергу - за рахунок середньої освіти (6,1%). Тарифи вишів зросли лише на 2,8%, а дошкільних установ взагалі подешевшали на 0,8%.

Показник вересневої інфляції йде врозріз з обіцянками українського керівництва утримати темпи зростання споживчих цін за підсумками року на рівні 18%. Швидше за все, цей показник буде досягнутий вже за підсумками жовтня. Тим більше - весняна девальвація забезпечила два місяці поспіль високого зростання цін. Виходячи з цього можна очікувати, що жовтневий показник співрозмірний з вересневим, а за підсумками 10 місяців інфляція вже сягне 20%.

При цьому фактично непомітним досі залишається фактор комунальних тарифів. У вересні тарифи ЖКГ зросли лише на 1,6%, в основному за рахунок розцінок на холодну воду (3,3%) водовідведення (5,3%). Водночас залишаються незмінними тарифи на електроенергію (в нинішньому році підвищувалися у червні), а головне - на гарячу воду та опалення (подорожчали у вересні на 0,2%).

Нагадаємо, саме вихід тарифів на газ для теплокомуненерго, а відповідно, зростання цін на гарячу воду та опалення до рівня собівартості, є одним з ключових умов МВФ. Валютний фонд від нього відмовлятися не має наміру, а тому - чергове підвищення цілком можливе ще в нинішньому році, наприклад - напередодні виділення Україні грудневого траншу.

Найгірше в нинішній ситуації, що висока інфляція зберігається як мінімум протягом декількох років. Наприклад, після пікової інфляції 2008 року до прийнятного рівня інфляції країна вийшла лише за два роки. І це при стабільному курсі гривні і при відмові від підвищення комунальних тарифів.

Всього цього зараз немає. Нинішня ситуація навколо курсу показує, що можливості НБУ щодо його стабілізації обмежені. Це означає, що імпортери будуть і далі закладати в свої розрахунки валютний ризик, додатково збільшуючи вартість імпорту. І нарешті - потреба уряду в засобах унеможливлює відмову від корекції комунальних тарифів. В кращому разі підвищення буде відкладено до весни, що зробить його менш помітним для населення - принаймні, до початку наступного опалювального сезону.

Чи можна в такій ситуації розраховувати на позитивний вплив роботи Антимонопольного комітету? Теоретично, усунення монополій на ринку дало б змогу істотно знизити ціни на багато груп, які впливають на інфляцію. Проте жодних підстав для таких надій уряд поки не дає.

У такій ситуації найближчим фактором, що впливає на утримання інфляції, буде лише набуття чинності економічної частини угоди про асоціацію з ЄС, результатом якого стане зниження цін на європейські товари. Проте ця подія перенесена на початок 2016 року, а отже - слідом за інфляційним 2014 роком прийде інфляційний 2015-й...

Нагадуємо, не забудьте обрати свій спосіб читати новини.
On Top