НБУ: Дефіцит поточного рахунку за 8 місяців склав 4,5 млрд дол
Дефіцит поточного рахунку в серпні зріс майже у 2 рази до 1 млрд дол. (у липні - 557 млн дол.). Про це йдеться в оцінці стану платіжного балансу НБУ за серпень 2011 р. за попередніми даними.
"Головною причиною цього стало подальше зростання імпорту товарів на фоні високого інвестиційного попиту. За 8 місяців поточного року дефіцит зріс до 4,5 млрд дол. (у січні - серпні минулого року дефіцит становив усього 282 млн дол.)", - йдеться в повідомленні регулятора.
При цьому профіцит фінансового та капітального рахунку в серпні зріс до 1,2 млрд дол. (порівняно з 665 млн дол. в липні).
Зростання профіциту було зумовлено вищими обсягами прямих іноземних інвестицій - 939 млн дол. (порівняно з 415 млн дол. в липні), у т.ч. до банківського сектору - 427 млн дол. Платежі за імпорт товарів та послуг були на 1,8 млрд дол. нижчими, ніж фактичний імпорт. "Це може свідчити про зростання заборгованості за торговими кредитами. У результаті додатне сальдо за статтею "Інший капітал" становило 0, 9 млрд дол. навіть в умовах збереження високих обсягів приросту готівки поза банками (0,7 млрд дол.), - йдеться в огляді регілятора.
Також в огляді наголошується, що в серпні банки активно скорочували свої зовнішні борги (за кредитами та облігаціями - на 457 млн дол.). Також зменшилися обсяги ОВДП у власності нерезидентів (на 254 млн дол.).
Нагадаємо, що дефіцит поточного рахунку у липні склав 574 млн дол. (порівняно з 239 млн дол. в липні попереднього року).
Дефіцит поточного рахунку України за I півріччя 2011 р. склав 2,5 млрд дол., у порівнянні з профіцитом в 552 млн дол за аналогічний період 2010 р.
Дефіцит поточного рахунку в 2010 р. виріс до 2,6 млрд дол (1,9% від ВВП) у порівнянні з 1,7 млрд дол в 2009 р. (1,5% від ВВП). Таке розширення стало результатом погіршення стану зовнішньої торгівлі товарами, перш за все, в II половині 2010 р. Головним чинником було відновлення внутрішнього попиту, зростання імпорту товарів над експортом (35,4% і 29% відповідно). Позитивне сальдо торгівлі послугами зросло до 4,7 млрд дол з 2,4 млрд дол в попередньому році, переважно за рахунок підвищення тарифів на транспортування газу.
Раніше в консенсус-прогнозі "України: перспективи розвитку" Міністерства економічного розвитку і торгівлі аналітики на 41% збільшили прогноз дефіциту рахунку поточних операцій в 2011 р. - до 5,16 млрд дол
Світовий банк також відзначив розширення дефіциту рахунку поточних операцій в Україну, але підкреслив, що він може бути профінансований в 2011 р.
При цьому аналітики міжнародного рейтингового агентства Standard & Poor's Ratings Services (S & P) очікують, що в найближчі кілька років дефіцит по рахунку поточних операцій Україні буде перебувати в діапазоні між 2,5% і 3,0% ВВП.