ua en ru

Найбільших втрат в 2011 р. зазнав фінансовий сектор

Автор: RBC.UA
Для багатьох великих корпорацій, що входять у список Fortune Global 500 (рейтинг 500 найбільших світових компаній, критерієм складання якого є виручка), рік, що минає, виявився вкрай важким. Європейська боргова криза - тема, яка не сходить з головних смуг ЗМІ, - надала безпосереднього впливу на котирування. Інвестори із завмиранням серця стежили за новинами з європейського фронту, чуйно реагувавши на заяви європейських лідерів.

Для багатьох великих корпорацій, що входять у список Fortune Global 500 (рейтинг 500 найбільших світових компаній, критерієм складання якого є виручка), рік, що минає, виявився вкрай важким. Європейська боргова криза - тема, яка не сходить з головних смуг ЗМІ, - надала безпосереднього впливу на котирування. Інвестори із завмиранням серця стежили за новинами з європейського фронту, чуйно реагувавши на заяви європейських лідерів.

Першими під удар "інформаційного шторму" потрапили компанії фінансового сектора, такі як американські Bank of America і Goldman Sachs.

Однак туго в 2011 р. довелося не тільки банкам, але і автовиробникам і авіабудівним компаніям, які зазнавали збитків через загальну слабкість світової економіки і нездатність європейської влади взяти ситуацію під контроль.

Капіталізація 34% компаній зі списку Fortune Global 500 скорочувалася в минулому році катастрофічно швидкими темпами.

Так, капіталізація американського банку Bank of America за минулий рік скоротилася на 58%, досягши позначки 58 млрд дол. У листопаді 2011 р. ціна акції цієї компанії впала до дворічного мінімуму. Тоді ж голова кредитної організації оголосив про програму масштабної реорганізації бізнесу, згідно з якою BofA скоротить 30 тис. робочих місць, що дозволить заощаджувати на 5 млрд дол. щорічно до 2014 р. У травні 2011 р. аналітики Barclays Capital попередили, що не слід очікувати зростання чистих активів банку протягом наступних 5 років. За їх словами, відновити довіру інвесторів до акцій Bank of America може стабілізація ситуації в США і Європі.

Минулий рік виявився невдалим і для рітейлера офісних і канцелярських товарів OfficeMax, капіталізація якого "розтанула" на 72%. Продажі компанії скоротилися більш ніж на 1 млрд дол. в період з 2006 по 2010 р.

У 2011 р. компанія знову розчарувала акціонерів, оприлюднивши невтішні результати за III квартал 2011 р. і підтвердивши прогнози експертів Goldman Sachs, які повідомили про "дуже слабкі показники OfficeMax відносно маржинальність бізнесу". Корпорація все ще сподівається подолати "чорну смугу", але несприятлива оперативна обстановка сильно ускладнює процес. У листопаді OfficeMax повідомила, що базові операційні показники бізнесу можуть бути відновлені не раніше 2013 р.

Серед аутсайдерів фондового ринку виявилася і материнська компанія одного з найбільших авіаперевізників США - American Airlines, наприкінці листопада 2011 р. подала в суд заяву з метою захисту від кредиторів. Одночасно AMR Corp. змінила свого главу - новим виконавчим директором і головою ради директорів став Томас Хортон. За його словами, на подібний крок компанію штовхнули у тому числі зростаючі ціни на авіапаливо, відтік забезпечених клієнтів і профспілки.

Експерти вважають, що колись найбільша авіакомпанія світу, швидше за все, "не виживе". Причина невдач криється в непідйомних витратах, які несе бізнес на тлі посилення конкуренції з боку бюджетних авіаперевізників, зниження продуктивності праці при старінні авіапарку.

Відзначимо, що минулий рік став одним з найбільш непостійних в історії фондового ринку на тлі боргової кризи в Європі, яка перервала зростання котирувань, що тривало два роки поспіль на американських торгових майданчиках.

Так, пан'європейський індекс FTSE 100 втратив за підсумками року 5,6% - максимальне річне зниження з 2008 р.

Американський фондовий ринок пережив не найвдаліший рік - індекс S&P 500 в 2011 р. збільшився лише на 0,4%, високотехнологічний індекс Nasdaq відступив на 1,8%. Класичний індекс Dow Jones, однак, виріс на 5,5%.

Найбільш дохідними виявилися акції компанії МcDonald's; найбільше впали в ціні акції Bank of America. Враховуючи різко підвищену волатильність, багато інвесторів воліють залишатися в стороні від фондового ринку, вкладаючи кошти в більш безпечні активи, у тому числі в казначейські облігації США.

Вартість нафти за рік підвищилася на 8,2%. Лютневі ф'ючерсні контракти на нафту марки WTI на електронних торгах Нью-Йоркської товарної біржі завершили рік на рівні 99 дол. за барель.

Експерти сходяться на думці, що європейська боргова криза, яка значно впливає на хід торгів у США та Азії, ще не закінчилася. У новому році, як очікується, уряди єврозони продовжать "затягувати паски" і битися за довіру інвесторів в умовах нульового економічного зростання.