ua en ru

НБУ підвищить з 1 липня резервування по валютних депозитах

Автор: RBC.UA
Національний банк Україна (НБУ) з метою контролю над інфляцією вирішив вилучити з банківської системи 4 млрд грн надлишкової ліквідності. Нацбанк прийняв постанову № 195, якою змінив нормативи обов'язкового резервування валютних пасивів.

Національний банк Україна (НБУ) з метою контролю над інфляцією вирішив вилучити з банківської системи 4 млрд грн надлишкової ліквідності. Нацбанк прийняв постанову № 195, якою змінив нормативи обов'язкового резервування валютних пасивів. Про це пише видання "Комерсант-Україна".

Для банків з 1 липня резервування за коштами до запитання і на поточних рахунках буде підвищено з 7% до 8%. Резервування за короткостроковими валютними депозитами збільшиться з 4% до 6%, тоді як за довгостроковими вкладами знизиться до 2%. Резерви за гривневими вкладами регулятор залишив на нульовому рівні. НБУ також обмежив можливість банків звертатися за операцією прямого РЕПО одним разом на тиждень і лише при виконанні раніше відкритого договору. Обмеженням для багатьох банків стане те, що в резервах буде враховуватися не вся вартість цільових облігацій внутрішньої держпозики (ОВДП), випущених для фінансування проектів Євро-2012, а лише 50% номіналу ОВДП.

Свої дії НБУ пояснив бажанням знизити інфляцію за допомогою посилення ролі відсоткової політики в регулюванні грошово-кредитного ринку. При цьому регулятор зазначив, що до аналогічних заходів вдалися центробанки Росії, Китаю і Туреччини. "Такий крок лежить в руслі загальносвітових тенденцій посилення центральними банками багатьох країн своєї грошово-кредитної політики, її фокус зміщується до контролю за інфляцією", - заявив перший заступник голови НБУ Юрій Колобов.

В НБУ побоюються того, що банки не змогли направити свою зайву ліквідність на кредитування економіки, тому вона може тиснути на курс гривні. На вчорашній день залишки на кореспондентських і транзитних рахунках банків досягли 17,7 млрд грн. У травні обов'язкові резерви банків становили 12,9 млрд грн, з яких 7,5 млрд грн були заблоковані на спецрахунках НБУ.

Нагадаємо, що за 5 місяців 2011 р. інфляція в Україні склала 5,5%. У травні базовий індекс інфляції до попереднього місяця зберігся на рівні 0,6%.

Раніше, 5 квітня Міністерство економічного розвитку і торгівлі України повідомляло, що середня інфляція в 2011 р. може скласти 11,1%, в 2012 р. - 9,2%, у розрахунках грудень до грудня попереднього року. Індекс споживчих цін в середньому за 2011 р. може скласти 10,3%.

У той же час міністр фінансів Федір Ярошенко і віце-прем'єр Сергій Тігіпко заявляли, що в Україні в цьому році планується скоротити інфляцію до 8,9%.

Хоча раніше, був опублікований лист голови НБУ Сергія Арбузова до прем'єр-міністра Миколи Азарова, де піддався сумніву прогноз річної інфляції на рівні 8,9%.

За словами Арбузова, МВФ прогнозує споживчу інфляцію на 2011 р. на рівні 10,2%, а березневий консенсус-прогноз Міністерства економічного розвитку (складений на основі оцінок експертів з тринадцяти державних і неурядових організацій) погіршений до 11,1%.

У таких умовах Нацбанк обіцяв проводити більш жорстку монетарну політику з метою підтримки нізкоінфляційного середовища та недопущення погіршення очікувань інвесторів, бізнесу і населення.