НАК "Нафтогаз" "розіграв" Фірташа майже на мільярд гривень
Наступний опалювальний сезон ризикує опинитися під загрозою зриву. Це може статися через те, що оператору газотранспортної системи ПАТ "Укртрансгаз" не вдалося отримати від газового монополіста - НАК "Нафтогаз України" - близько мільярда гривень. Ці кошти НАК нібито повинен був сплатити оператору ГТС за послуги балансування. Її необхідність виникла в першому півріччі 2016 року через обсягів газу, які теплоенергетичні підприємства використовували для того, щоб забезпечити теплом усіх своїх споживачів. Але НАК вважає, що теплокомуненерго відбирали газ несанкціоновано. Свою позицію "Нафтогазу" вдалося відстояти в Вищому господарському суді, який ухвалив рішення на користь монополії. В результаті "Укртрансгаз" буде вимагати з облгазів заплатити майже мільярд гривень. Ті, в свою чергу підтвердили РБК-Україна, що не мають наміру постачати газ теплоенергетиків, поки вони не погасять заборгованість. Теплокомуненерго вже зараз заявляють, що це їм зробити не вдасться, оскільки при оплаті за цією схемою вартість "блакитного палива" для них виросте в рази. Енергетикам нічого не залишається, як вже зараз попереджати українців про можливість зриву опалювального періоду. У ситуації розбиралася РБК-Україна.
Посперечалися з "дочкою"
Вищий господарський суд України 6 липня поставив крапку суперечці між НАК "Нафтогаз України" і його "дочкою", оператором газотранспортної системи "Укртрансгаз" (УТГ). Підставою для судового розгляду, яке тривало близько року, стала відмова газового монополіста визнавати свій борг перед УТГ в розмірі майже 925 млн гривень за послуги балансування в першому півріччі 2016 року. Це змусило оператора ГТС ще у вересні минулого року звернутися до суду, перша інстанція якого задовольнила позов компанії. Але це рішення згодом було скасовано Київським апеляційним судом.
Проблеми виникли через те, що в січні-червні минулого року НАК відмовлявся документально підтверджувати продаж газу теплової генерації, а саме: не погоджував акти прийому-передачі. В результаті це призвело до негативного балансу між заявленими та підтвердженими обсягами природного газу (номінаціями) і фактично спожитими. Тобто, небаланс сформувався через те, що споживач - теплокомуненерго - значно перевищили затверджений ним раніше обсяг палива. Для того щоб його покрити, оператори ГТС ( "Укртрансгаз") і газорозподільних мереж (облгази) повинні провести балансування.
Її механізм передбачає, що на весь обсяг небалансу УТГ повинен придбати газ за ринковою ціною. У січні вона становила 8,4 тис. Гривень за тисячу кубометрів, а в березні - близько 9,5 тис. Гривень. Далі УТГ формує рахунки на оплату послуг з балансування для облгазів, множачи ціну на коефіцієнт 1,2. А ті, в свою чергу, враховують балансування в своїх рахунках для ТКЕ з коефіцієнтом 2. Таким чином, для теплоенергетиків, які використовують газ для того, щоб забезпечити теплом не тільки населення, а й промисловість, і бюджетні установи, ціна палива зростає до майже 22-23 тис. гривень за тисячу кубометрів. Цей алгоритм покриття небалансу закріплений в Кодексах ГТС і газотранспортних мереж, яким повинні слідувати всі учасники ринку.
Максимальний обсяг місячних небалансів, які "Укртрансгаз" встановив перші шість місяців минулого року, склав понад 45 млн кубометрів в січні, а мінімальний припав на червень - 3,2 млн кубометрів. Сумарно за шість місяців небаланс склав близько 122 млн кубометрів.
Дотримуючись букви Кодексу
Втім, з такою постановкою питання не погодився "Нафтогаз України", який вважає, що в першому півріччі минулого року небаланс не виникає, і послуги з транспортування газу відразу декільком категоріям споживачів компанія не замовляла.
Варто нагадати, що відповідно до урядової постанови №758, на "Нафтогаз України" покладено спеціальні зобов'язання. Це означає, що НАК поставляє природний газ теплокомуненерго, які використовують його для виробництва теплової енергії (централізоване опалення та гаряче водопостачання) для потреб населення і релігійних організації (за ціною 4849 гривень за тис. Кубометрів). Відповідно, "Нафтогаз" не продає газ в режимі спецобязательств для забезпечення тепловою енергією промислових споживачів і бюджетних організацій. І якщо НАК не стверджував для УТГ транспортування газу для потреб інших категорій споживачів, то, на думку компанії, обсяги небалансу повинні вважатися несанкціонованим відбором, а відповідальність за це несе оператор ГТС і оператори газорозподільних мереж, тобто, облгази.
Джерела РБК-Україна в "Нафтогаз України" посилаються на розділ VI Кодексу газорозподільних мереж, в якому говориться, що "споживач зобов'язаний самостійно контролювати власне газоспоживання" і не допускати перевищення підтвердженого (місячного або добового) обсягу природного газу. В іншому випадку, згідно з Кодексом, до споживача можуть бути застосовані санкції, які передбачають в тому числі "примусове припинення подачі газу".
Саме цю позицію НАК "Нафтогаз України" вдалося відстояти в Вищому господарському суді, який на вимогу сторін спору розглядав справу в закритому режимі. Фактично це означає, що тепер УТГ вимагатиме сплати майже в мільярд гривень від облгазів, а ті, в свою чергу, виставлять рахунки за поставлений газ виробникам тепла.
