ua en ru

Податкова міліція України пропонує створити "фінансовий Інтерпол"

Автор: RBC.UA
Українська податкова міліція ініціює створення спеціального форуму - органу оперативного співробітництва між службами фінансових розслідувань різних країн. Про це заявив перший заступник голови ДПС України - начальник податкової міліції Андрій Головач.

Українська податкова міліція ініціює створення спеціального форуму - органу оперативного співробітництва між службами фінансових розслідувань різних країн. Про це заявив перший заступник голови ДПС України - начальник податкової міліції Андрій Головач під час Міжнародної конференції "Спільні зусилля компетентних органів країн східної та західної Європи в боротьбі з фінансовими (податковими) злочинами", яка проходить у рамках одеського саміту податкових міліцій, повідомляє прес-служба ДПСУ.

Читайте також: Профільний комітет рекомендує парламенту прийняти за основу законопроект про поліцію

"У разі підтримки нашої ініціативи, ми поставимо питання про створення робочої групи, що якнайшвидше напрацює принципи та інструменти такого форуму. По суті, він повинен стати своєрідним фінансовим Інтерполом, який зведе нанівець міжнародну економічну злочинність", - заявив напередодні конференції Головач.

Раніше повідомлялося, що Україна також буде ініціювати створення міжнародної електронної бази даних економічних злочинців.

Читайте також: Кримінальні справи за фактом в економічній площині будуть порушуватися за згодою обласних прокуратур, - Пшонка

Як повідомлялося, наприкінці травня ц.р. стало відомо, що в Україні вже у 2013 році може бути створена фінансова поліція за прикладом низки європейських країн, де дана структура підпорядкована міністерству фінансів. Уряд розробив законопроект, яким передбачається скорочення повноважень СБУ, МВС та Генпрокуратури з розслідування злочинів в економічній сфері.

Створити фінансову поліцію було запропоновано у структурі Мінфіну, у підпорядкуванні якого сьогодні перебуває п'ять відомств, котрі мають право проводити контрольно-інспекційну діяльність і дізнання у сфері економічних злочинів, - державні податкова, митна, пробірна служби, Держслужба фінансового моніторингу та Держфінінспекція. Однак у більшості випадків, крім податкових порушень, розслідуванням виявлених фактів займаються МВС і СБУ, зазначають автори законопроекту.

Читайте також: МВС України і РФ посилюють спільну роботу з розшуку злочинців

Новий орган зможе розпочати роботу не раніше липня-грудня наступного року, оскільки, в разі прийняття законопроекту, необхідно сформувати команду і ліквідувати відповідні підрозділи в інших органах виконавчої влади. Планується, що відомство буде створено на інформаційній і кадровій базі податкової міліції. Фінансова поліція об'єднає в собі функції податкової міліції, фінансової розвідки та оперативно-розшукової діяльності у сфері протидії економічним злочинам. Подібні органи у структурі мінфіну працюють в Італії, Іспанії, Швеції, Угорщині та Австрії.

Це не перша спроба створити в Україні окремий орган з розслідування фінансових злочинів. Ще у 2008 році тодішній Президент Віктор Ющенко пропонував таку реформу, парламент ініціював передачу функцій податкової міліції МВС, а пізніше й зовсім її ліквідацію.

В рамках даного законопроекту ДПСУ позбудеться повноважень оперативно-розшукової діяльності та досудового слідства, не зможе займатися пошуком платників, які ухиляються від оподаткування, а також виявленням і розслідуванням фактів відмивання і легалізації грошей, отриманих злочинним шляхом.

Читайте також: ДПС Києва підтвердила затримання власника корпорації "Українська бізнес група" Демчака

Крім цього, законопроект передбачає обмеження компетенції СБУ, у функції якої зараз входить захист національних економічних інтересів і розшук осіб, які вчинили злочини в економічній сфері та переховуються.

МВС у рамках реформи позбудеться доступу на територію і у приміщення підприємств - це буде можливо лише в разі переслідування злочинця або припинення злочину, що загрожує життю людей. Право проведення перевірок за фактами порушення буде можливим тільки за зверненням фізичних чи юридичних осіб, а перебування на земельній ділянці або в житловому приміщенні без дозволу громадян запропоновано заборонити.

Найбільше, на думку авторів законопроекту, "постраждає" Генпрокуратура - силове відомство буде позбавлено функції загального нагляду, який передбачає контроль за виконанням законів усіма - від міністерств до громадян.

Читайте також: ДПС за 8 міс. 2012 р. порушила 201 кримінальну справу у сфері державних закупівель

Згідно з концепцією реформи, Мінфін буде координувати розслідування злочинів, в результаті здійснення яких держава несе збитки, - ухилення від сплати податків, розкрадання держмайна, порушення у сферах держзакупівель, соцстрахування і пенсійного забезпечення, банківській сфері. Крім того, в його компетенції - протидія виготовлення та збуту підроблених грошей, цінних паперів, акцизних марок. За СБУ, як і зараз, будуть закріплені функції з виявлення підготовки терористичних актів, розвідувально-підривної діяльності іноземних спецслужб, у віданні МВС залишиться розкриття грабежів, вимагань, убивств, згвалтувань, псування майна.

Як повідомлялося в червні, ГПУ, МВС, СБУ та ДПСУ визначили коло осіб, які можуть порушувати кримінальні справи за фактами злочинів в економічній сфері.

Обговорити цю новину можна на нашій сторінці у Facebook

Нагадаємо, що з 20 по 21 вересня в Одесі проходить 14-е засідання Координаційної ради керівників органів податкових (фінансових) розслідувань країн СНД (КРОПР).

КРОПР є органом галузевого співробітництва, здійснює координацію діяльності компетентних відомств держав співдружності. КРОПР виступає організаційною формою, яка забезпечує взаємодію у сфері виявлення, попередження та припинення економічних і податкових злочинів, реалізації політики забезпечення економічної безпеки. Цей орган був створений у жовтні 1999 року.