НБУ: Платіжний баланс в лютому майже вийшов в нуль

Платіжний баланс у лютому 2012 р. майже вийшов в нуль. Про це заявив у відеозверненні директор генерального економічного департаменту Національного банку України (НБУ) Ігор Шумило.

Платіжний баланс у лютому 2012 р. майже вийшов в нуль. Про це заявив у відеозверненні директор генерального економічного департаменту Національного банку України (НБУ) Ігор Шумило.

"У лютому 2012 р. платіжний баланс склав близько нуля... В першу чергу за рахунок позитивного балансу фінансового рахунку, який склав 1,2 млрд (дол., - ред.). Чинники, що зумовили - зростання прямих іноземних інвестицій (ПІІ) до 840 млн дол., а також істотне збільшення сальдо залучень у реальний сектор, в першу чергу торгових кредитів, які склали 1,1 млрд дол. Звичайно, важливо, що в останні 4 місяці стабілізувався як абсолютний обсяг поточного рахунку за 12 місяців, так і по відношенню до валового внутрішнього продукту (ВВП). Абсолютне значення становить 8,9 млрд дол. за результатами лютого, а відносна оцінка - 5,4% від ВВП. Надзвичайно важливим є і те, що вже півтора роки зберігається на стабільно високому рівні сальдо поточного рахунку за винятком енергоносіїв - близько 13,5 млрд дол. за останні 12 місяців", - відзначив Шумило.

Згідно з офіційними даними НБУ, негативне сальдо платіжного балансу в лютому склало 55 млн дол.

"У лютому 2012 р. зведений платіжний баланс був майже рівноважним: негативне сальдо складало лише 55 млн дол. (порівняно з 889 млн дол. в січні).Таке поліпшення стану платіжного балансу і, відповідно, істотне зниження тиску на обмінний курс на валютному ринку було обумовлено насамперед збільшенням притоку інвестиційного і боргового капіталу до реального сектора економіки на тлі стабілізації ситуації на зовнішніх фінансових ринках", - говориться в повідомленні НБУ.

Нагадаємо, дефіцит зведеного платіжного балансу України в січні 2012 р. виріс в 9,7 разів - до 889 млн дол. Однак, як заявляв тоді керівник групи радників глави НБУ Валерій Литвицький, платіжний баланс в цілому знаходиться доброму стані. По рахунку поточних операцій в січні профіцит склав 395 млн дол.

Зазначимо, Міжнародний валютний фонд (МВФ) раніше прогнозував дефіцит платіжного балансу на 2012 р. на рівні 5,3%. Поліпшити платіжний баланс повинна діяльність України в рамках ЗВТ з СНД. Принаймні, про це заявив прем'єр-міністр України Микола Азаров.

Кумулятивне негативне сальдо зведеного платіжного балансу за 2011 р. склало 2,448 млрд дол., порівняно з позитивним у 5,031 млрд дол. за 2010 р. Згідно з повідомленням НБУ, дефіцит зведеного платіжного балансу в грудні був профінансований за рахунок резервних активів.

Зазначимо, за 2011 р. дефіцит поточного рахунку збільшився в 3,1 рази - до 9,3 млрд дол. (5,5% від ВВП), порівняно з 3 млрд дол. (2,2% від ВВП) в 2010 р.

У НБУ відзначили, що головними чинниками такого зростання стали: зростання вартісних обсягів імпорту енергоносіїв (на 8,8 млрд дол. порівняно з 2010 р.); розширення внутрішнього попиту, пов'язаний з реалізацією низки інвестиційних проектів (імпорт продукції машинобудування збільшився на 7,3 млрд дол.); погіршення у другому півріччі зовнішньої кон'юнктури на світових товарних ринках; збільшення виплат доходів з інвестицій (на 2,5 млрд дол.).

За 2011 р. профіцит фінансового та капітального рахунку скоротився на 15% - до 6,8 млрд дол. (в 2010 році - 8 млрд дол.).

 

Нагадуємо, не забудьте обрати свій спосіб читати новини.
On Top