ua en ru

НАТО передало афганській армії контроль за безпекою в країні (відео)

Автор: RBC.UA
НАТО передало афганській армії контроль за безпекою у всіх провінціях країни. Президент країни Хамід Карзай на урочистій церемонії в Кабулі назвав сьогоднішній день "історичним для Афганістану", повідомляє агентство Associated Press.

НАТО передало афганській армії контроль за безпекою у всіх провінціях країни. Президент країни Хамід Карзай на урочистій церемонії в Кабулі назвав сьогоднішній день "історичним для Афганістану", повідомляє агентство Associated Press.

Іноземний контингент поки що не покине країну, однак стане грати допоміжну роль. Сили Північноатлантичного альянсу будуть брати участь у військових операціях, однак їх розробкою займуться афганські генерали. Це в Кабулі підтвердив генеральний секретар організації Андерс Фог Расмуссен (на фото).

Передбачається, що остаточно війська НАТО підуть з Афганістану через 18 місяців, коли армія остаточно зміцніє і зможе без чужої допомоги перемагати талібів. Зараз у країні близько 100 тис. іноземних солдатів, у тому числі 66 тис. військовослужбовців США.

Читайте також: "Талібан" заявив про початок весняної військової кампанії в Афганістані

Тим часом таліби продемонстрували, що афганська влада не контролюють ситуацію навіть у столиці. Одночасно з урочистою церемонією в центрі міста в одному з окраїнних районів було скоєно замах на депутата парламенту. Після вибуху бомби політик залишився живий, проте загинули троє випадкових перехожих, а шестеро його охоронців отримали поранення різного ступеня тяжкості.

Війна між військами НАТО і "Талібаном" триває з 2001 р. в Афганістані було вбито більше 2,5 тис. військовослужбовців альянсу і загинули більше 10 тис. мирних жителів. Однак досі сили екстремістського руху "Талібан", проти якого і починалася війна, контролюють ряд афганських регіонів.

Війна була розв'язана майже відразу після подій 11 вересня в США. Спочатку бойові дії зводилися до повітряним бомбардуванням американською авіацією різних військових об'єктів талібів, ніж у США активно допомагала Великобританія. Система ППО екстремістського руху була виведена з ладу, вся авіація знищена. До кінця листопада 2001 р. під контролем сил "Талібану" залишалося тільки одне велике місто - Кандагар, однак незабаром упало і воно. Для підтримки безпеки в Афганістані була розгорнута військова місія, яка отримала назву ISAF, куди входять представники 39 країн - як членів НАТО, так і не входять в альянс. Однак за 2003-2005 рр. "Талібан" зумів відновити свої сили, і почався новий етап афганської кампанії з активним впровадженням повстанської війни та підривної діяльності проти сил НАТО.

Читайте також: Карзай сподівається на подальше фінансування від ЦРУ

Влітку 2011 р. стартував офіційний процес поступового виведення американських сил з Афганістану. До 2014 р. НАТО планує завершити передачу відповідальності за ситуацію в країні афганським силам безпеки, хоча на шляху дострокового виведення західних сил з бунтівного регіону - цілий комплекс "стримуючих чинників.

Ситуацію "вічної війни" в Ісламській Республіці загострила серія політичних вбивств: так, у Кабулі вбито колишнього Президента Афганістану Бурхануддіна Раббані. Залишаються невирішеними міжетнічні проблеми, далека від завершення боротьба з непримиренною опозицією і колосальною корупцією. Ще одна проблема - наркомафія: за 10 років визвольної місії НАТО виробництво героїну в Афганістані зросло в 40 разів.