ua en ru
12 карточек

Як нас труять неякісним алкоголем

1

Що сталося?

В кінці вересня відбулося масове отруєння людей підробленим алкоголем, що містить метиловий спирт (метанол). Протягом тижня, з моменту появи інформації і до того як затримали підозрюваних у виготовленні сурогату, померло щонайменше 25 осіб. Велика частина випадків гострого отруєння і смертей були зафіксовані в Харківській області.

2

Як було організовано виробництво?

Зловмисники - 27-річний харків'янин і його подільники - "виробляли" сурогат у Харкові, встановивши в гаражі і квартирі обладнання для очищення води, через яке "прогонялось" сировина. Також була налагоджена друк підроблених акцизних марок. Розведений водою метиловий спирт розливався в пластикові каністри (10 л) і пляшки c етикетками відомих брендів ("Хлібний Дар", "Олександрія Бліг" Люботинський завод " Продтовари). Сурогат, під виглядом горілки і коньяку, продавали через інтернет і в немережевих продуктових магазинах. "Виробники" встигли збути товар в п'ять регіонів України. Організатори були затримані 28 вересня. Їм пред'явлено обвинувачення за фактом незаконного виробництва, зберігання та збуту підакцизних товарів, що призвело до отруєння людей та інших тяжких наслідків (ч. 3 ст. 204 Кримінального кодексу України). За даними податкової міліції, організатор знав, що купує технічний спирт. Вже знаючи про смерті на Харківщині, чоловік отримав чергову партію технічного спирту - 4 тис. літрів, яку відвіз в гараж. Всі учасники схеми загрожує від 5 до 10 років позбавлення волі.

3

Хтось реально купував "алкоголь" каністрами?

Судячи з усього, так. Можливо, спокусила низька ціна. Вартість розведеного метилового спирту становила 250 грн за 10 літрів. Виходить, що 0,5 л сурогату коштували всього 12,5 грн. На сьогоднішній день мінімальна роздрібна ціна (МРЦ) горілки становить 39,90 грн за 0,5 л. Варто відзначити, що в минулому році Люботинський спиртзавод почав процес оскарження постанови уряду, згідно з яким МРЦ був затверджений на рівні 54,90 грн за 0,5 л горілки. У червні 2016 року Вищий адміністративний суд України задовольнив позов, визнавши недійсним постанову Кабінету міністрів. Таким чином, зараз діє "стара" МРЦ. У серпні Мінфін і Мінекономрозвитку розробили проекти постанов з новим розміром МРЦ. Для горілки він може скласти 68,10 гривень. Однак жоден із запропонованих документів досі так і не прийнятий урядом.

4

І багато в країні виробляється алкоголю в "тіні"?

За словами гендиректора асоціації "Укрводка" Володимира Остапюка, з 30 працюючих в Україні заводів, мінімум 10 займаються нелегальним виробництвом. В умовному "чорному" списку, Люботинський спиртзавод, ТОВ "Олександрія-Блиг" з Кіровоградської області і концерн "БІГ-М" з Полтавської. За даними МВФ, тіньовий ринок алкогольної галузі є одним з наймасштабніших у світі і становить 50%. З початку року, згідно зі звітами Державної фіскальної служби, з обігу було вилучено близько 2 млн. літрів спирту та фальсифікованого алкоголю на суму майже 216 млн грн. Основною причиною зростання тіні виробники вважають необґрунтоване зростання ставок акцизного збору, відсутність належного контролю за поставками спирту. Контролюючі органи часто активізують свої зусилля у боротьбі з «паленкою» тільки після того, як від неї хтось помре.

5

Люди могли не розуміти, що вони п'ють?

Метиловий спирт за смаком, запахом і кольором не відрізняється від харчового етилового спирту. З ним ми знайомі. Він міститься в горілці, коньяку, джину та інших алкогольних напоях. Тому ті, хто купував сурогат, з вмістом метанолу, очевидно, думали, що вони п'ють звичайний алкоголь. Примітно, що один із зловмисників, перед тим, як поставити на потік продаж підробленого алкоголю, давав куштувати своїм знайомим.

