ru ua

Натиснули на газ: навіщо в ГПУ викликали Азарова з сином та Сергія Кацубу

Натиснули на газ: навіщо в ГПУ викликали Азарова з сином та Сергія Кацубу ГПУ викликала Миколи Азарова на допит
Колишнього прем'єр-міністра Миколи Азарова, його сина Олексія, а також колишнього депутата від Партії регіонів Сергія Кацубу 9 серпня чекають на допит у Генеральній прокуратурі. Їх викликають у справі про створення екс-президентом Віктором Януковичем організованого злочинного угруповання (ОЗУ). Якщо Азарови і Кацуба з'являться в Генпрокуратурі, то їм вручать підозри. Якщо ні – то вони будуть оголошені в розшук, після чого справа піде в суд, де їх будуть заочно судити. У чому обвинувачуються колишній прем'єр з сином і колишній депутат, читайте в матеріалі РБК-Україна.

Колишнього прем'єр-міністра Миколи Азарова, його сина Олексія, а також колишнього депутата від Партії регіонів Сергія Кацубу 9 серпня чекають на допит у Генеральній прокуратурі. Їх викликають у справі про створення екс-президентом Віктором Януковичем організованого злочинного угруповання (ОЗУ). Якщо Азарови і Кацуба з'являться в Генпрокуратурі, то їм вручать підозри. Якщо ні – то вони будуть оголошені в розшук, після чого справа піде в суд, де їх будуть заочно судити. У чому обвинувачуються колишній прем'єр з сином і колишній депутат, читайте в матеріалі РБК-Україна.

Епізод перший – газовий

У четвер вранці Генеральна прокуратура оприлюднила порядку отцю і сину Азаровим, а також колишньому депутату від ПР Сергію Кацубі.


Подробиць справи, за якими вони викликаються, на сайті відомства не повідомили. За інформацією РБК-Україна, мова йде про їх участь у злочинному угрупованні, організатором якої у ГПУ вважають колишнього президента Віктора Януковича. А також у співучасті (у справі проходять посадові особи НАК "Нафтогаз Україна", ДК "Газ України", Міненергетики та Аукціонного комітету з продажу нафти, газового конденсату) в злочинних схемах, які завдали державі збитків на суму понад 2,5 млрд гривень.

"Так, вони проходять у справі щодо організованого злочинного угрупування Віктора Януковича, щодо махінацій з нафтою і скрапленим газом", - підтвердив інформацію РБК-Україна військовий прокурор Костянтин Кулик. Інші подробиці справи прокурор, до 9 серпня, відмовляється повідомляти.

Як відомо, раніше у цій справі були затримані і заарештовані колишній заступник міністра економіки, член аукціонного комітету з продажу нафти і газу Олександр Сухомлин, виконавчий директор ВЭТЕК Андрій Кошель та екс-заступник голови "Нафтогаз" Олександр Кацуба.

В тексті підозри пред'явленого Андрію Кошелю (є в розпорядженні РБК-Україна), зокрема зазначено, що з метою особистого збагачення Віктор Янукович сприяв призначенню на важливі державні посади близьких йому людей, і, зокрема, сприяв призначенням Миколи Азарова прем'єр-міністром України.

Той же у свою чергу "самостійно визначив об'єкти злочинів, намічав і розробляв плани їх виконання". "Одним з об'єктів злочинів Януковичем В. Ф. і Азаровим Н.Я. у березні 2010 було визначене майно державних підприємств "Укргазвидобування" і "Укрнафта", зокрема, видобутий цими підприємствами зріджений газ", - йдеться в документі.

Для присвоєння цього майна, Микола Азаров, нібито, в період з 2010 по 2014 рік, залучив злочинну організацію посадові особи Аукціонного комітету з продажу нафти, газового конденсату, скрапленого газу та вугілля; обласних державних адміністрацій; першого заступника директора ДК «Газ України» Оксану Мас, заступника міністра економіки Олександра Сухомлина, "а також злочинне угруповання Курченка ЗСт., в яку зокрема входив Кошель А. П.".

"Як член злочинної організації Януковича В. Ф. – керівник її окремої структури Азаров М.Я. здійснював загальне керівництво злочинами; сприяв прийняттю відповідних рішень Кабінетом міністрів України в інтересах злочинної організації, лобіюючи інтереси підконтрольних злочинному угрупованні підприємств; усував перешкоди у вигляді відомчого контролю за продажем скрапленого газу на аукціоні", - йдеться в підозрі Кошелю.

Згідно з текстом підозри Мас, Сухомлин і Кошель, діючи в інтересах Курченко, Януковича і Азарова, порушили принципи аукціонів і взяли до розгляду завідомо неправдиві заявки на придбання скрапленого газу від 12 компаній, пов'язаних з Курченком. Мова йде про компанії "Кримбутангаз", "Черкаси-Газпоставка", "Киевоблпропангаз", "Луганськпропангаз", "Луганськснабгаз", "Укрхаркивгазпостачання-2009", "Харкивспецгазснаб", "Харків-СПБТ", "Донецьк-побутскрапгаз", "Модус вівенді", "Чернівці-СПБТ", "Запоріжгаз-2000".

Як зазначили в ГПУ, зазначені суб'єкти господарювання реалізацію газу для потреб населення не здійснювали, а передавали його для реалізації компанії Курченко "Газукраїна 2020" і підконтрольним йому фірмам, які самі продавали газ власникам автозаправних станцій.

У теж час, "завдяки" участі службових осіб ОДА заявки на газ для населення по 7 областях були завищені іноді у 29 разів, а на маніпуляціях з різницею в ціні держава втратила більше 2 млрд гривень.

