ua en ru

НАТО не розглядала введення колективної оборони проти Сирії

Автор: RBC.UA
На засіданні Ради НАТО не розглядалося питання про введення в дію механізму колективної оборони проти Сирії відповідно до статті 5 договору про створення НАТО, де зазначено, що акт агресії проти держави-​​члена НАТО є нападом на весь союз. Про це повідомив генеральний секретар НАТО Андерс Фог Расмуссен по завершенню засідання Ради НАТО в Брюсселі, скликаного на прохання Туреччини. Расмуссен також зазначив, що НАТО висловлює підтримку Туреччини і рішуче засуджує Сирію, збила днями турецький військовий літак.

На засіданні Ради НАТО не розглядалося питання про введення в дію механізму колективної оборони проти Сирії відповідно до статті 5 договору про створення НАТО, де зазначено, що акт агресії проти держави-​​члена НАТО є нападом на весь союз. Про це повідомив генеральний секретар НАТО Андерс Фог Расмуссен по завершенню засідання Ради НАТО в Брюсселі, скликаного на прохання Туреччини. Расмуссен також зазначив, що НАТО висловлює підтримку Туреччини і рішуче засуджує Сирію, збила днями турецький військовий літак, передає радіо "Свобода".

За словами генсека, союз буде уважно стежити за ситуацією на турецько-сирійському кордоні і прийме додаткові заходи у разі потреби.

У свою чергу прем'єр-міністр Туреччини Реджеп Ердоган заявив, що дії Сирії не залишаться без відповіді, і на будь-яке порушення кордону з боку сирійських збройних сил Туреччина відтепер відповідатиме вогнем.

Сирія стверджує, що турецький літак був збитий, оскільки порушив повітряний простір країни. Анкара, однак, наполягає, що винищувач був збитий в міжнародному повітряному просторі без попередження.

Раніше повідомлялося, що Сирія обстріляла ще один турецький військовий літак, який вів пошук пілотів збитого в п'ятницю над Середземним морем винищувача.

На тлі дипломатичного скандалу резонансною новиною стала інформація про втечу більше 30 військовослужбовців разом з сім'ями сирійської армії до Туреччини.

Інцидент з літаком остаточно розсварив дві сусідні країни. Турецькі газети рясніють заголовками "За вбивство в 13 милях буде відплата". Сирії та Туреччини навіть не вдалося домовитися про спільну пошукову операцію. Дамаск зажадав допитати пілотів після виявлення, Анкара ж навідріз відмовилася передати їх сусідові.

Міністерство закордонних справ (МЗС) Туреччини 24 червня ц.р. спростувало інформацію про знайдення уламків винищувача F4, збитого Сирією 22 червня. У МЗС також заявили, що інформації про стан льотчиків немає. Зокрема, невідомо, чи зуміли вони катапультуватися.

Конфлікт навколо збитого турецького літака схвилював міжнародну громадськість. Так, із засудженням дій Сирії виступив міністр закордонних справ Великобританії Вільям Хейг. Він зазначив, що Лондон готовий підтримати найсерйозніші заходи щодо Сирії в Раді Безпеки ООН.

У свою чергу генеральний секретар ООН Пан Гі Мун також уважно стежить за розвитком ситуації, пов'язаної зі збитим на території Сирії турецьким винищувачем. "Він сподівається, що обидві сторони проявлять стриманість і зможуть врегулювати це серйозний інцидент по дипломатичних каналах", - уточнив позицію генерального секретаря його представник Мартін Несіркі.

Влодночас Іран закликав Сирію і Туреччину до стриманості в ситуації зі збитим винищувачем.

Як повідомлялось, 22 червня ц.р. літак F4 турецьких ВПС розбився в територіальних водах Сирії. Зв'язок з пілотом був втрачений в той момент, коли повітряне судно пролітало над морем біля південно-східного узбережжя турецької провінції Хатай, що межує із Сирією. Обидва пілоти встигли катапультуватися, і були підібрані пошуково-рятувальної групою, що відправився в район аварії. Уламки збитого турецького винищувача F-4 виявлені у сирійських територіальних водах. Вони знаходяться на глибині 1 тис. 300 м.

Зазначимо, відносини Анкари і Дамаска серйозно погіршилися після початку масових виступів в березні 2011р. проти правління сирійського Президента Башара Асада. Турецький уряд приймає у себе сирійських опозиціонерів і біженців. Експерти відзначають, що інцидент з винищувачем може призвести до ескалації напруженості між Туреччиною і Сирією.