"Проблема навіть глибше, адже спочатку НАК" Нафтогаз "не стверджував номінації на поставку газу або стверджував із заниженими обсягами. Компанія посилається на постанову про спецобязательствах, у відповідність з яким вони відпускають газ теплокомуненерго тільки для потреб населення і релігійних організацій. Але теплоенергетики повинні забезпечувати теплом ще і промисловість, і бюджетну сферу. За версією НАКу, теплова генерація повинна була укласти договори на цей газ з іншими постачальниками. Але це, по-перше, суперечить Правилам поставки аза, а, по-друге, як порахувати, де, чий газ, якщо точка входу і обліку одна ", - пояснив РБК-Україна джерело в одному з великих облгазів, який побажав залишитися неназваним.
Співрозмовник РБК-Україна уточнив, що згідно з Правилами поставки природного газу, в розрахунковому періоді одному споживачеві дозволяється отримувати природний газ виключно від одного постачальника. Значить для того, щоб забезпечити газом ТКЕ для потреб непобутових і бюджетних споживачів, теплоенергетики не могли купувати газ у іншій компанії, оскільки їх постачальником вже є "Нафтогаз". У той же час, в НАКу нагадали, що Правила дозволяють споживачеві "одночасно укладати відразу кілька договорів на поставку газу, якщо річний обсяг споживання перевищує 30 мільйонів кубометрів".
"На НАК намагаються повісити небаланси по споживачах, з якими у нас навіть договорів не було. Це не наші споживачі і ми не погоджували з ним номінації, - пояснив РБК-Україна джерело в" Нафтогазі "на умовах анонімності. - Ми ж не постачальник останньої надії в даному випадку, і за законом ми маємо право не давати номінацію. Тому газ, який безконтрольно відбирали облгази - не наш, і оператори ГТС і газорозподільних мереж несуть за це відповідальність. з них і попит, а не з НАКу".
Співрозмовник видання також спростував той факт, що "Нафтогаз" відмовляє в задоволенні заявок теплокомуненерго на послуги транспортування газу (номінація) або затверджує їх не в повному обсязі. "Номінації видаються всім, хто виконує умови реструктуризації боргів", - пояснили в "Нафтогазі". Йдеться про п'ятирічний план реструктуризації боргів теплогенеруючих компаній за поставлений їм природний газ в попередні періоди. За даними компанії, на початок липня обсяг боргу становив понад 31 млрд гривень.
Майбутнє без тепла
Джерела на газовому ринку неофіційно говорять, що "УТГ і" Нафтогаз "розіграли ситуацію суді на двох". В результаті олігархові Дмитру Фірташу, який контролює близько 70% ринку розподілу газу (тобто, всі найбільші облгази) доведеться або знайти мільярд гривень на погашення боргів перед оператором ГТС, або "вибивати" цю суму з комунальних підприємств теплової енергетики, в тому числі через суди, які можуть тривати роками.
"Рішення суду дає НАКу право не визнавати небаланс. Тобто, по суті, газова монополія каже, що це не їхній газ, і вони його не поставляли. І нібито оператори мереж, тобто, облгази цей газ звідкись вкрали. Облгази тепер змушені ось цю суму в майже 925 мільйонів гривень вимагати з тепловиків, щоб закрити борг перед оператором ГТС. Але, якщо ми купували газ з коефіцієнтом 1,2, то для тепловиків він збільшиться до 2, і розрахуватися доведеться з нами за ціною в чотири рази перевищує вихідну. Зрозуміло, що такі суми теплоенергетики не потягну т, а значить нас чекає довгий процес вибивання грошей через суди ", - розповів РБК-Україна директор одного з великих облгазів на умовах анонімності.
За його словами, ситуація загрожує і більш глобальними наслідками. Зокрема, облгази отримали юридичну можливість обмежити постачання газу споживачам, тобто, теплової генерації до повного погашення боргів. "Я знаю, що ні я, ні мої колеги при наявності цих боргів на включення газу восени в опалювальний період для тепловиків не підемо. Значить, що українці можуть залишитися без тепла, поки теплоенергетики з нами не розрахуються, а ми не закриємо борг перед УТГ ", - пояснив співрозмовник РБК-Україна.
Про те, що опалювальний сезон перебуває під загрозою зриву, говорять і самі теплоенергетики, які опинилися в патовій ситуації. "Теплоенергетики можуть не отримати газ в осінньо-зимовий період, оскільки при наявності боргів облгази їм просто його не транспортуватимуть", - заявив президент міжгалузевої асоціації "Укртеплокомуненерго" (об'єднує найбільші теплокомуненерго) Арсентій Блащук. Він уточнив, що звернутися до іншого постачальника газу можуть собі дозволити лише кілька гравців ринку. "З іншим продавцем газу для забезпечення потреб бюджетної сфери теплоенергетики можуть укладати контракти, за умови, що у них немає боргів перед" Нафтогазом ". Таких компаній на ринку дуже мало - не більше трьох, може, п'яти". За словами Блащука, проблема полягає в тому, що тепер тепловим компаніям доведеться оплачувати небаланс газу за дорожчою ціною. "Застосування коефіцієнтів збільшить рахунки для нас в кілька разів. Крім того, тариф і так не покриває собівартість наших послуг з теплопостачання повністю, а 60-70% платежів - це бюджетні розрахунки по пільгах та субсидіях для населення, які теж нам складно у держави отримати . Тому є велика ймовірність зриву опалювального сезону ", - пояснив Блащук РБК-Україна.