ua en ru

Наталія Яресько: "Спрощення системи оподаткування знизить корупцію"

Наталія Яресько: "Спрощення системи оподаткування знизить корупцію" Яресько анонсує внесення восени в Раду пакету законопроектів щодо поліпшення оподаткування
Прем'єр-міністр Арсеній Яценюк жодним чином не впливає на роботі комісії з відбору голови Державної фіскальної служби (ГФС), запевнила кореспондента РБК-Україна міністра фінансів Наталя Яресько. "Я хочу людини (главу ГФС), який у нинішній бурхливий час змін буде гнучким. Тому що ми одночасно ведемо переговори з реструктуризації ГФС", - сказала, зокрема, в інтерв'ю РБК-Україна міністр фінансів. Також вона переконана, що на початку осені Мінфін внесе до парламенту пакет законодавчих ініціатив, які змінять на краще і систему оподаткування, та інвестиційний клімат.

Прем'єр-міністр Арсеній Яценюк жодним чином не впливає на роботу комісії з відбору голови Державної фіскальної служби (ДФС), запевнила кореспондента РБК-Україна міністра фінансів Наталя Яресько.

"Я хочу людину (голову ДФС), яка у нинішній бурхливий час змін буде гнучкою. Тому що ми одночасно ведемо переговори щодо реструктуризації ДФС", - сказала, зокрема, в інтерв'ю РБК-Україна міністр фінансів.

Також вона переконана, що на початку осені Мінфін внесе до парламенту пакет законодавчих ініціатив, які змінять на краще і систему оподаткування, і інвестиційний клімат.

РБК-Україна: Закінчується робота комісії з відбору претендентів на пост глави ДФС. Ви задоволені результатом?

Наталія Яресько: В процесі приймалися до уваги точки зору громадськості, експертів, професійних рекрутерів, різних міністерств. Я думаю, що такого ще в Україні не було. Я задоволена процесом.

Кандидатами можна бути задоволеними тоді, коли побачимо роботу. Поки про це рано говорити. Подивимося, хто з кандидатів дійде, тому що я не знаю.

РБК-Україна: Вчора проходило чергове засідання комісії, на якій були відібрані чотири кандидати - Максим Мокляк, Роман Насиров, Ігор Петрашко і Андрій Коломієць, але вже на Кабмін будуть подані лише дві особи.

Наталія Яресько: Завтра ми навряд чи винесемо на Кабмін кандидатури, тому що плануємо провести ще інтерв'ю з усіма чотирма. Сьогодні я не зможу.

РБК-Україна: Ви особисто вже спілкувалися з кандидатами?

Наталія Яресько: Я не була на всіх засіданнях комісії. Була на останньому заслуховуванні, куди пройшли вже 12 кандидатів. Один з них не прийшов. Ми задавали їм питання, як вони боротимуться з корупцією, які в них цінності і як вони організовуватимуть процес.

РБК-Україна: Яким ви, як міністр, хочете бачити главу ДФС?

Наталія Яресько: В першу чергу, я хочу бачити керівника великої, масивної бюрократії. Тому що там працюють десятки тисяч людей.

Я хочу бачити кандидатуру, яка не тільки може керувати, але і має цінності, які допоможуть нам подолати корупцію в податковій службі, податковій міліції та митниці.

Я хочу людину, яка у нинішній бурхливий час змін, буде гнучкою. Тому що ми одночасно ведемо переговори щодо реструктуризації ДФС.

РБК-Україна: Гнучким для кого повинен бути голова ДФС?

Наталія Яресько: Гнучким для українського уряду, для проведення реформ.

РБК-Україна: Тобто, на даному етапі ви не розглядаєте можливість об'єднання ДФС з Мінфіном, створення двох департаментів - податкового та митного?

Наталія Яресько: Ні. Я думаю, що це не найкраща світова практика. Ми зараз дивимось і обговорюємо з МВФ кращі практики, виходячи з того, що у нас є.

Координація і відповідальність повинна бути з Мінфіном. Та й часу немає на інше. Ми повинні боротися з корупцією, знижувати тиск на бізнес, розширювати податкову базу, щоб надходження були навіть під час нинішніх подій.

РБК-Україна: Ви на 100% впевнені, що прем'єр-міністр вибере кандидатуру, запропоновану саме комісією?

Наталія Яресько: Яценюк взагалі непричетний до відбору. Я бачила деякі заяви, але він і пальцем не доторкнувся до відбору.

Запитайте у членів комісії - представників європейського, американського бізнесу, громадськості - чи впливав хтось на їх вибір, чи просив хтось, щоб вони бали ставили за одного чи іншого. Я впевнена, що ви не знайдете члена комісії, хто таке сказав. Цього не було. Кожен мав свою точку зору.

Я вчора ввечері була присутня на засіданні комісії, віддала свій бал і не впливала на процес.

РБК-Україна: За кого віддали свій голос?

Наталія Яресько: Не скажу.

РБК-Україна: Чи запрацювало електронне адміністрування?

Наталія Яресько: Необхідно було вирішити деякі проблеми, пов'язані з казначейськими рахунками. Але це більше технічні нюанси. Однак в цілому я вважаю, що електронне адміністрування працює.

