"Нафтогаз" імені Віталія Кропачова
Енергетична імперія Віталія Кропачова поповнилася ще двома компаніями, які належали родині екс-президента Віктора Януковича. Придбанням цих активів він відзначив розширення амбіцій. Тепер його інтереси помітні не тільки у видобутку вугілля, але і в нафті і газі.
Російський слід активів Януковича
Сімейні активи Януковича, накопичені за роки його правління, стали щедрим донором для Віталія Кропачова, якого вважають протеже Ігоря Кононенка. Після успішної "трансплантації" збагачувальних фабрик і шахт колишній гендиректор компанії МАКО Едуард Слинько швидко прощається з газовими активами. В цей раз витратним матеріалом стали компанії, які є власниками ліцензій на видобуток нафти і газу всього в 50 кілометрах від зони АТО.
Як повідомляють ЗМІ, власником компаній ТОВ "Міжрегіональна газова компанія" (МГК) та ТОВ "Реконструкція технологічних свердловин" (РТС) стала кіпрська компанія "Ікслеймер Велью ЛТД". Її кінцевим бенефіціаром є 33-річний Роман Соломський, прописаний в місті Торез, Донецької області. Торез знаходиться на неконтрольованій території і з цього ж міста родом і Віталій Кропачов.
Але Соломського і Кропачова пов'язує не лише мала батьківщина. В кінці жовтня минулого року "Ікслеймер Велью ЛТД" стала власником ще однієї компанії "Енергогенеруюча компанія "Укргідроенерго". Її основними видами діяльності є виробництво і розподіл електроенергії.
До цього вона належала Кропачовій Юлії Віталіївні, дочці Віталія Кропачова. У листопаді компанія змінила місце реєстрації і переїхала на вулицю Богдана Хмельницького 26. За цією ж адресою зареєстрована компанія "Укрдонінвест", а також багато інших, які так чи інакше залучені до схеми Віталія Кропачова, які вже викликали інтерес Національного антикорупційного бюро.
"Міжрегіональна газова компанія" та "Реконструкція технологічних свердловин" перейшли у власність "Ікслеймер Велью ЛТД" в один день – 14 листопада минулого року. Причому "МГК" теж переїхала в Київ на вулицю Богдана Хмельницького 26. "РТС" так і зареєстрована в місті Кремінна Луганської області.
Попереднім власником обох компаній значиться кіпрська IGC Holding Limited. Бенефіціарними власниками цієї юридичної особи значаться: Бредлі Метью Адріан з Белізу, Деліо Хосе де Леон Крейді з Панами і Елеана Антоніоу з Кіпру.
З цієї яскравої компанії найбільш примітний громадянин Белізу. За даними ЗМІ, на Метью Бредлі також були оформлені ТОВ "Український медіа холдинг" Сергія Курченка, 7% акцій ПАТ "Комерційний банк "Хрещатик" через "Найленд Юніон ЛТД", КУА "Акерс Інвест", ТОВ "Фінінтермет" і ТОВ "КФ "Укрфінком". Ця ж компанія володіє міноритарним пакетом російського ВАТ "Російський торгово-промисловий банк" ("Рускобанк"), який зараз працює в окупованому Криму.
Засновником "Міжрегіональної газової компанії" є "Газінвест-Груп". Остання належить "СЛ-Груп". Її основним власником є Едуард Слинько. Крім того, Слинько був генеральним директором корпорації "Менеджмент Ассетс корпорейшн" ("МАКО"), власником якої є Олександр Янукович.
Міграція активів від колишніх поплічників режиму Віктора Януковича в табір правлячої партії очевидна. Причому, Кропачова зовсім не бентежить походження даних активів і навіть явний зв'язок з Курченком і російським бізнесом, що діє в обхід санкцій.
Юхим і діти
Історія "Міжрегіональної газової компанії", яка перейшла у власність Віталія Кропачова, нерозривно пов'язана з родиною Віктора Януковича. А саме його старшим сином Олександром. Юрособа зареєстрована в кінці 2011 року. Засновником компанії виступила "Газінвест-Груп", яка була частиною імперії Олександра Януковича, сина тодішнього президента Віктора Януковича.
