ua en ru

Непростий вибір : віялові відключення або зупинка експорту електроенергії в Європу

Непростий вибір : віялові відключення або зупинка експорту електроенергії в Європу Міністр енергетики Володимир Демчишин відмовляється коментувати критичну ситуацію з виробництвом електроенергії
Відсутність необхідних запасів для роботи ТЕС вугілля антрацитної групи, численні аварії, пов'язані з бойовими діями на сході, можуть призвести до віялових відключень світла по всій Україні.

Відсутність необхідних запасів для роботи ТЕС вугілля антрацитної групи, численні аварії, пов'язані з бойовими діями на сході, можуть призвести до віялових відключень світла по всій Україні.

Рішення проблеми в НЕК "Укренерго" бачать в розвороті потужностей Бурштинського енергоострова на забезпечення поставок електроенергії в ОЕС. Але тоді наша країна ризикує зірвати експортні контракти по балансуванню енергетичних потужностей в Європі. Крім того, цю ініціативу не підтримує ДТЕК "Західенерго", якій належить Бурштинська ТЕС. Поки енергетики намагаються домовитися з владою, прогнози аналітиків щодо подальшого функціонування української ОЕС вкрай не оптимістичні.

Вугілля на всіх не вистачає

У п'ятницю ДП "НЕК "Укренерго"" публічно звернулося до Міненерговугілля з проханням сприяти "позитивному вирішенню проблеми у сфері електроенергетики". Згідно з повідомленням, в Об'єднаній енергетичній системі (ОЕС) склалася напружена ситуація з забезпеченням балансу електроенергії та потужностей.

"Відсутність вугілля антрацитної групи на теплоелектростанціях, які працюють в основній частині системи, призводить до максимального використання енергоблоків ТЕС, що використовують газову групу вугілля", - сказано в повідомленні держпідприємства.

НЕК попередив, що мінімізація проведення планових ремонтних робіт, збільшення навантажень на ТЕС, що працюють на газовому вугіллі, а також руйнування, пов'язані з проведенням бойових дій, можуть призвести до розбалансування системи.

"Виникне необхідність використання заходів примусового обмеження споживання електроенергії", - сказано в заяві "Укренерго".

За даними компанії, на 23 липня обсяг запасів вугілля на ТЕС становив 1,66 млн тонн. При цьому, левова частка з них - запаси вугілля газової групи.

Найбільші запаси вугілля антрацитної групи сконцентровані на Луганській ТЕС ("ДТЕК Східенерго") - 431,4 тис. т, а газової - на Бурштинській ТЕС (ДТЕК "Західенерго") - 356,8 тис. тонн.

"Бурштинська ТЕС відокремлена від ОЕС (у складі енергоострова інтегрована в роботу Європейської енергетичної системи UCTE, - РБК-Україна). На інших ТЕС - Придніпровській, Криворізькій, Курахівській - запаси аналогічного виду вугілля в 7-40 разів менші", - заявили в "Укренерго".

При цьому, Луганська ТЕС, що знаходиться в зоні АТО, "не в змозі покривати дефіцит основних потужностей ОЕС".

Нагадаємо, з 14 працюючих в Україні ТЕС половину підприємств використовують як сировину вугілля антрацитної групи, решта - газової.

За словами в. о. директора НЕК "Укренерго" Юрія Касіча, ризик небалансу в ОЕС сьогодні становить 2800 МВт, а завтра цей показник збільшиться до 3300 МВт.

"Станом на зараз виведені з ладу три енергоблоки Вуглегірської ТЕС, аварії на трьох енергоблоках Криворізької ТЕС, двох енергоблоках Запорізької ТЕС. Також не працюють по одному енергоблоку на Ладижинській та Трипільській ТЕС. Не можна очікувати негативу, але ситуація непроста. Підприємства, що працюють на газовій групі вугілля не готові до пікових навантажень", - повідомив РБК-Україна Юрій Касич.

Розвернути систему назад

В НЕК "Укренерго" пропонують кардинальне вирішення проблеми - шляхом розвороту потужностей Бурштинського енергоострова на забезпечення поставок електроенергії в Україні за рахунок експорту. У НЕК пояснили, що саме таке рішення було прийнято в жовтні 2014 року на апаратній нараді з тодішнім міністром енергетики Юрієм Проданом.

"Тоді "Укренерго" і "ДТЕК Західенерго" було доручено розробити проект, який передбачав розворот роботи 11 енергоблоку Бурштинської ТЕС - за аналогією з енергоблоками №8 і 9. Зараз ми вважаємо, що розгорнути для забезпечення потреб країни в електроенергії можна ще три енергоблоки", - вважає Юрій Касич.

Юрій Продан підтвердив, що таке рішення дійсно було прийнято в 2014 році. "Таке рішення було прийняте, і вже повинен бути узгоджений проект. ДТЕК і "Укренерго" повинні були провести переговори з цього приводу з європейськими партнерами, щоб ми в результаті не вилетіли з європейської системи. Не знаю, чому досі це не було зроблено", - сказав РБК-Україна екс-міністр енергетики.

