ua en ru

Податок на продаж валюти: Парламент відклав розгляд законопроекту (відео)

Автор: RBC.UA
Верховна Рада України (ВР) відклала, спираючись на рішення профільного комітету, розгляд законопроекту, згідно з яким фізичні особи можуть бути зобов'язані платити 15% збору на обов'язкове державне пенсійне страхування при продажу іноземної валюти за готівкову гривню. Про це в ході засідання ВР заявив спікер Володимир Литвин.

Верховна Рада України (ВР) відклала, спираючись на рішення профільного комітету, розгляд законопроекту, згідно з яким фізичні особи можуть бути зобов'язані платити 15% збору на обов'язкове державне пенсійне страхування при продажу іноземної валюти за готівкову гривню. Про це в ході засідання ВР заявив спікер Володимир Литвин.

"Прийдуть на наше місце більш розумні депутати, хай вони і ухвалюють рішення", - заявив Литвин.

Розглянути законопроект депутати планували сьогодні. Однак, згідно з висновками головного науково-експертного управління Верховної Ради, документ варто доопрацювати. Фахівці головного науково-експертного управління Верховної Ради оприлюднили свій висновок щодо законопроекту регіонала Віталія Хомутинника "Про внесення змін до деяких законів України щодо операцій з іноземною валютою".

Читайте також: Нацбанк ввів обов'язковий продаж валютної виручки експортерів

Зокрема, експерти вказують, що "в супровідних до проекту документа немає жодних розрахунків і обгрунтувань щодо доцільності ... справляння збору до Пенсійного фонду України саме в розмірі 15 відсотків від суми операції". Фахівці називають такий розмір збору надмірним.

Головне науково-експертне управління Верховної Ради також вказує, що "стягування такої високої ставки збору викличе певне соціальне невдоволення громадян України, збільшить інфляцію".

"Ухвалення цього рішення призведе до появи "тіньового" обміну валюти поза межами банківської системи, проти чого довгий час йшла тривала боротьба", - відзначають експерти.

Також фахівці відзначають, що пропозиція законопроекту щодо вступу його в силу через 60 днів з дня опублікування не в повній мірі узгоджуються з нормами Податкового кодексу України. "Податки і збори, їх ставки, а також податкові пільги не можуть змінюватися протягом бюджетного року", - нагадують співробітники головного науково-експертного управління Верховної Ради.

Заступник голови комітету ВР з питань соціальної політики та праці Ярослав Сухий (ПР), в свою чергу заявив, що НБУ має передбачити інші методи боротьби з ажіотажним попитом на іноземну валюту ніж введення 15%-го податку на продаж іноземної валюти з фізичних осіб.

"На сьогодні ми визнаємо, що проблема існує, проблема штучного ажіотажу. Ми звертаємося до Національного банку України передбачити інші методи, інші заходи, запропонувати нам інші шляхи (зниження ажіотажного попиту на іноземну валюту)", - сказав Сухий.

Читайте також: НБУ отримав право тимчасово зобов'язувати експортерів продавати частину валютної виручки - закон набув чинності

Згідно із законопроектом № 11433 від 16 листопада 2012 р., автором якого є голова комітету Верховної Ради з питань фінансів, банківської діяльності, податкової та митної політики Віталій Хомутинник (ПР), в перелік платників збору на обов'язкове державне пенсійне страхування пропонується додати фізичних осіб, які здійснюють операції з продажу іноземної валюти за готівкову гривню. Збір буде розраховуватися за офіційним курсом гривні до іноземних валют на день здійснення операції.

"Мета законопроекту - збільшити надходження до Пенсійного фонду України, знизити доларизацію економіки і створити правові передумови для збільшення довіри населення країни до національної валюти України", - зазначає автор документу.

Звільнятися від сплати збору громадянин буде лише у випадку, якщо продасть належні йому суми в іноземній валюті за готівкову гривню безпосередньо в момент отримання, йдеться в законопроекті.

У разі прийняття закон набуде чинності через 60 днів з дня його опублікування.