Основний вид діяльності – видобуток природного газу, розподіл і продаж газу через локальні газопроводи. Згідно даними з офіційного сайту "Міжрегіональної газової компанії", зараз у неї на балансі спецдозволу на користування надрами по 5 ліцензійних площах: Нижньортищівська, Бараниківська, Сиротинська, Золотарівська, Сербська.
"Площі знаходяться на різній стадії підготовки до дослідно-промислової експлуатації, що обумовлено ступенем проведених досліджень. На ряді об'єктів (Нижньортищівська, Бараниківська) можна приступити до виконання або коригування проектів геолого-розвідувальних робіт", - йдеться на сайті компанії.
Проте свої ліцензії компанія отримала не на конкурсах Держгеонадр. Вони були передані компанії Олександра Януковича шахтою ім. Засядька. За даними ЗМІ, передача ліцензій була частиною домовленостей між Віктором Януковичем і Юхимом Звягільським з приватизації вищезгаданої шахти.
В кінці 2010 року Кабінет міністрів України без аукціону передав шахті Засядька для розробки відразу дев'ять нафтогазових площ. Вже в 2011 році шахта, що перейшла під контроль Юхима Звягільського, внесла в статутний фонд "Міжрегіональної газової компанії" 25 тис. грн. Після цього вугледобувне підприємство передало "МГК" чотири з дев'яти отриманих без конкурсу ліцензій. Компанія Олександра Януковича отримала Сербську, Золотарівську, Сиротинську і Нижньортищівську площі, які розташовані в Луганській та Харківській областях.
Прогнозні запаси природного газу тоді оцінювалися в 3 млрд куб. м. За неофіційною інформацією, найціннішим активом є Нижньортищівська площа. Запаси вуглеводнів можуть становити близько 1 млрд куб. м. газу.
У травні 2012 року "Міжрегіональна газова компанія" вже самостійно отримала від Луганського облради Бараниківську площу під розвідку і промисловий видобуток газу.
Першу атаку активи Олександра Януковича пережили після революції – у грудні 2015 року. Тоді Держгеонадра заблокували ліцензії "Міжрегіональної газової компанії". Однак вже 15 лютого глава Держгеонадр Микола Бояркін скасував своє рішення, посилаючись на ухвалу Донецького окружного адміністративного суду, винесеного 22 січня. Що характерно, це сталося навіть раніше за розгляд справи в апеляційній інстанції.
Другий раз за ліцензіями "МГК" прийшли вже в кінці 2017 року. В середині жовтня минулого року Держгеонадра призупинили дію спецдозволів на користування надрами. Разом з компанією Олександра Януковича під роздачу потрапили Юхим Звягільський, Вадим Новинський, Рінат Ахметов і Юрій Бойко. У "МГК" призупинили три ліцензії.
В цей раз компанія не вистояла і змінила власника. Ці площі досі залишаються у розпорядженні "Міжрегіональної газової компанії". Тільки тепер же активи, передані з держвласності Миколою Азаровим, через ветерана Партії Регіонів Звягільського, благополучно опинилися в руках Віталія Кропачова.
Набагато прозаїчнішою виглядає історія компанії "Реконструкція технологічних свердловин". Вона була заснована ще в 2004 році. По всій видимості, була придбана компанією Олександра Януковича в 2011 році.
Тоді і були отримані спецдозволи на Південно-Євгенієвську і Чабанівську площі терміном на 30 років. Площі знаходяться в 50 км від лінії розмежування. У скандалах дана компанія не фігурувала і, мабуть, просто йшла пакетом.
Арешт є, судді немає
Не можна виключати, що на цьому придбання Віталія Кропачова завершаться. Ще одна компанія з орбіти впливу Олександра Януковича зараз має проблеми. Мова про "Газінвест-Трейдинг". Кінцевим бенефіціарним власником цієї компанії є вже відомий нам Едуард Слинько, так як він є контролером "СЛ-Газ Холдингу".