При цьому, в "Укренерго" усвідомлюють, що переорієнтація поставок електроенергії зведе практично до нуля експорт ресурсу. Але в компанії відзначили, що "забезпечення енергобезпеки держави має пріоритет над комерційною вигодою від експорту електроенергії".

За словами Касича, Міненерго і польський системний оператор PSE підтримують рішення про зміну конфігурації острова Бурштинської ТЕС.

"Сьогодні це 416-521 МВт миттєвої потужності, який бере участь у балансуванні європейської електричної системи. Два місяці тому я розмовляв з нашими польськими партнерами. Вони поставилися з розумінням і висловили готовність надати повне технічне сприяння по зміні роботи острова", - сказав Юрій Касич.

Він також розповів, що Міненерго, у відповідь на запит "Укренерго", має намір ініціювати перевірку з боку Держенергонагляду, чому рішення минулорічної давності не виконуються.

"Проект розвороту повинні були надати ДТЕК "Західенерго". Проекту НЕК не бачив", - резюмував глава "Укренерго".

В Міненерго не змогли прокоментувати ситуацію. Міністр Володимир Демчишин відмовився спілкуватися, пославшись на зайнятість.

А в ДТЕК "Західенерго" заявили, що попереджали "Укренерго" про можливі ризики, пов'язані зі зміною роботи енергоострова.

"З листопада 2014 року наша компанія веде листування з НЕК "Укренерго" щодо можливих технічних рішень для забезпечення захисту обладнання Бурштинської ТЕС та надійності генерації електроенергії в результаті розвороту енергоблоків з роботи в енергоострові на роботу в ОЕС України. Ми офіційно повідомляли, що ті технічні можливості, які можливо застосувати, несуть істотні ризики для надійності роботи як обладнання, так і всієї електросистеми Бурштинського енергоострову", - повідомили РБК-Україна в прес-службі ДТЕК.

У компанії відзначили, що всі розрахунки змін автоматичних захистів, пов'язаних з перепрофілюванням потужностей острову, необхідно виконати системному оператору НЕК "Укренерго".

"Розворот блоку № 11 знизить надійність роботи мережі 330 кВ ДТЕК "Бурштинська ТЕС". Крім того, проект змін конфігурації "Бурштинського острова" НЕК "Укренерго" зобов'язаний узгодити з усіма шістьма європейськими системними операторами електромереж: Bayernwerk AG (Мюнхен), а також Magyar Villamos Müvek Rt. (Будапешт), Slovenskė Elektrarne a.s. (Братислава), Polskie Sieci Elektroenergetyczne S. A. (Варшава), Ősterreichische Elektrizitätswirschaft-AG ( Відень)", - сказали в ДТЕК.

Гасіть світло

Зараз 10 енергоблоків Бурштинської ТЕС працюють у складі енергоострова і інтегровані з європейською енергетичною системою - енергосистемами Словаччини, Угорщини, Румунії. У 2013 році поставки української електроенергії забезпечували до 8% споживання Білорусі, 10% - Угорщини, 35% - Молдови.

Право експортувати електроенергію з України ділиться серед річними і місячними аукціонами "Укренерго". Через низьку вартість електроенергії в Європі, участь в торгах приймає тільки ДТЕК. За даними НЕК "Укренерго", на 1 липня ДТЕК Трейдинг" експортувала 97,4% електроенергії.

У минулому році обсяги експорту української електроенергії значно скоротилися. До січня 2015 року скорочення обсягів поставок досягла майже 46%, - 274 млн КВт/год.

У першому півріччі держава отримала від продажу електроенергії на зовнішні ринки майже 71 млн дол. При цьому, імпорт склав близько 50 млн дол. у грошовому вираженні. У червні Україна практично не закуповувала російську електроенергію, заявили в "Укренерго".

Поки держава і бізнес обмінюються взаємними звинуваченнями, віялові відключення світла по Україні можуть стати реальністю, впевнені експерти.

"Запаси вугілля антрацитної групи - мізерні. Навряд чи ТЕС, що працюють на газовому вугіллі, зможуть забезпечити всю ОЕС. Тому цілком варто очікувати на віялові відключення світла. Думаю, державі варто зробити максимально прозорою процедуру закупівлі антрацитового вугілля на зовнішніх ринках", - впевнений старший аналітик ІК Dragon Capital Денис Саква.

"Найбільші запаси вугілля в Китаї. Але нам, напевно, складно буде налагодити звідти поставки. Тому, необхідно звернутися до міжнародних торговців, а це - Бразилія, Австралія і ПАР", - сказав керівник аналітичного відділу Concorde Capital Олександр Паращий.

За його словами, технічно розгорнути енергоблоки Бурштинської ТЕС можна, але можуть виникнути юридичні складнощі з європейськими партнерами.

"Крім імпорту вугілля, проблему може вирішити споруда гідроаккумуляційної електростанції в Каневі. Але це проект на 5-10 років. Зараз цілком можливі відключення світла, оскільки ТЕС, що використовують вугілля газової групи не витримають пікових навантажень. Не варто очікувати і збільшення в системи атомної енергетики, оскільки українські АЕС спроектовані працювати за рівним графіком", - резюмував Олександр Паращий.