РБК-Україна: Яких податкових змін варто очікувати - стосовно ренти на видобуток нафти і газу, і стосовно оподаткування доходів фізосіб?

Наталія Яресько: Щодо рентних платежів створена окрема робоча група. Ми взяли на себе відповідальність до 1 липня запропонувати Верховній Раді зміни до законів, які повинні вступити в силу в січні 2016 року.

Питання стоїть не просто в зміні ставки рентного платежу, а в зміні підходу до оподаткування видобутку нафти і газу. Зараз ми розглядаємо три різні моделі таких механізмів. Система повинна бути більш збалансована. Необхідно збалансувати наші фіскальні потреби (очевидно, що вони існують) з інтересами інвесторів.

РБК-Україна: Чому це не було зроблено, а було затверджено різке зростання рентних ставок?

Наталія Яресько: Серйозне збільшення торкнулося лише тих, хто працює за договорами спільної діяльності. І це було зроблено для добувної промисловості спеціально, щоб компанії переходили від договорів спільної діяльності до більш поширеної форми договірних відносин - угод про розподіл продукції.

Що стосується підвищення ренти до 55% для інших приватних компаній. Я прийшла в кінці грудня - і ніхто не займався розробкою механізмів оподаткування цього сектору, ніхто не володів інформацією. В той момент у нас не було іншого виходу, щоб за день-два ці моделі запропонувати.

Так, зараз фіскальний рівень ренти дуже високий. Але ми домовилися змінити підходи і будемо це робити.

Щодо інших аспектів податкової реформи створена ще одна робоча група. Вчора я брала участь у її засіданні, на якому були присутні представники і європейського, і американського, і українського малого та середнього бізнесу.

Ми почули їхню думку з приводу роботи фіскальної системи, рентних платежів, про кількість податків, адміністрування, а також почули їхні побажання та пропозиції.

Засідання робочих груп також бувають галузевими, відкритими. Наприклад, на вихідних були ритейлери.

Ми хочемо почути від кожної сторони, які у них проблеми, щоб працювати не тільки в теорії. Але кінцева мета - одна. Ми маємо намір спростити систему оподаткування. Впевнена, що внаслідок цього має відбутися зниження рівня корупції.

При цьому, спрощення торкнеться не тільки кількості податків, але і адміністрування. Головні проблеми, про які нам говорять, пов'язані зі звітністю.

Наше завдання з'ясувати, як максимально полегшити адміністративний тиск на бізнес. Ми вивчали словацький досвід. Восени ми хотіли б запропонувати Верховній Раді систему, яка буде надихати бізнес - і український, і іноземний.

Нам потрібно переконати бізнес у тому, що система істотно змінилася, що вона спростилася, щоб бізнес повертався до реального сектору.

РБК-Україна: Тобто, одна для всіх без податкових пільг, за рахунок електронізації та автоматизації всіх процесів. А потім - зменшення ставок?

Наталія Яресько: Що стосується пільг - ми зараз слухаємо думку бізнесу з цього приводу. Одне з питань, яке Європейська бізнес асоціація поставила своїм учасникам, якраз і полягала у тому, щоб з'ясувати, чи вважають вони податкові пільги необхідними. Більшість відповіли "так".

РБК-Україна: А що планується з податком на доходи фізосіб?

Наталія Яресько: Поки що нічого, ми зараз збираємо інформацію. Поки ніяких конкретних пропозицій ми не робимо.

Вчора парламентська фракція "Самопоміч" представила свою точку зору щодо ПДФО та ЄСВ. Їх думка - треба об'єднувати ПДФО та ЄСВ. Але це лише одна точка зору. Ми збираємо різні ідеї.

Дуже часто ми стикаємося з такою проблемою, коли хто-небудь говорить - це не реформа. Наприклад, те, що ми змінили тарифи - це не реформа. Ні, це реформа системи дотації енергетики країни. Також було реформою, коли ми в грудні збільшили податки для багатих.

І зараз ми ставимо питання - що для вас є реформою і отримуємо дуже цікаві відповіді. Про податки ніхто не говорить, крім ЄСВ. Всі кажуть, що спрощення було б реальною реформою.

РБК-Україна: Чому не спрацював податковий компроміс?

Наталія Яресько: Я ще не бачила остаточних показників, але причин не знаю, дуже цікаве питання.

РБК-Україна: Що отримали від податку на багатих? Чи збільшилися доходи, наскільки?

Наталія Яресько: Збільшення є, але я поки не можу сказати, у зв'язку з якими конкретно надходженнями це сталося.

РБК-Україна: Раніше звучали заяви про ліквідацію єдиного податку. Що ви можете сказати з цього приводу?

Наталія Яресько: Я поки не готова сказати, що ми будемо пропонувати щодо цього питання. Поки я збираю інформацію. Поки жодну пропозицію Мінфіну та уряду ми не кладемо на стіл як остаточний варіант.

РБК-Україна: Як би не вийшло так, що рішення будуть прийматися за кілька днів до Нового року.

Наталія Яресько: Ми хочемо восени внести пропозиції до Верховної Ради, але до осені у нас ще є час.

Розмовляла Наталія Непряхіна