Найбільше розчарування Майдану: у БПП зайшов Віталій Ярема
Ігор Кононенко ввів в керівництво Київської міської організації БПП колишнього генпрокурора Віталія Ярему. Його не тільки прийняли в партію, але і обрали заступником самого Кононенко. За три роки, що пройшли з моменту скандального звільнення, Ярема став видним посередником між силовиками і скандальним забудовником Києва.
Екс-генпрокурор, який прославився нерозслідуванням справ щодо вбивств у часи Майдану, став заступником Ігоря Кононенка київської обласної організації БПП. Віталій Ярема був генпрокурором України всього вісім місяців – з червня до лютого 2014 2015 року. Головним його досягненням на цій посаді було гальмування всіх розслідувань, що стосувалися розстрілів на Майдані.
Причиною його звільнення став скандал навколо грошей Сергій Арбузова. Восени 2014 року Печерський районний суд Києва зняв арешт з рахунків Арбузова. За оцінками деяких ЗМІ, на його рахунках перебувало близько 200 млн грн. За тодішнім курсом складало 13 – 15 млн дол.
У Генпрокуратурі незабаром наклали арешт на рахунки повторно. Але ЗМІ та експерти припускали, що зняття арешту було сплановано за попередньою домовленістю. І основною метою цього рішення суду не були гроші на банківських рахунках, а доступ до банківських осередків. Що саме було в сейфах Сергія Арбузова та його дружини достеменно невідомо. Напевно, ризик коштував свічок, так як "випадкове" зняття арешту в річницю Майдану, в кінцевому підсумку коштувало Яремі місця генпрокурора.
Схожа ситуація склалася із засобами, які належали Сергію Арбузову та Юрію Іванющенку. Восени 2014 року Віталій Ярема заявив, що в латвійських банках на рахунках заблоковано 49,3 млн дол. втікача голови НБУ і ще 32 млн дол і 72 млн швейцарських франків Іванющенка.
За даними журналістського розслідування, ні той, ні інший ніколи не фігурували в якості підозрюваних у кримінальному процесі. Як підтвердив генпрокурор Ерік Калнмейерс, від української сторони не надходило інформації, що ці кошти були викрадені в держави Україна.
Так само крізь пальці ставився Ярема і до бізнесу сім'ї Януковича. Зокрема, "Всеукраїнського банку розвитку". Фінустанова, що належала старшому синові екс-президента Олександру Януковичу, продовжувала працювати в Україні до грудня 2014 року. Хоча втечу екс-президента стався ще в лютому. А мати Сергія Арбузова – Валентина продовжувала працювати керівником цього банку до серпня 2014 року.
Банківська історія
Віталій Ярема так само пов'язаний з іншими одіозними особистостями. Колишній генпрокурор найімовірніше був співвласником ліквідованого "Авант-Банку". Ця фінустанова була придбана в 2015 році. Контроль був оформлений на нинішнього скандального голову Миколаївської області Олексія Савченка, який до цього був власником "Партнер-банку". Як повідомив тоді Леонід Антоненко директор департаменту НБУ з реєстраційних питань і ліцензування, "Олексій Савченко — один з народних депутатів, який нам подав буквально нещодавно свої документи на придбання істотної участі в цьому банку".
В НБУ уточнили, що Олексій Савченко планує стати одноосібним власником установи. На 1 квітня 2015-го статутний капітал банку становив 321,4 млн грн.
Коли Віталій Ярема обіймав посаду генпрокурора відомство активно переводив свої зарплатні проекти саме в "Авант-Банк" і навіть розглядалося питання розміщення в цьому банку рахунків Генпрокуратури. А до 2012 року син Віталія Яреми працював помічником голови правління банку. Свого часу віце-президентом "Авант-Банку" працював нинішній голова Управління держохорони і колишній міністр оборони України Валерій Гелетей.
Пізніше акціонери банку завели в склад засновників два десятки офшорних компаній на чолі з номіналами. За даними джерел одного із ЗМІ, банк був проданий Віталію Яремі.
Згідно з реєстром, зараз власниками є 12 белізських і сейшельських компаній. Посилаючись на них, прес-служба банку спростовувала причетність нинішнього голови Миколаївської області. У лютому 2016 року Авант-Банк було ліквідовано.
Нагадаємо, Олексій Савченко замішаний в скандалі навколо самогубства в.о. директора КП "Миколаївський міжнародний аеропорт" Владислава Волошина. Пілот Миколаївської бригади тактичної авіації, що здійснив 33 бойових вильотів, був збитий над неконтрольованою територією, але вибрався до позицій ВСУ.
