ua en ru

Тиждень Ради: інтриги олігархів та кадровий параліч

Тиждень Ради: інтриги олігархів та кадровий параліч У депутатів вийшов тиждень неробства
Роботу парламенту намагаються паралізувати олігархи. Так деякі депутати пояснюють мляву законодавчу діяльність Верховної Ради цього тижня. Про кадрові призначення на важливі державні посади домовитись так і не вдалося, натомість коаліція сама ледь не позбулася координатора. Цей пленарний тиждень у парламенті запам'ятався скандальним "списком Шокіна", мітингами шахтарів під парламентом і численними сварками та інтригами.

Роботу парламенту намагаються паралізувати олігархи. Так деякі депутати пояснюють мляву законодавчу діяльність Верховної Ради цього тижня. Про кадрові призначення на важливі державні посади домовитись так і не вдалося, натомість коаліція сама ледь не позбулася координатора. Цей пленарний тиждень у парламенті запам'ятався скандальним "списком Шокіна", мітингами шахтарів під парламентом і численними сварками та інтригами.

Фактично, крім прийняття в першому читанні законопроекту про державну службу і ще кількох законопроектів, депутати в сесійні залі законодавчою діяльністю не займалися. Ще на початку тижня координатор коаліції Олег Ляшко ("Радикальна партія") і глава найбільшої фракції "Блоку Петра Порошенка" (БПП) Юрій Луценко анонсували призначення голови Антимонопольного комітету і очільника Фонду держмайна, але вже в середу 22 квітня стало зрозуміло, що зробити це не вдасться.

Причиною такої в'ялої робити у парламенті депутати називають тиск олігархів на законодавчий орган країни. За словами голови фракції "Самопоміч" Олега Березюка, депутати "десь щезли з Ради". Так, в п'ятницю, 24 квітня, станом на 10:05 в сесійній залі не знайшлося достатньої кількості депутатів, щоб розпочати роботу парламенту.

"Шановні колеги нас недостатньо для початку роботи, передзвоніть колегам, щоб заходили в зал", - сказав перший віце-спікер Андрій Парубій.

Через деякий час спікер Володимир Гройсман розпочав засідання, попередивши депутатів, що дасть доручення оприлюднювати відвідування депутатами пленарних засідань.

"Цей тиждень дуже важкий, новий стиль боротьби проти нормальності, пасивний опір, це найстрашніше. Ви бачите, що в залі робиться, пасивний опір, олігархи викликали всіх своїх представників", - сказав Березюк.

Таку саму оцінку ситуації дав і інший лідер коаліції, депутат від "Народного фронту" Андрій Тетерук. "Цей тиждень показав, що ми знаходимось в зоні турбулентності, і заходи, які вживаються парламентом і Кабміном, загострюють відносини між фінансовими групами впливу. Відкликання своїх депутатів, організація мітингів шахтарів, гучні заяви окремих політиків, і намагання розхитувати ситуацію неголосуванням окремими депутатськими группами - це спроба дискредитувати парламент, зробити неможливим проведення реформ, примусити прем'єра і Президента погодитись на той статус-кво, який вони мали", - сказав РБК-Україна Андрій Тетерук.

Із позицією Березюка і Тетерука не погодився Юрій Луценко, який, поспіхом забігаючи в зал, пояснив журналістам: "Знову кличуть голосувати. Ви бачите, що тут на вагу золота кожен пальчик. Проблема в тому, що 30 чоловік в ПАРЄ, 10 - в офіційній делегації в Японії і банальний грип".

Що в коаліції є проблеми, стало зрозуміло на початку тижня, коли розійшлися позиції щодо закону про прокуратуру. Через нього у вівторок, 21 квітня, Олег Ляшко склав із себе повноваження координатора коаліції.

В той же день Юрій Луценко повідомив журналістам, що на столі у генпрокурора Віктора Шокіна лежать подання на зняття недоторканості з семи депутатів. У згодом оприлюдненому в медіа списку опинилися два сторатника Ляшко - Андрій Лозовий і Ігор Мосійчук. Список викликав неабиякий резонанс і обурення у парламенті. Дехто в парламенті, сприйняв "список Шокіна", як спробу Президента через генпрокурора тиснути на парламент.

Андрій Парубій підтвердив, що такі подання готуються. Він навіть анонсував можливий прихід до парламенту генпрокурора. Втім, Шокін до Ради так і не прийшов. А невдовзі після того стало відомо, що Олег Ляшко залишився координатором коаліції.

Представник Президента у парламенті Степан Кубів пояснив РБК-Україна, що це питання вчора на Раді коаліції не обговорювалося. Отже, схоже, що список або переглянуть, або взагалі від нього відмовляться.

На фоні цієї колотнечі парламентарі так і не домовились про кадрові призначення. Наступний тиждень у парламенті не пленарний, потім - травневі свята. Як підтвердили РБК-Україна в різних фракціях, домовлятися про кадрові питання будуть до кінця травня.

Перше кадрове призначення - голова Антимонопольного комітету. Уряд запропонував на цю посаду головного юриста "АреселорМіттал Кривий Ріг" Юрія Терентьєва. А на посаду голови Фонду держмайна запропоновано екс-голову ДФС Ігоря Білоуса. Але обидва кандидати ще не зустрічались з фракціями, повідомило РБК-Україна джерело в коаліції. Крім того, Юрій Луценко повідомив, що в коаліції вирішили домовитися не тільки про ці дві посади, а про всі необхідні кадрові призначення - на посаду голови Рахункової палати та до Вищої ради юстиції.

В коаліції немає і єдиної позиції щодо зміни складу ЦВК до найближчих місцевих виборів. Термін повноважень більшості членів ЦВК збіг майже рік тому. Офіційно кандидатури членів ЦВК у парламент вносить Президент за погодженням із фракціями. Реально, тут також діє квотний принцип і фракції делегують свої кандидатів.

Також, схоже, відставки міністра палива та енергетики Володимира Демчишина не буде - попри протести шахтарів. Фракції по різному оцінюють роботу різних міністрів, і зміна міністра енергетики означала б перегляд складу уряду загалом. А це - неможливо, бо коаліція не може домовитися навіть про те керівництво органів, де ці посади вакантні.

Не допускає власної відставки і прем'єр Арсеній Яценюк, який з'явився сьогодні у парламенті. "15 місяців тому я взяв відповідальність в свої руки за долю країни і я цю відповідальність буду гордо нести", - сказав він.

Не обійшлося в парламенті і без "телефонного скандалу". Заяву про складення депутатських повноважень написав нардеп від "Самопомочі" Андрій Мірошник. Фотографи зловили депутата на тому, що він під час засідання смс-кою домовлявся про дорогий відпочинок.

Голова фракції "Самопоміч" Березок сказав, що ситуація з Мірошником була обговорена на засіданні фракції. "Помилка є в тому, що людина займалася абсолютно легальною справою, яка відповідає його доходам, але не в робочий час", - сказав він.