НБУ домовився про можливість розрахунків за спожитий Україною газ в рублях
Національний банк України (НБУ) 26 жовтня 2011 р. домовився про можливість здійснення розрахунків за спожитий Україною газ в рублях. Таке рішення було прийнято у результаті зустрічі голови НБУ Сергія Арбузова з в.о. міністра фінансів Російської Федерації Антоном Сілуановим, керівництвом Центрального банку РФ та ВАТ "Газпром", передає прес-служба НБУ.
Згідно повідомленню, досягнуті домовленості дають для української сторони можливість маневру під час проведення платежів з оплати товарів імпорту, зокрема природного газу, а також дозволять уникати коливань на валютному ринку в разі проведення платежів із суб'єктами РФ.
Зазначимо, сьогодні Президент України Віктор Янукович заявив під час міжнародних муніципальних слухань "Розвиток належного управління на місцевому та регіональному рівнях" в Києві, що непомірно висока ціна на газ для України відображається на всьому стані економіки країни.
"У нас є одна з найсерйозніших проблем - це проблема надвисокої ціни на газ, яка впливає практично на всі напрямки економіки нашої країни. Це і тарифи на житлово-комунальні послуги, це і пряма ціна на газ і ви знаєте, що невипадково ми з вами маємо дефіцит "Нафтогазу України", тобто "Нафтогаз України" сьогодні працює зі збитками. Все що ми робимо ці півтора роки - ми ведемо надзвичайно непросту роботу для того, щоб знайти вихід з цієї ситуації", - сказав Президент.
За його словами, не дивлячись на зростання доходів бюджету, ці проблеми відчувають органи місцевого самоврядування.
Нагадаємо, вчора, 31 жовтня, у Верховній Раді (ВР) України було зареєстровано законопроект, яким пропонується "Нафтогазу" створити рахунок для розрахунків з російським "Газпромом".
Законопроект спрямований на виключення відволікання коштів, що надійшли від споживачів за природний газ, на інші цілі, своєчасне проведення розрахунків за природний газ.
Оскільки, на сьогоднішній день НАК "Нафтогаз України" імпортує значні обсяги природного газу з Російської Федерації, говориться в пояснювальній записці до законопроекту, актуальним є питання повних і своєчасних розрахунків з ВАТ "Газпром". Можливе відволікання коштів, що надійшли від споживачів за природний газ, на інші потреби, крім розрахунків за отриманий природний газ, є неприпустимим.
Саме застосування таких рахунків дозволить чітко розподілити плату споживачів природного газу на оплату самого товару і послуг з його транспортування, розподілу та постачання, йдеться в записці.
Нагадаємо, НАК "Нафтогаз України" у жовтні 2011 р. перерахувала ВАТ "Газпром" близько 867 млн дол. за поставку природного газу в попередньому місяці. В цілому, за даними прем'єр-міністра України Миколи Азарова, Україна в 2011 р. сплатила близько 70 млрд грн за газ.
Раніше, 2 вересня п.р., Азаров заявив, що НАК "Нафтогаз України" буде ліквідовано. У той же день Президент України Віктор Янукович доручив прем'єр-міністру почати реформування компанії.
Зазначимо, вчора стало відомо, що Кабінет міністрів прийняв рішення про збільшення статутного капіталу НАК "Нафтогаз України" на 4 млрд грн шляхом випуску додаткових акцій існуючої номінальної вартості зі збереженням 100% акцій у власності держави. 26 жовтня своєю постановою Кабінет міністрів України збільшив статутний капітал НАК "Нафтогаз України" на 3,5 млрд грн - до 45 млрд 840 млн 905 тис. грн. До того, статутний капітал НАК становив 42 млрд 340 млн 905 тис. грн.
В IV кварталі базова ціна на газ для України повинна скласти 564 дол. Раніше міністр енергетики і вугільної промисловості України Юрій Бойко відзначав, що ціна на імпортований з Росії газ для України в четвертому кварталі 2011 р. складе 398 - 402 дол. за тисячу кубометрів. Перший віце-прем'єр, міністр економічного розвитку і торгівлі України Андрій Клюєв заявляв, що ціна на російський газ в 2012 р. коливатиметься від 414 до 416 дол. за тис. куб. м.
Газове питання в російсько-українських відносинах увійшов в особливо гостру фазу на початку вересня 2011 р. у зв'язку зі зростанням цін на газ. Спочатку Міністерство енергетики України заявило про намір знизити обсяг закуповуваного в Росії газу до 27 млрд куб. м в 2012 р. проти 40 млрд куб. м в поточному. У відповідь на це "Газпром" нагадав, що за умовами контракту Київ зобов'язаний сплатити мінімум 33 млрд куб. м газу незалежно від того, скільки поставить йому російська компанія.
26 жовтня Азаров заявив, що Україна і Росія близькі до компромісу по газовому договору. При цьому він відзначив, що мова йде про "великий пакет документів, який визначає весь спектр взаємин" і що рішення може бути вигідним для обох сторін. Інші подробиці український прем'єр розкривати не став, додавши лише, що компроміс не пов'язаний з питанням про вступ України в Митний союз РФ, Білорусії і Казахстану.
Нагадаємо, чистий прибуток НАК "Нафтогаз України" в I півріччі 2011 р. склав 490 млн 88 тис. грн проти збитку у розмірі 866 млн 712 тис. грн роком раніше. Чистий збиток НАК "Нафтогазу України" за 2010 р. склав 21 млрд 431 млн 345 тис. грн проти прибутку роком раніше.