Основний вид діяльності компанії торгівля газом через локальні трубопроводи, посередництво в торгівлі паливом, електроенергією та її розподіл. У жовтні минулого року у компанії почалися проблеми. Ухвалою Печерського суду Києва були арештовані всі рахунки в "ВТБ Банку".
"Газінвест-Трейдинг" фігурує в розслідуванні Департаменту з розслідування особливо важливих справ у сфері економіки Генеральної прокуратури України. Справа стосується дослідження фінансових операцій, проведених "ДК "Укргаз" і "Систем Активс" на предмет наявності ознак правопорушень, пов'язаних з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом та інших правопорушень.
У Генпрокуратурі вважають, що між низкою компаній здійснено низку фіктивних операцій з продажу природного газу та надання послуг на загальну суму 298 млн грн. У списку Генпрокуратури, крім "Газінвест-Трейдинг", фігурує ще 25 компаній. У зв'язку з цим прокуратура наклала арешт на рахунки компаній-фігурантів.
В кінці листопада 2017 року "Газінвест-Трейдинг" звернулася до суду, щоб зняти арешт із рахунків компанії. Як з'ясувалося, суддя нібито постановив ухвалу, на підставі якої проведений арешт, навіть не розглядав цю справу. Це підтвердили дані системи документообігу Печерського суду.
Суддя не зняв арешт із рахунків "Газінвест-Трейдинг", посилаючись на те, що це може тільки суддя, який виніс ухвалу. Але в тексті ухвали по клопотанню не зазначено, хто саме наклав арешт не рахунок компанії.
Тобто ухвала суду є, рахунки заблоковані, а суддя, який виніс рішення – невідомий. І зняти арешт може тільки невідомий суддя. Банківські рахунки "Газінвест-Трейдинг" заблоковані з 10 жовтня 2017 року і з листопада спроб розблокувати в реєстрі судових рішень не спостерігається.
Дане розслідування і ланцюжок судових ухвал виглядають в кращих традиціях "віджимання" в українському політикумі. Не можна виключати, що після придбання двох видобувних компаній Віталієм Кропачовим, під його контроль перейде і "Газінвест-Трейдінг" за активної підтримки Генеральної прокуратури.
Список компаній, які перейшли у власність вугільного олігарха, свідчить про те, що сфера його інтересів дуже швидко розширюється. А активи родини Януковича - просто готовий витратний матеріал для фаворитів нинішньої влади.
*****
"Ікслеймер Велью ЛТД" стала свого роду мішком для всіх компаній, не пов'язаних з вугільним бізнесом Кропачова. Крім того, всі компанії, що належать "Ікслеймер Велью" націлені на трейдерський бізнес.
За розширенням сфер інтересів Віталія Кропачова має послідувати зрощення з державними активами. Саме за такою логікою шикувалися бізнес-процеси у вугільній галузі.
Компанії, підконтрольні Кропачову, дуже швидко вбудовувались в схеми поставок на держшахти, а вугілля постачалось на державну же "Центренерго". В останньому випадку Кропачову навіть вдалося видавити Ахметова і зайняти його місце.
Не можна виключати, що за аналогічним сценарієм розвиватимуться події з видобутком газу. Як бачимо, компанії, пов'язані з Кропачовим, з легкістю монополізують поставки держкомпаній. Найімовірніше, видобувні компанії Кропачова будуть "вичавлювати" державних продавців газу з самого ліквідного промислового сегмента, де вже встановилися ринкові ціни на газ.
Прикриттям для експансії імперії вже Кропачова будуть вже добре знайомі мантри про користь конкуренції і ринкової економіки. Так вже сталося з аукціоном на постачання вугілля на "Центренерго". Скандальний Віталій Кропачов вийшов з тіні, а в фейсбуці у нього вже з'явилися найвідданіші адепти.