18 березня, нагороджений орденом "За мужність" третього ступеня пілот застрелився прямо у себе вдома. Зараз правоохоронні органи розслідують факти заволодіння посадовими особами вказаного підприємства грошовими коштами аеропорту при виконанні будівельних робіт на його території протягом 2017 року. Але відносно попереднього керівника аеропорту Михайла Галайко. 30 березня Савченко відсторонений від виконання обов'язків голови ОДА.
Ще одна одіозна особистість пов'язана з "Авант-Банк" - Юрій Крисін. Цю людину журналісти називають партнером колишнього генпрокурора Яреми і Савченка. Слідство вважає, що Крисін причетний до вбивства журналіста газети "Вести" В'ячеслава Веремія і масового найму "тітушок" під час Майдану.
За деякими даними, Юрій Крисін входив силове крило угруповання "Юри Єнакіївського" та брав участь у захопленні підприємств по всій Україні. В період подій на Майдані взимку 2013 – 2014 років найняті Крисіним "тітушки" нібито були задіяні у викраденні учасників протестів. Слідство вважає, що Юрій Крисін у складі групи осіб на вулиці Великій Житомирській біля Київського главку МВС зупинив таксі з журналістом "Вістей" Веремієм. Останній був поранений з вогнепальної зброї, і його добивали його бітами і палицями.
На думку ЗМІ, свідченням близькості Крисіна до Віталія Яреми є те, що через п'ять днів після призначення останнього на посаду генпрокурора Крисіну змінили підозру з вбивства на хуліганство. За даними журналістів, Юрій Крисін працював директором фірми "П'ятий регіон", працівники якого залучалися до охорони "Авант-Банку".
Такі кадри потрібні самому
Треба сказати, що справи колишнього генпрокурора після відставки йдуть не так вже і погано. По всій імовірності, Віталій Ярема досі є активним посередником у справах з правоохоронними органами.
Так, він став фігурантом одного з розслідувань. Журналісти простежили за однією з будівель на Львівській площі у Києві. У них є підстави вважати, що Віталій Ярема діє з двома партнерами. Один з них, його колишній заступник Анатолій Даниленко і бізнес-партнер останнього - Геннадій Ільїн. Саму будівлю побудували за скандальних обставин замість реконструкції фонтану члени сім'ї Даниленка та Ільїна.
Як припускають журналісти, всі вони, користуючись своїм впливом і зв'язками, виконують функції тіньових посередників між правоохоронцями і людьми, у яких можуть бути проблеми з законом.
Часто біля офісу Яреми і партнерів можна побачити автомобілі Генпрокуратури. Бачили, як виходить з будівлі начальник Департаменту інформаційних технологій, документального та матеріально-технічного забезпечення ГПУ Костянтина Моргуна, який виїжджав звідти пізно ввечері на службовому авто.
Він був заступником начальника Головного управління кадрів і посаду начальника управління справами ГПУ, коли Віталій Ярема був генпрокурором. У травні 2016 року вже Юрій Луценко призначив Моргуна на посаду начальника Департаменту інформаційних технологій, документального та матеріально-технічного забезпечення Генпрокуратури.
Серед відвідувачів офісу Віталія Яреми так само помічені
перший заступник голови СБУ Павло Демчина, а також близька до Юрія Луценка людина Ярослав Максимець, керував апаратом МВС, коли той був міністром, перший заступник голови Одеської ОДА Олександр Терещук, Анатолій Даниленко, екс-перший заступник начальника Нацполіції Василь Паскал.
Але колишній генпрокурор бере участь не тільки у вирішенні питань з силовими структурами. За даними ЗМІ, близькі до Віталія Яреми люди стоять за скандальною забудовою Сінного ринку в Києві. Тут планується звести 14 багатоповерхівок від 9 до 22 поверхів. Забудову веде компанія "Емпоріум пропертіз". Підприємство зареєстровано у Києві на вул. Предславинській 34-Б. За цією ж адресою значаться ще 262 компанії. Компанія створена з нуля та інших об'єктів у неї немає.
Як вважають журналісти, Анатолій Даниленко і Геннадій Ільїн так само є партнерами Яреми і в забудові Сінного ринку. Будівництво ведеться майже рік, але зупинити його ніхто не може - забудовник має всі дозволи.
Стало бути, ряди столичної організації БПП поповнилися цінним кадром. Партія влади активно готується до виборів і готова прихистити будь-яких людей з ресурсами і можливостями. Їх минуле і партійна приналежність не надто бентежить Ігоря Кононенка.
Жодні скандали, зв'язки з колишньою владою і навіть резонансні кримінальні справи не бентежать партійних функціонерів напередодні субстрату передвиборної гонки. Віталій Ярема, схоже, готовий повернутися у велику політику через партію влади, але вже в особі високопоставленого посередника і відомого столичного рантьє.