Микола Азаров вже відреагував на пропозицію з'явитися на допит в ГПУ. На своїй сторінці у Facebok він назвав співробітників Генпрокуратури "опричниками", що спеціалізуються на виконанні замовлень київського режиму на неугодних політиків". "Після незаконних арештів Р. Коцаби, Тобто Глищинской, А. Олександрівської, А. Єфремова і багатьох інших, прокуратура втратила моральне і фактичне право на обвинувачення від імені держави Україна. Тому до її звинуваченнями так треба ставитися", - написав Азаров.

Епізод другий - нафтової

В тексті підозри Кошеля прізвище Сергія Кацуби, як і його брата, не фігурує. Вони проходять по іншому епізоду справи, пов'язаного з продажем нафти за фіктивними договорами.

Розслідувати цей епізод ГПУ стала ще 11 березня 2014 року. Тоді слідство встановило, що НАК "Нафтогаз-Україна" закупив у фірми Сергія Курченко бензин за завищеними цінами на 449,9 млн гривень. Ось тільки постачання бензину за контрактами не сталося.

"Нами встановлено, що договори були фіктивними", - каже прокурор Кулик.

За цим "паперів" за бензин "Нафтогаз" заплатив фірмам Курченко 450 млн гривень, з 100% передоплатою, після чого неіснуючий бензин був відданий постачальнику на безкоштовне тривале зберігання. Як говорилося в розслідуванні інтернет-видання INSIDER, рішення приймалося на засіданні правління НАК "Нафтогаз" 2 серпня 2012 року, а доповідачем на ньому виступав викликаний на 9 серпня в ГПУ Сергій Кацуба.

На засіданні він повідомив, що через відсутність в Україні діючої системи запасів нафти і нафтопродуктів, неможливо проводити державні інтервенції на паливному ринку та поставляти нафтопродукти для забезпечення певних категорій споживачів в пікові періоди. Кацуба вважав, що цей факт може призвести до "непрогнозованого зростання цін на моторне паливо, що створить умови для соціальних збурень".

Саме цим формулюванням правління і мотивувало своє рішення заплатити і передати бензин на зберігання. І це не дивлячись на те, що на той момент афілійовані з Курченко компанії "Газукраїна-Трейдінг" та "Газукраїна-Коммерс" вже заборгували "Нафтогазу" понад 2 млрд гривень за поставлений природний газ.

НАК відправив на рахунки компанії Курченко 449,9 млн гривень. Акт прийому-передачі бензину від 30 жовтня 2012 року на суму 50 млн гривень підписав Сергій Кацуба. А акт прийому-передачі решти бензину на суму 399,9 млн гривень 29 січня 2013 року підписав його молодший брат Олександр Кацуба.

Як відомо, Олександр Кацуба був призначений на посаду заступника глави НАК після того, як Сергій Кацуба був обраний у Верховну Раду восени 2012 року.

За інформацією РБК-Україна, брати Кацуби могли опинитися за гратами по цьому епізоду ще в другій половині 2014 року, але справу спустили на гальмах, нібито після того, як деякі особи в керівництві прокуратури отримали хабар.

Пропав їх слід

У тих документах, з якими вдалося ознайомитися РБК-Україна, прізвище Олексія Азарова ніде не фігурувала. Прокурор Кулик не став давати коментарі з цього приводу. Між тим, як повідомили джерела РБК-Україна в Генпрокуратурі, Азарову-молодшому інкримінують участь у відмиванні і виведення коштів. "Тут як мовиться, син за батька відповідає, він брав участь в легалізації коштів", - сказав співрозмовник.

Шансів, що Азарови і Коцуба з'являться на допит, немає. За інформацією РБК-Україна, Сергій Кацуба давно виїхав з України. Що стосується Азарових, то з 2014 вони не змінювали місця проживання. "Старший живе в Москві, молодший у Відні. Курченко теж начебто в Москві, іноді виходить на яхтах в море, літаючи через Ізраїль, Туреччину, Грецію", - говорить джерело РБК-Україна.

Але для ГПУ важливо запустити процедуру. "Якщо вони 9 серпня не з'являться, ми зможемо звернутися до суду з проханням оголосити в розшук. І далі підемо за процедурою про заочне засудження", - говорить співрозмовник в ГПУ.

За прогнозами військового прокурора Костянтина Кулика, "нафтовий" епізод, може піти в суд вже протягом місяця, а "газовий" сподіваються доопрацювати восени, оскільки не всі його фігуранти зараз залучені слідством.

Будуть серед цих осіб колишній міністр енергетики, нині один з лідерів "Опозиційного блоку" Юрій Бойко і колишній глава НАК "Нафтогаз", народний депутат Євген Бакулін, питання відкрите. За інформацією РБК-Україна, Бойко нещодавно був допитаний ГПУ і дав такі свідчення, від яких, за словами джерела, керівник військової прокуратури Анатолій Матіос "мало не стрибав до стелі".

"Так, ми допитали Бойко, і плануємо допитати Бакуліна. Правда, поки не дуже розуміємо, де він знаходиться", - підтвердив в коментарі РБК-Україна Костянтин Кулик.

У той же час джерело у відомстві заявив ,що "незважаючи на те, що зрозуміло, що Бойко і Бакулін про всіх цих схемах знали, це ще не означає, що їх провину можна буде довести". "Бойко, на відміну від людей Курченко, не залишав слідів у вигляді підписів на документах", - говорить співрозмовник в ГПУ.