6

Що взагалі таке, цей метиловий спирт?

Метиловий спирт, він же метанол – це технічний спирт. Його застосовують у нафто - і хімічної промисловості. Наприклад, використовують у виробництві формаліну, пластмаси, як розчинник фарб і добавок до автомобільного палива. Пити метиловий спирт не можна - 5-10 мл досить, щоб чоловік осліп. Вживання 30 мл може призвести до смерті.

7

Які симптоми отруєння цим спиртом?

Метиловий спирт не викликає таких же відчуттів як при алкогольному сп'янінні. Він викликає стан оглушення, головний біль, блювоту, болі в животі, втрату свідомості, порушення дихання. Явна ознака гострого отруєння метанолом – поява симптому мурашок перед очима, порушення зору, кольоросприйняття. Це не повний "набір" симптомів, які можуть проявитися через кілька годин, так і через пару днів після прийняття метанолу.

8

Раніше випадки отруєння метанолом в Україні були?

Поодинокі – так. Під Всеукраїнської наркологічної асоціації кажуть, що масове отруєння за короткий проміжок часу, як було у вересні, відбулося в Україні вперше з моменту здобуття незалежності. Подібний випадок був зафіксований в Чехії, в 2012 році. Тоді померло 50 чоловік. Але реакція чеського уряду виявилася відмінною від нашої: відразу був створений оперативний штаб, проведена перевірка всієї роздробу, заборонено до реалізації алкоголь міцніше 20 градусів. Винні у виробництві та збуті алкоголю з вмістом метанолу отримали довічне ув'язнення.

9

Трагедія сталася у вересні, але вже все закінчилося?

Ні. Кількість отруєнь і смертей від метилового спирту зростає. За даними на 18 жовтня померло 43 людини, з них 37 - у Харківській області, 5 - у Миколаївській і один у Житомирській.

10

Чому це відбувається? Адже точку збуту закрили

Після затримання підозрюваних, Нацполиции заявили, що у вільному продажу знаходиться близько трьох тонн контрафактного алкоголю. Якщо перевести цю кількість в пляшки по 0,5 л, то вийде приблизно 6 тисяч пляшок. Примітно, що у поліції не уточнили, мова йде про весь контрафакт або те, який містить метиловий спирт.

11

Що ще можуть додавати алкоголь?

Багато чого. Але в цілому такі "міцні напої" можна розділити на дві групи. Одна – це сурогати етилового спирту. Наприклад, ліки і лосьйони. Хтось ще пам'ятає, як замість горілки купували і пили "Потрійний одеколон". Інша група сурогатів не включає в себе етиловий спирт. Крім метанолу, поширені бутиловий і аміловий спирти. Вони застосовуються в лакофарбової продукції і в якості розчинника для різних масел і смол. З не дуже поширених "добавок" – дихлофос, дезінфікуючі засоби. І від цього всього люди теж вмирають. За офіційними даними, з кінця вересня від вживання сурогату померло 20 чоловік.

12

Як відрізнити "паленку" від нормальної горілки?

Якщо підробка високоякісна, то за зовнішнім виглядом, так і за смаком зробити це досить складно. Ті, хто виробляє таку "паленку", повністю копіює акцизну марку і захисні елементи від виробника. Звичайно, якщо підробка вже зовсім погано зроблена, то відмінності самі кидаються в очі – наприклад, погано приліплена етикетка на пляшці видно патьоки клею, оскільки ліпиться вона вручну. Знизити ризики покупки "паленки" можна, якщо купувати алкоголь в перевірених магазинах, як правило мережевих. Найвірніший показник – ціна. Якщо вона нижче ніж зазвичай або встановленого держави мінімуму, то краще таку горілку не купувати.


Notice: Undefined offset: 0 in /srv/www/2021.rbc.ua/application/rbc/modules/daily/controllers/Desktop/PublicationController.php on line 157